Konin. Tu płynie energia > Projekt za 226 milionów nabiera tempa

Projekt za 226 milionów nabiera tempa

Nowoczesne Centrum Przesiadkowe przy dworcu PKP, nowa zajezdnia autobusowa oraz stacja tankowania wodoru, 10 autobusów wodorowych, rozbudowa systemu informacji pasażerskiej, wspólny bilet dla MZK, PKS i Kolei Wielkopolskich - to część zadań, które dzięki wsparciu z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji zrealizuje Miasto Konin. Samorząd w ostatnich dniach otrzymał informację o przyznanym dofinansowaniu w wysokości przeszło 135 milionów zł. Cały projekt pod nazwą „Niskoemisyjny transport publiczny w subregionie konińskim” jest szacowany na przeszło 226 milionów zł.

Centrum – jak zapowiadał w styczniu prezydent Konina Piotr Korytkowski, prezentując koncepcję węzła przesiadkowego - ma być „superprzystankiem” łączącym różne środki transportu. Będzie do dyspozycji pasażerów MZK, PKS oraz prywatnych przewoźników. Sąsiaduje z nowym dworcem PKP, z postojem taksówek. Będą z niego mogli korzystać rowerzyści - mówił.

Budowa centrum diametralnie zmieni  wygląd i funkcje okolicy dworca PKP od strony wiaduktu Pokoju. Ta inwestycja jest planowana na dwa lata, ma zostać oddana do użytku w 2026 roku. Jest to jedno z zadań ujętych w dużym projekcie pt. „Niskoemisyjny transport publiczny w subregionie konińskim”, który powstał w partnerstwie Konina z Kołem oraz ze spółkami MZK i PKS. Realizatorem projektu jest Zarząd Dróg Miejskich.

Cały projekt opiewa na przeszło 226 milionów złotych, z czego 70% wydatków (kosztów kwalifikowanych) to dofinansowanie z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, 15% - wsparcie z budżetu państwa, 15% - środki własne.

Projekt realizowany jest w ramach Programu Regionalnego Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021-2027, Priorytet 10: Sprawiedliwa transformacja Wielkopolski Wschodniej, Działanie 10.5 Sprawnie funkcjonujący i zdekarbonizowany transport publiczny.

(Na zdjęciu - Centrum Przesiadkowe w Koninie po przebudowie)

Wróć