Konin. Tu płynie energia > Rekomendacje Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej w kwestii występowania wysokich temperatur

Rekomendacje Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej w kwestii występowania wysokich temperatur

Szanowni Państwo,

w okresie występowania wysokich temperatur jednostki organizacyjne pomocy społecznej powinny objąć szczególnym monitoringiem osoby należące do grup podwyższonego ryzyka,
w szczególności osoby starsze, samotne, niesamodzielne, osoby z niepełnosprawnościami, osoby w kryzysie bezdomności oraz osoby doświadczające zaburzeń psychicznych.

W związku z powyższym, przekazuję rekomendacje dotyczące postępowania w odniesieniu do poszczególnych grup osób wymagających wsparcia:

Osoby w kryzysie bezdomności:

Monitoring i działania terenowe, m.in.:

  • zwiększenie częstotliwości patroli i wizyt prowadzonych przez streetworkerów, pracowników socjalnych oraz inne służby pracujące w środowisku;
  • identyfikacja i patrolowanie miejsc niezamieszkanych, pustostanów, ogródków działkowych, altan i innych lokalizacji, w których mogą przebywać osoby w kryzysie bezdomności;
  • prowadzenie regularnych działań informacyjnych dotyczących zagrożeń związanych z odwodnieniem i udarem cieplnym.

Zapewnienie podstawowych potrzeb dotyczących możliwości schłodzenia i dostępu do wody pitnej:

- organizacja punktów wydawania wody pitnej;

  • dystrybucja wody podczas patroli terenowych;
  • wskazywanie miejsc, w których można schronić się przed wysoką temperaturą (schroniska dla osób bezdomnych, noclegownie, ogrzewalnie dostosowane sezonowo, świetlice, klimatyzowane obiekty publiczne).

Współpraca międzyinstytucjonalna:

  • bieżąca współpraca z policją, strażą miejską, zarządzaniem kryzysowym, organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami prowadzącymi placówki dla osób w kryzysie bezdomności;
  • wymiana informacji o osobach wymagających szczególnego wsparcia.
  1. Osoby starsze, samotne i niesamodzielne:

Intensyfikacja pracy środowiskowej:

  • zwiększenie liczby kontaktów telefonicznych i wizyt środowiskowych pracowników pomocy społecznej;
  • propagowanie akcji sąsiedzkich i lokalnych zachęcających do zwracania uwagi na osoby mieszkające samotnie.

Weryfikacja warunków bytowych, w tym osób którym świadczone są usługi opiekuńcze/specjalistyczne usługi opiekuńcze:

Podczas wizyt pracownicy socjalni lub opiekunowie powinni zwracać uwagę m.in. na:

  • dostęp do wody pitnej;
  • możliwość schłodzenia pomieszczeń;
  • funkcjonowanie wentylacji i urządzeń chłodzących;
  • dostęp do leków oraz możliwość bezpiecznego ich przechowywania;
  • ogólny stan zdrowia i oznaki odwodnienia.
  1. Jednostki organizacyjne pomocy społecznej:

Placówki całodobowej opieki:

Rekomendowane działania:

  • weryfikacja sprawności systemów wentylacyjnych i klimatyzacyjnych;
  • zapewnienie nieograniczonego dostępu do wody pitnej;
  • w razie potrzeby pomoc w przyjmowaniu wody / pojenie osób mających trudności z samodzielnym wykonywaniem codziennych czynności;
  • monitorowanie stanu zdrowia mieszkańców należących do grup ryzyka;
  • dostosowanie harmonogramu aktywności do warunków pogodowych;
  • ograniczenie aktywności na zewnątrz w godzinach największego nasłonecznienia;
  • zamknięcie okien w godzinach 10-18;
  • zasłonienie w dzień szczególnie okien od południa roletami , żaluzjami lub zasłonami;
  • jeśli jest to możliwe ze względów zabezpieczenia mienia) otwierać okna w nocy, rano i wieczorem kiedy temperatura spada.

Placówki wsparcia dziennego:

Rekomendowane działania:

  • zapewnienie chłodnych pomieszczeń dostępnych dla uczestników;
  • zwiększenie dostępności wody i napojów;
  • prowadzenie krótkich działań edukacyjnych dotyczących bezpieczeństwa podczas upałów;
  • możliwość wydłużenia godzin funkcjonowania w czasie ekstremalnych temperatur.

W przypadku uczestników ośrodków wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi (środowiskowych domów samopomocy i klubów samopomocy), z uwagi na fakt, że osoby doświadczające kryzysów psychicznych mogą mieć ograniczoną zdolność oceny zagrożeń związanych z upałem, rekomenduje się:

  • w prosty i zrozumiały sposób informować o bezpiecznym sposobie postępowania w przypadku upałów i przestrzegać o skutkach przegrzania organizmu;
  • monitorować stan zdrowia uczestników i zadbać o przyjmowanie należytej ilości płynów;
  • ograniczać aktywności terenowe w najgorętszych godzinach dnia;
  • utrzymywać kontakt z rodzinami i opiekunami osób szczególnie zagrożonych skutkami upałów.

Ponadto przekazuję rekomendacje dotyczące działań na rzecz pracowników socjalnych i innych osób pracujących w terenie:

  • należy zapewnić pracownikom nieograniczony dostęp do wody pitnej;
  • skrócić lub zmienić godziny pracy na zewnątrz przy temperaturach powyżej 35°C;
  • wprowadzić elastyczne godziny pracy i umożliwić wykonywanie pracy zdalnej tam, gdzie to możliwe.

W ramach koordynacji lokalnej rekomenduje się, aby gminy i powiaty:

  • organizowały współpracę pomiędzy ośrodkami pomocy społecznej/centrami usług społecznych, podmiotami leczniczymi, policją, strażą miejską i organizacjami pozarządowymi;
  • identyfikowały miejsca, które mogą pełnić funkcję „punktów wytchnienia od upału” dostępnych dla mieszkańców;
  • prowadziły lokalne kampanie informacyjne skierowane do mieszkańców;
  • uruchamiały telefony bezpieczeństwa;
  • angażowały wolontariuszy i organizacje pozarządowe działające lokalnie;
  • przygotowanie prostych komunikatów dla beneficjentów pomocy społecznej dotyczących np. objawów odwodnienia, objawów udaru cieplnego, zasad bezpiecznego przebywania na słońcu, konieczności regularnego przyjmowania płynów.

 

 

 

 

Wróć