Konin. Tu płynie energia > Sztuka nas szuka: "Opowiem Ci moje Miasto"

Sztuka nas szuka: "Opowiem Ci moje Miasto"

Link do artykułu - Sztuka nas szuka: "Opowiem Ci moje Miasto"

Dziennikarz, fotoreporter, autor i współautor wielu wydawnictw, pracownik Urzędu Miejskiego w Koninie, fajczarz – Mirosław Jurgielewicz i jego niezwykłe zdjęcia to bohaterowie kolejnej odsłony przedsięwzięcia „Sztuka nas szuka”. Wystawa jest nietypowa, bo prace są eksponowane nie w zamkniętej galerii, a na miejskich przystankach. W ten sposób Miasto Konin wspólnie z Centrum Kultury i Sztuki przybliża mieszkańcom i przyjezdnym twórczość artystów związanych z Koninem.

Wystawę Mirosława Jurgielewicza nazwaną „Opowiem Ci moje miasto” można podziwiać do 23 października na 12 przystankach. 

Mirosław Jurgielewicz — dziennikarz, fotoreporter. Fotografuje od kilkudziesięciu lat. W latach 70. ubiegłego wieku członek Studenckiej Agencji Fotograficznej w Poznaniu, współpracownik ówczesnych pism studenckich, w tym tygodnika „ITD” i „Politechnika”. 

Autor i współautor wielu wydawnictw, w tym albumu „Konin – wszędzie blisko”, „100 lat Parafii św. Wojciech”, monografii Huty Aluminium Konin, Elektrowni Połaniec. Autor kilkudziesięciu wystaw indywidualnych, m.in. „Z drugiej strony fajki”, „3 x portret”, „Nepal – miejsca, których nie ma”, „Moje miasto Konin”. Swoje prace prezentował w galeriach w Polsce oraz na wystawach w Czechach, Hiszpanii, Francji, Niemczech i Rosji. Laureat kilkunastu konkursów i przeglądów, w tym Wielkopolska Press Photo, Marszałka Województwa Wielkopolskiego i Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego Polska – Konteksty, ZG ZOSP, Złota Sztaluga.

Pracuje w Urzędzie Miejskim w Koninie w Wydziale Kultury, współredagując oficjalną stronę miasta www.konin.pl. Współpracuje także z konińskimi parafiami — św. Ducha, św. Wojciecha i św. Maksymiliana oraz parafią ewangelicką w Żychlinie, pełniąc w nich społecznie funkcję fotografa.

Wydawca i właściciel najstarszego pisma o fajkach, fajczarzach i fajkarzach Kalumet.pl.

Wielkoformatowe wydruki będzie można oglądać na następujących przystankach:

  • Wał Tarejwy przy ul. Wał Tarejwy obok parkingu przy ulicy Kościelnej,
  • Rondo Kamińskiego/ Szpitalna rondo przy ulicy Szpitalnej, obok ronda przy nowym kościele,
  • Leszczynowa, Wilków,
  • Hiacyntowa/Rondo Spółdzielców, Chorzeń „na górce”,
  • Dworcowa, obok Banku PKO SA,
  • Aleje 1 Maja, obok Zespołu Szkół im. Mikołaja Kopernika,
  • Szeligowskiego przy ul. F. Chopina, w pobliżu ronda przy Galerii nad Jeziorem,
  • Wyszyńskiego, Glinka,
  • Zespół Szkół Górniczo-Energetycznych, przy szkole,
  • ZSGE/ Wyszyńskiego szpital przy dawnej kasie biletowej,
  • Szarych Szeregów – Targowisko, przy Targowicy,
  • Kolska, przy klasztorze.

Informacje o projekcie

„Sztuka nas szuka” to wspólne przedsięwzięcie Miasta Konina oraz Centrum Kultury i Sztuki w Koninie, w ramach którego prace artystów związanych z naszym miastem – w formie wielkoformatowych wydruków – prezentowane są na przystankach i w autobusach MZK. Tworzą swoistą „uliczną galerię sztuki”, której obserwatorami są nie tylko użytkownicy miejskiej komunikacji, ale także wszyscy mieszkańcy Konina. W ten sposób kultura wychodzi na ulice miasta, a sztuka aktywnie szuka NAS – odbiorców, artystów, ludzi kreatywnych, dla których inspiracją jest Konin, energia miasta i jego mieszkańców.

Z projektem „Sztuka nas szuka” – mamy nadzieję – dotrzeć również do koninian, którzy niezbyt często odwiedzają galerie czy muzea. Każdy z wydruków wyposażony jest dodatkowo w kod QR, łączący oglądającego z internetową stroną, na której prezentujemy nie tylko informacje o twórcy i fotografie jego prac, ale także kilkunastominutowy wywiad filmowy lub dokument o artyście. Powstaje w ten sposób Internetowa Galeria Sztuki Konina pokazująca, że to właśnie nasze miasto jest miejscem urodzenia bądź zamieszkania znakomitych artystów – ludzi z pasją i talentem.

Wróć