Konin. Tu płynie energia > Podpisano umowę o partnerstwie miedzy Koninem a Deyang

Podpisano umowę o partnerstwie miedzy Koninem a Deyang

W środę, 14 października, Józef Nowicki, Prezydent Miasta Konina i Zhao Hui, burmistrz Deyang podpisali Porozumienie o ustanowieniu relacji miast partnerskich pomiędzy Deyang w Prowincji Syczuan Chińskiej Republiki Ludowej a Koninem w Województwie Wielkopolskim Rzeczpospolitej Polskiej.

Na mocy porozumienia strony zgodziły się "(...) na zasadzie równości i obopólnych korzyści, wspólnie wzmacniać przyjazne relacje i wymianę gospodarczą pomiędzy mieszkańcami obu miast, aktywnie rozwijać współpracę w zakresie gospodarki, inwestycji, usług, kultury, edukacji oraz w innych dziedzinach": - W ten sposób zakończył się czas narzeczeństwa pomiędzy naszymi miastami i padły słowa przysięgi małżeńskiej - mówił burmistrz Zhao Hui. - Ta wizyta pozwoliła mi również osobiście przekonać się, jak pięknym miejscem jest Konin i jaką ma wspaniałą ofertę. Oczywiście konkretne inwestycje zależą od naszych przedsiębiorców. Do nas należy jednak prezentacja oferty inwestycyjnej Konina wśród nich. Pracę promocyjną już zaczęliśmy. Głęboko wierzę, że nasze przedsiębiorstwa będą zainteresowane, bo właśnie szukają partnerów za granicą. Jestem przekonany, że kontakty Konina i Deyang przyniosą konkretny efekt. Zależy nam także na wymianie myśli, kultury oraz na tym, żeby poznały się społeczności naszych miast.

O doniosłości uroczystości w ratuszu mówił również Prezydent Józef Nowicki: - Ta umowa ma szczególny charakter. Przechodzimy bowiem od tego co było kurtuazyjne, co było wzajemnym wizytowaniem, wymianą kulturalną i jedynie rozmowami o sprawach gospodarczych i inwestycyjnych do zupełnie nowego etapu - ocenił Prezydent. - Do tej pory zarówno my, jak i nasi partnerzy, nie mieliśmy formalnego umocowania do podpisania dokumentu o partnerstwie. Dziś umowę taką podpisaliśmy, a to otwiera drogę do tego, by mogli przybywać do naszego miasta nie tylko przedstawiciele władz municypalnych z Deyang, ale przede wszystkim przedsiębiorcy, ludzie posiadający wolny kapitał. Skądinąd wiemy, że w prowincji jest go około 300 miliardów euro. Oczywiście mam świadomość, że nikt nie przyjedzie do naszego miasta wiedziony wyłącznie sentymentem. Liczyć się będzie rachunek ekonomiczny. Dlatego konsekwentnie będziemy tworzyć warunki do tego, by do Konina mogli przybywać przedsiębiorcy z Deyang oraz by nasze firmy, głównie realizujące się w sferze usług, mogły wejść na rynek chiński.

Dodajmy, że podczas dwudniowej wizyty w Koninie, 6-osobowa delegacja chińska, odwiedziła również Zespół Szkół Górniczo-Energetycznych, gdzie obejrzała min. dydaktyczny układ solarny (ogniwa fotowoltaiczne i kolektory próżniowe) oraz magazyn ciepła. W pracowni energii odnawialnej uczniowie zademonstrowali, jak w praktyce uczą się swego zawodu wykorzystując posiadaną przez szkołę bazę, w skład której wchodzą elementy systemów energetyki odnawialnej oraz elementy i urządzenia układów sterowania i regulacji. Chińska delegacja uczestniczyła także w zajęciach w ramach pracowni montażu urządzeń i systemów mechatronicznych dotyczący montażu urządzeń elektropneumatycznych.

W środę, tuż przed podpisaniem porozumienia między Deyang a Koninem goście zwiedzieli Zakład Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów, a także odbyli rejs pierwszym konińskim tramwajem wodnym.

Wróć