Konin. Tu płynie energia > Sukces Festiwalu Klimatyczna Rewolucja: Konin staje się centrum młodzieżowych działań na rzecz klimatu!

Sukces Festiwalu Klimatyczna Rewolucja: Konin staje się centrum młodzieżowych działań na rzecz klimatu!

Pierwszy koniński Festiwal „Klimatyczna Rewolucja” zakończył się z ogromnym sukcesem, pozostawiając uczestników z nową wiedzą, inspiracją i chęcią do działania. Trwające trzy dni wydarzenie, odbywające się w dniach 14-16 czerwca 2024 roku, zgromadziło młodych ludzi, którzy wspólnie dyskutowali, uczyli się i angażowali w działania na rzecz ochrony klimatu.

- Ochrona środowiska to nie jest pewnego rodzaju myślenie w kategoriach, mam nastrój na ochronę przyrody - bo, gdy zderzymy się z faktami, to ochrona środowiska czy też przyrody jest to ostateczna linia obrony jaką możemy zastosować przed degradacją naszej planety i wyginięciem człowieka - powiedział podczas wykładu inauguracyjnego prof. UPP dr hab. Bogdan Chojnicki, członek Komitetu ds. Kryzysu Klimatycznego PAN, członek rady naukowej portalu Nauka o klimacie.

Festiwal został zainicjowany przez młodzież i był skierowany głównie do młodych osób. Wydarzenie zorganizowane przez Miasto Konin we współpracy ze Stowarzyszeniem M-LAB i grupą Młodych Ambasadorów Klimatu przyciągnęło około 300 uczestników z Konina, Wielkopolski oraz innych regionów kraju. Honorowy patronat objęły renomowane instytucje, takie jak UNICEF Polska, Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Rzecznik Praw Dziecka, Rzecznik Praw Obywatelskich, Prezydent Miasta Konina oraz UNICEF Polska. Wydarzenie doceniła również Roberta Metsola - Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego, udzielając mu patronatu Parlamentu Europejskiego. - To wyróżnienie pokazuje, że nasze wydarzenie nie tylko przynosi korzyści młodzieży i lokalnej społeczności, ale także jest zgodne z priorytetami Parlamentu Europejskiego i Unii Europejskiej w zakresie polityki klimatycznej i zrównoważonego rozwoju - mówi Agnieszka Gołębiowska - koordynatorka festiwalu, opiekunka młodzieży.

Program festiwalu obfitował w różnorodne wydarzenia – od warsztatów i dyskusji po happeningi i spotkania z ekspertami. W piątek w Domu Zemełki uczestnicy mieli okazję spotkać się z Pauliną Henning-Kloską, Ministrą Klimatu i Środowiska, która podkreśliła, jak ważny jest głos młodych ludzi w działaniach rządu dotyczących ochrony klimatu. - Cieszę się, że mogę się z wami spotkać, ponieważ ostatnio w Polsce brakowało dialogu, a z młodymi ludźmi w szczególności – mówiła Henning-Kloska, otwierając dyskusję na temat uruchomienia elektrowni jądrowej i roli młodzieży w kształtowaniu polityki klimatycznej.

Podczas panelu dyskusyjnego na otwarciu festiwalu Renata Bem - Dyrektor Generalna UNICEF Polska podkreśliła, że ochrona klimatu jest również kwestią praw dziecka, zwróciła m.in. uwagę na zagrożenia związane z niedoborem żywności w wyniku długotrwałej suszy. Prezydent Miasta Konina Piotr Korytkowski zaznaczył znaczenie działań młodych ludzi w kontekście zmian klimatycznych oraz edukacji lokalnej społeczności poprzez festiwal. Prezes Zarządu ZE PAK Piotr Woźny podkreślił z kolei, że transformacja energetyczna jest szczególnie ważna w Wielkopolsce Wschodniej, będącej pionierem w Polsce z uwagi na świadomość mieszkańców oraz ich postawę przeciwko eksploatacji węgla i degradacji środowiska.

