Już po raz trzeci Muzeum Okręgowe zaprosiło na Piknik Hanami. Wielu koninian w sobotę (30 kwietnia) mogło podziwiać nie tylko kwitnące sakury (wiśnie japońskie), ale także skorzystać z bogatej oferty przedsięwzięć przygotowanych przez pracowników muzeum.
Hanami to tradycja, która opiera się na podziwianiu i uważnym oglądaniu kwiatów oraz docenianiu ich piękna. Jej początki datuje się na VII wiek naszej ery – do XV wieku tradycja rozprzestrzeniała się wśród obywateli Japonii – począwszy od rodziny cesarskiej aż po zwykłych mieszkańców miast. Jeden z cesarzy Edo, Yoshimune Tokugawe zasadził tysiące drzew wiśniowych dla podwładnych, dzieląc się ich pięknem. Dziś Sakura Hanami to święto, które kojarzy się z radością, ulotnością chwili i zadowoleniem z życia. Współcześnie ma charakter radosnego pikniku, na którym spotykają się rodziny i znajomi, podziwiający przyrodę, odpoczywający na kocach i spożywający ulubione potrawy ze specjalnie na tę okazję skomponowanych koszyków z jedzeniem (bento).
Można więc było obejrzeć papierowy teatrzyk kamishibai, wziąć udział w warsztatach plastycznych i rękodzielniczych, orgiami. Był kącik sudoku i haiku, piknikowa strefa chilloutu. Otwarto też wystawę "Podróż po Japonii. Cztery pory roku" ze zbiorów Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie. Nie zabrakło również ciasteczek z wróżbami.