Konin. Tu płynie energia > Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej pod lupą

Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej pod lupą

Konin wśród pięciu miast w Polsce objętych wsparciem ekspertów Inicjatywy Jaspers w ramach  pilotażu Planów Zrównoważonej Mobilności Miejskiej. Pilotaż organizowany jest pod kątem kolejnej perspektywy finansowej przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, we współpracy z Ministerstwem Infrastruktury, Komisją Europejską, Inicjatywą Jaspers oraz Centrum Unijnych Projektów Transportowych.

W poniedziałek, 15 kwietnia, w Warszawie prezydent Konina Piotr Korytkowski oraz kierownik Wydziału Gospodarki Komunalnej Rafał Oblizajek uczestniczyli w konferencji otwierającej pilotaż.

Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej (Sustainable Urban Mobility Plan–SUMP) to koncepcja zintegrowanego i zrównoważonego planowania mobilności miejskiej. Głównym celem SUMP jest dążenie do podnoszenia jakości życia mieszkańców miast oraz obniżanie wpływu transportu na środowisko.

Miasto Konin posiada taki plan przyjęty uchwałą nr 402 - w sprawie zmiany uchwały nr 318 Rady Miasta Konina z dnia 27 kwietnia 2016 r. Jest on jednak w dużym stopniu nieaktualny, w związku ze zmianami, które dokonały się w przestrzeni miasta w ostatnim czasie:

  • wybudowanych nowe ścieżki rowerowe, w sumie w mieście jest ich 38,3 km
  • uruchomiono system Konińskiego Roweru Miejskiego pełniącego funkcję użyteczności publicznej w zakresie pasażerskiego transportu rowerowego, oddając do dyspozycji mieszkańców 100 rowerów,
  • wymieniono na nowe 8 wiat przystankowych, 8 punktów przesiadkowych wzbogacono w informację pasażerską w formie tablic elektronicznych,
  • uruchomiono SkyCash - nową aplikacje, przez którą można kupować bilety na przejazdy autobusami MZK Konin. Za jej pomocą, można opłacić również postój pojazdu w płatnej strefie parkowania czy kupić bilet do kina,
  • Konin należy grona miast, w których rozkład jazdy sprawdzać można na stronie internetowej i w aplikacji Jakdojade. W Wielkopolsce to rozwiązanie funkcjonuje już w Poznaniu, Swarzędzu, Gnieźnie, Lesznie i Pile. Strona i aplikacja są bardzo łatwe w obsłudze. Wystarczy podać swoją lokalizację i punkt docelowy, a system sam poda wszystkie informacje - przystanek początkowy i końcowy, czas odjazdu i przejazdu oraz numer linii autobusowej. 

- Chcę aby Konin był miastem atrakcyjnym dla mieszkańców, przyjezdnych i biznesu, aby był miejscem przyjemnym do życia, pracy i wypoczynku – mówi Piotr Korytkowski, prezydent Konina. - Dzięki pomocy oferowanej przez ekspertów Inicjatywy Jaspers mamy szansę na  wdrożenie kompleksowych działań związanych z kształtowaniem mobilności miejskiej obejmującej transport, ochronę środowiska, zdrowie, rozwój społeczny i gospodarczy. Tematyka SUMP dotyka wszystkich mieszkańców miasta, gdyż dotyczy m.in. takich aspektów jak parkowanie, transport zbiorowy, ruch pieszy i rowerowy. Bardzo ważna jest zatem szeroka partycypacja społeczna. Liczę tutaj na zaangażowanie i udział mieszkańców Konina - dodaje prezydent.

Do udziału w projekcie zgłosiło się 37 miast. Do bezpośredniej współpracy z JASPERS zostało wybranych pięć: Rawicz, Konin, Białostocki Obszar Funkcjonalny, Obszar Funkcjonalny Gdańsk-Gdynia-Sopot oraz Subregion Centralny Województwa Śląskiego. Miasta i obszary funkcjonalne wybrano na podstawie takich kryteriów jak: liczba mieszkańców, doświadczenie w tematyce mobilności, specyfika obszarów i systemów transportowych (np. powiązanie z miastem wojewódzkim, zachowania komunikacyjne mieszkańców miasta/regionu, ścisłe powiązanie i konieczność integracji sąsiadujących ze sobą miast. Wybrane ośrodki reprezentują różne typy jednostek i mają być przykładem dla innych podmiotów o podobnej wielkości. Tym miastom eksperci z JASPERS pomogą przy aktualizacji posiadanego lub przygotowaniu nowego planu zrównoważonej mobilności miejskiej.

Wróć