W trakcie trzech dni festiwalu odbyło się ponad 40 mniejszych wydarzeń, zorganizowanych w różnych miejscach Konina, takich jak Koniński Dom Kultury, Miejska Biblioteka Publiczna, lokal M-LAB, sad miejski, Bulwar Nadwarciański, ratusz oraz Dom Zemełki. Uczestnicy mogli wybierać spośród warsztatów, debat, spotkań, wykładów, gier, spacerów, warsztatów kulinarnych, spektakli, projekcji filmów i animacji w przestrzeni miejskiej.

Festiwal obejmował cztery główne obszary tematyczne: klimat, odpady, energia i środowisko, a wydarzenia były dostosowane do różnych poziomów zaawansowania uczestników. Młodzież mogła uczestniczyć m.in. w warsztatach metodą Design Thinking prowadzonych przez dr Jakuba Zasinę i dr Agnieszkę Rzeńcę z Uniwersytetu Łódzkiego, interaktywnych prezentacjach o fake newsach klimatycznych prowadzonych przez Youth and Environment Europe z Pragi, warsztatach doświadczalnych organizowanych przez Poznański Park Naukowo-Technologiczny, czy też dowiedzieć się o innowacjach edukacyjnych związanych z tematem ochrony środowiska prowadzonych przez Doga Schools z Turcji.

Jednym z najciekawszych wydarzeń była gra o edukacji klimatycznej prowadzona przez Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz wykład o diecie planetarnej przeprowadzony przez WWF Polska i warsztaty kulinarne zorganizowane przez przyrodniczkę Justynę Szerechan-Orchowską. Uczestnicy mieli także okazję wziąć udział w wykładzie „Energetyka jądrowa - istotny element transformacji energetycznej” prowadzonym przez dr inż. Pawła Gajdę z Akademii Górniczo-Hutniczej oraz w spacerze przyrodniczym pt. “Zajrzyjmy pod powierzchnię. Co żyje w naszych rzekach?” prowadzonym przez Jarosława Brodeckiego młodego przyrodnika, autora portalu Lasem Myślący.

Podczas festiwalu odbyły się dwa wydarzenia, których efekty będą kontynuowane w kolejnych miesiącach, a mianowicie konsultacje społeczne prowadzone przez Stowarzyszenie M-LAB na temat wykorzystania owocowego sadu miejskiego przy ul. Południowej w Koninie oraz dwudniowe warsztaty pt. „8-Week-Ideas for Climate in the City” prowadzone przez specjalistów z Resilient Cities i Comparative Research Network z Berlina, podczas których 12 uczestników - przedstawicieli samorządu miasta oraz młodzież - zaprojektowała rozwiązanie związane z poprawą klimatu w mieście. 

Festiwal zakończył się w niedzielę piknikiem przed Konińskim Domem Kultury, gdzie wolontariusze i przyjaciele festiwalu otrzymali certyfikaty. Jak podkreśla Julia Nowaczewska jedna z organizatorów wydarzenia: Chcemy udowodnić, że mimo małego miasta jakim jest Konin, młodzież umie działać i potrafi świetnie działać, a to wydarzenie jest tego potwierdzeniem. Sami widzimy, że młodzież ma ogromny potencjał do działania i jest w stanie zorganizować inspirujące i wartościowe wydarzenia. „Klimatyczna Rewolucja” stała się doskonałą platformą do wymiany doświadczeń, zdobywania wiedzy i angażowania się w działania na rzecz ochrony środowiska.

Organizatorzy już zapowiedzieli kolejną edycję festiwalu, mając nadzieję, że stanie się on stałym punktem w kalendarzu konińskich wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych.

(Tekst - Młodzi Ambasadorzy Klimatu; Zdjęcia: Anna Małkowicz, Mirosław Jurgielewicz, uczestnicy festiwalu)

Wróć