Konin. Tu płynie energia > Secesja w pełnej krasie

Secesja w pełnej krasie

Link do artykułu - Secesja w pełnej krasie

By obejrzeć najnowszą wystawę w Muzeum Okręgowym należy odwiedzić odnowione I piętro gosławickiego zamku, przechodząc przez galerię malarstwa polskiego. Co łączy ją z „Secesją”? W obu prezentowane są… zbiory własne muzeum.

A „Secesja” to przepiękny zbiór mebli, ceramiki, szkła, ozdób, które są własnością naszego muzeum

- Prezentujemy nasze secesyjne zbiory tuż po ich restauracji, która zabrała trochę czasu. Dzięki niesamowitej pracy konserwatorów jawią się nam przed oczami istne cacka - mówi nie bez dumy Elżbieta Barszcz, dyrektor Muzeum Okręgowego.

- Subtelny koloryt, bogactwo roślinnych motywów oraz ozdobna linia to cechy charakterystyczne dla secesji. (…) można oglądać obiekty charakterystyczne dla tego stylu. Są to m.in. słynne szkła z wytwórni Emilla Gallé , meble, wyroby ze stopów cyny, biżuterię i przedmioty codziennego użytku. Ozdobą wystawy jest komplet mebli wiedeńskiej firmy Jacob & Josef Kohn. Eksponaty dobrane są tak aby ilustrować jedno z podstawowych haseł secesji: „Działalność artystyczna powinna ogarnąć wszystko - od katedry do garnka z owsianką” - napisano we prowadzeniu do ekspozycji.

I faktycznie robi ona oszołamiające wrażenie. Przedmioty codziennego użytku, w wielu przypadkach ręcznie robione, urzekają i zachwycają. Jak może być inaczej na widok małżeńskiego łoża pracowicie inkrustowanego innym gatunkiem drewna, czy… ceramicznego kałamarza.

Wróć