Konin. Tu płynie energia > Raport o dostępności architektonicznej miasta

Raport o dostępności architektonicznej miasta

Czy Konin jest miastem dostępnym dla osób niepełnosprawnych, starszych i rodzin z dziećmi? Sprawdzał to oficer dostępności oraz pracownicy Centrum Organizacji Pozarządowych, Fundacji „Podaj Dalej” i uczniowie klasy II technikum ekonomicznego Zespołu Szkół im. Mikołaja Kopernika w Koninie. Dzięki pracy Tomasza Gilewskiego oraz współpracujących z nim osób powstał pierwszy raport w Koninie i jeden z pierwszych w kraju, który ujmuje kompleksowo przestrzeń publiczną, w której się poruszamy.

Całe przedsięwzięcie trwało około roku, prace  w terenie - 3 tygodnie. Wyruszając na ulice miasta, grupa badawcza miała ambitny plan sprawdzenia 400 miejsc. Plan się powiódł, przebadano m.in. 232 przejścia dla pieszych, 56 budynków użyteczności publicznej, 80 przystanków komunikacji miejskiej.  Jakie wnioski płyną z raportu?

103 przejścia dla pieszych są niedostosowane do osób poruszających się na wózkach – brakuje np. obniżenia krawężnika do zalecanej wysokości 2 cm ponad poziom jezdni. Jak zaznacza autor raportu – i tak w 2018 roku ta sytuacja uległa poprawie, gdyż modernizowano - zgodnie ze Standardami Dostępności - ciągi piesze i pieszo-rowerowe. Sprawdzonych zostało 80 przystanków, wśród nich nowe wiaty, które są częściowo dostosowane do obowiązujących standardów. Większość sprawdzonych parkingów posiadała odpowiednią liczbę miejsc dla osób niepełnosprawnych: 37 zgodnie z wytycznymi, 10 nieprawidłowych. Biorąc pod uwagę budynki użyteczności publicznej, 34 obiekty są zgodne z wytycznymi, 22 – nie. Tu grupa badawcza sprawdzała m.in., czy korytarze mają minimalną szerokość 180 cm, czy w budynku jest winda i toaleta dostosowana do osób z niepełnosprawnościami.

Szczegółowe wyniki badań znajdują się w „Raporcie o dostępności architektonicznej Miasta Konina” dostępnym pod artykułem i w zakładce Oficer Dostępności.

Dodajmy, że w Koninie od połowy 2017 roku obowiązują Standardy dostępności oraz Wytyczne projektowania bez barier, które stały się podstawą do przeprowadzenia badania i stworzenia raportu. Wg danych zebranych w ramach Narodowego Spisu Powszechnego w 2011 roku w Koninie mieszkało ponad 11 170 osób z niepełnosprawnością.

Wróć