Wiele wrażeń i doświadczeń przyniósł młodzieży I i II Liceum tygodniowy pobyt w Bawarii. 13 osobowa grupa była od 4. do 12.05.br w Katharinen - Gymnasium, w partnerskiej szkole w Ingolstadt.
Gospodarze pozwolili poznać uczestnikom swoją ojczyznę "od kuchni". Wszyscy byli ujęci gościnnością Bawarczyków, otwartością i poczuciem humoru. Każdy z polskich uczniów poznawał dom rodzinny swojego rówieśnika, jego życie codzienne, szkołę oraz pogłębiał wiedzę krajoznawczą o RFN.
Wszyscy uczestnicy bawarscy od początku roku szkolnego uczestniczyli w oferowanym przez szkołę seminarium dotyczącym Polski. Warsztatowo młodzież zajęła się stereotypami i uprzedzeniami, życiem społecznym i religijnym w obu krajach. Grupa obejrzała również wystawę dotyczącą czasu narodowego socjalizmu w Bawarii.
Uczestnicy szybko znaleźli ze sobą wspólny - inny niż ojczysty - język. Już wieczór bawarski pokazał, że młodzież kreatywnie potrafi cieszyć się swoją obecnością. Stroje regionalne gospodarzy, wspólne tańce, kostiumowe sesje zdjęciowe oraz muzykowanie świadczyło od początku o zgraniu grupy.
Wizyta w Muzeum Sztuki Konkretnej w Ingolstadt otworzyła oczy na mało znany rodzaj sztuki. Prace, obrazy i obiekty za których istnieniem stoją ciągi liczb, matematyczne dane, odzwierciedlające przypadkowość natury lub stan ducha twórcy. Również zaskakujące było łączenie ducha natury z wytworami świata konsumpcji. Inny wymiar sztuki!
Poza standardowym udziałem w lekcjach i grze terenowej w Ingolstadt, uczniowie spędzili wspólnie dwa dni nad Jeziorem Bodeńskim. Pobyt w Lindau, położonym uroczo na wyspie, nasuwał jednoznaczne skojarzenia z ciepła i słoneczną Italią. Przejazd statkiem do położonego na przeciwległym brzegu austriackiego Bregenz i wjazd kolejką linową na szczyt Pfänder pozwolił zobaczyć zapierającą dech w piersiach panoramę Alp i długiego na 63 (!) km Bodensee.
Grupy nie ominęła też wizyta w stolicy Bawarii, gdzie oprócz oczywistych atrakcji turystycznych młodzież spotkała się z absolwentem I Liceum, inżynierem czynnym zawodowo w Monachium. Rozmowa przyniosła dwa główne wnioski: warto inwestować w kierunki techniczne oraz oprócz oczywistej znajomości języka angielskiego (w niej będzie rozmowa wstępna), zdecydowanie wygrasz mogąc ją od pewnego momentu kontynuować w języku niemieckim. Gospodarka RFN to największa gospodarka UE.
Silne akcenty miał też wątek motoryzacyjny rodem z Bawarii. Uczniowie przebywali w centrum BMW - Welt w Monachium, a w Ingolstadt odwiedziła rodzime zakłady AUDI. Dla uczestników nie są już więc tajemnicą cztery ringi na autach tej marki.
We wrześniu rewizyta w Polsce. Przy okazji programu goście z Katharinen - Gymnasium wezmą udział również w obchodach jubileuszu 150 - lecia I Liceum im. T. Kościuszki.
Opiekunami grupy byli: Emilia Bugaj & Grzegorz Szopa. Program odbył się dzięki finansowemu wsparciu PNWM.