Konin. Tu płynie energia > “Powstanie Wielkopolskie - podziel się historią w Koninie”

“Powstanie Wielkopolskie - podziel się historią w Koninie”

Link do artykułu - “Powstanie Wielkopolskie - podziel się historią w Koninie”

Od tego roku dzień 27 grudnia jest świętem państwowym - Narodowym Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Co prawda na terenie miasta i powiatu konińskiego nie odbywały się walki niepodległościowe, ale wiemy, że powstańcy wielkopolscy mieszkali w Koninie, a kilkoro z nich spoczywa na konińskiej nekropolii.

Ponadto należy pamiętać, że ich wielu powstańczych potomków przeprowadziło się do Konina, czy to po II wojnie światowej, czy to w przemysłowym okresie rozwoju miasta, a ich historie rodzinne stały się tym samym historią Ziemi Konińskiej. - Dlatego też chcielibyśmy zaprosić mieszkanki i mieszkańców naszego regionu, by podzielili się swoimi historiami i pamiątkami z okresu Powstania Wielkopolskiego, które moglibyśmy pokazać szerszemu gronu - informuje  inicjatorka akcji “Powstanie Wielkopolskie - podziel się historią w Koninie”  radna Emilia Wasielewska. - Powstanie Wielkopolskie zasługuje na szerszą promocję na Ziemi Konińskiej. Wierzymy, że wspólnie z mieszkańcami uda się stworzyć wystawę - dodaje.

Osoby zainteresowane przekazaniem lub wypożyczeniem pamiątek mogą zgłaszać się osobiście do Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zofii Urbanowskiej w Koninie (ul. Dworcowa 13) bądź kontaktować się mailowo z radną Emilią Wasielewską:  e.wasielewska.emilia@gmail.com

Pamiątki w postaci fotografii, dokumentów rodzinnych, map, broni powstańczej, pocztówek i rycin stanowią cenne źródło edukacji dla obecnych i przyszłych pokoleń.

„Powstanie Wielkopolskie - podziel się historią w Koninie” jest wspólną akcją radnej Emilii Wasielewskiej, Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zofii Urbanowskiej, Muzeum Okręgowego w Koninie oraz Miasta Konina.

(źródło - Emilia Wasielewska)

 

 

Wróć