Konin. Tu płynie energia > Radiowo w muzeum

Radiowo w muzeum

Link do artykułu - Radiowo w muzeum

Koninianin Mariusz Dziubczyński znany jest przede wszystkim z niezwykłego daru naprawiania sprzętu elektronicznego, który nie ma przed nim tajemnic. Pan Mariusz jest też pasjonatem - kolekcjonuje bowiem stare radia i sprzęt grający. Obszerny fragment jego zbiorów można podziwiać (na razie wirtualnie) na wystawie w spichlerzu Muzeum Okręgowego.

Prezentowane są na niej niezwykłe eksponaty: od kryształkowych odbiorników radiowych, przez patefony i gramofony, słuchawki i lampy radiowe, po plakaty reklamowe.

Interesująco prezentuje się mapa z zasięgiem przedwojennych polskich stacji radiowych, przy której można usiąść i… posłuchać odbioru fal na kilkudziesięcioletnim sprzęcie. Jest też radio w… butelce.

Koniecznie trzeba zatrzymać się dłużej przy interesującym kąciku z podobizną marszałka Józefa Piłsudskiego i odbiornikiem radiowym, którego modelu prawdopodobnie używał. Dodatkową atrakcją jest możliwość odsłuchania jego głosu z archiwalnych nagrań.

Radia prezentowane w muzeum to także przepiękne meble, bo tak przed laty traktowano ten sprzęt. Kolekcja Mariusza Dziubczyńskiego była prezentowana w wielu polskich muzeach i na wystawach.

Przy okazji wizyty w muzeum podejrzeliśmy przygotowania do wystawy, która na pewno zachwyci małe i duże dzieci. Szczegóły niebawem.

Wróć