Konin. Tu płynie energia > Planeta Konin

Planeta Konin

Link do artykułu - Planeta Konin

Rola kultury w transformacji regionu powęglowego to jeden z tematów spotkania „Planeta Konin – kultura w służbie zmiany regionu”, które odbyło się we wtorek (16 stycznia) w konińskim Domu Kultury Oskard. Tytuł spotkania nawiązuje do filmu Andrei Dascalescu „Planeta Petrila”, opowiadającym o zamknięciu ostatniej kopalni węgla kamiennego w mieście Petrila w Rumunii. Jego głównym bohaterem jest lokalny aktywista, a przede wszystkim artysta i animator kultury, Ion Barbu, który stara się poprzez działania kulturalne powstrzymać degradację ekologiczną i społeczną

Uczestnicy spotkania „Planeta Konin – kultura w służbie zmiany regionu” z uznaniem przyjęli seans, po którym rozpoczęły się panele dyskusyjne na temat roli kultury w transformacji regionu powęglowego. W zatytułowanym „Kultura i jej rola w transformacji” mówili o tym: Ion Barbu (Planeta Petrila), Katarzyna Łapaj-Strzykowska (Koniński Teatr Tańca), Adam Jaroński (fotograf dokumentujący działania związane z koparką Dolores) i Grzegorz Przebieracz (Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa przy PAK KWB Konin S.A.) Moderowała Agata Kuźmińska (Instytut Zielonej Przyszłości). W drugim panelu, zatytułowanym „Działania społeczeństwa obywatelskiego w obliczu zmian”, o swoich doświadczeniach i efektach pracy mówili: Mihai Dancu (Jiu Valley Association) i Adina Vindan (Jiu Valley Association), a moderowała go Miłosława Stępień (CEE Bankwatch Network).

Spotkaniu towarzyszyły dwie wystawy fotograficzne – Konińskiego Klubu Fotografów oraz wykonane w czasie spaceru prezentującego koniński modernizm w architekturze.

Patronami honorowymi spotkania byli: Marszałek Województwa Wielkopolskiego i Prezydent Miasta Konina. Organizator to CEE Bankwatch Network, a współorganizatorzy - Polska Zielona Sieć, Agencja Rozwoju Regionalnego w Koninie, Centrum Kultury i Sztuki w Koninie oraz Konińska Rada Działalności Pożytku Publicznego.

Wróć