Konin. Tu płynie energia > Szymon Pawlicki znów na ekranie

Szymon Pawlicki znów na ekranie

Szymon Pawlicki, koninianin, aktor, działacz Solidarności, orędownik uczczenia w naszym mieście marszałka Józefa Piłsudskiego oraz wielu innych inicjatyw na rzecz swojej małej ojczyzny, znów pojawił się na kinowym ekranie. Tym razem za sprawą konińskiego reżysera-dokumentalisty Andrzeja Mosia, który nakręcił film zatytułowany „Wspomnienie to cicha nuta…”.

Jego premiera odbyła się we wtorek (16 października), w gdańskim Europejskim Centrum Solidarności, z udziałem reżysera oraz zastępcy prezydenta Konina Sławomira Lorka i naczelnika Wydziału Promocji i Rozwoju Starostwa Powiatowego Witolda Nowaka.

W przedpremierowym spotkaniu uczestniczyli również: Urszula Bachera – zastępca burmistrza Ślesina, Anna Maria Mydlarska – z ECS, Joanna Pacana – Video Studio Gdańsk i Marek Kostrzewski – aktor, reżyser, przyjaciel Szymona Pawlickiego, dziś wykładowca Uniwersytetu Lund (Szwecja).

Przypomnijmy, że Szymon Pawlicki to koninianin, związany aktorsko z Wybrzeżem Gdańskim, działacz NSZZ Solidarność, animator kultury. Jego aktywność twórcza w teatrach m.in. w Kaliszu, Poznaniu, Gdyni to wiele scenicznych sukcesów o niezwykle szerokim spectrum. Grał także w spektaklach teatru TV i filmach fabularnych. W sierpniu 1980 r. przewodniczył strajkowi w ówczesnym Teatrze Dramatycznym w Gdyni, był delegatem na I Zjazd Solidarności, członkiem wielu struktur „S” w latach 80., aresztowanym w 1981 r. Współorganizował wiele uroczystości religijno-patriotycznych w latach 80., angażował się w aktywność drukarską w czasie strajków 1988 r. Doprowadził do tego, że przed konińskim ratuszem stanęło popiersie marszałka Józefa Piłsudskiego. Jest potomkiem 24-letniego wówczas Kazimierza Pawlickiego, który oddał życie 11 listopada 1918 r. za wolną Polskę.

- Szanowni Państwo dla nas – koninian, mieszkańców regionu konińskiego położonego w centrum Polski, Szymon Pawlicki to nie tylko życiorys w encyklopedii. Przede wszystkim jest to żywy człowiek, z którym rozmawiamy, spotykamy się, chętnie słuchamy nawzajem. To także fragment historii naszego miasta – jego kultury, dobrych obyczajów - mówił tuż przed seansem Sławomir Lorek. - Jednym słowem – Szymon Pawlicki, koninianin, którego takt, kultura osobista i te zawsze uśmiechnięte oczy łagodzą każdy nawet najdłuższy spór.

Po premierze odbyła się dyskusja z udziałem twórców i producentów filmu, którą poprowadziła red. Marzena Bakowska (Radio Gdańsk).

Twórcą filmu jest Andrzej Moś, absolwent prawa i administracji na UAM w Poznaniu oraz PWSFTiTV w Łodzi. Reżyser-dokumentalista i producent, który w swoich filmach sięga często do najnowszej historii, zwłaszcza tej dotyczącej Wielkopolski, poprzez opowieści o ciekawych postaciach i zdarzeniach, związanych z tym regionem. Na co dzień pracuje w Konińskim  Domu Kultury, opiekując się twórcami z AKF Muza i zdolną filmową młodzieżą.

Andrzej Moś stworzył ze wspomnień aktorów scen teatralnych w Kaliszu, Gdańsku, Gdyni i Warszawie, związkowców, z którymi Szymon współpracował, kolegów ze środowiska kultury w Koninie, gdzie współtworzył i działał w kabarecie „Koński Ogon”, bliskich i rodziny, sentymentalny obraz postaci, która do końca pozostała sobą, w służbie wolności i drugiego człowieka. Przypomina także historię lat 80. na Wybrzeżu i jej związki ze współczesnością przez pryzmat wrażliwości Bohatera.

Wspomnienie to cicha nuta… - film dokumentalny, premiera - 16 października 2018 r.

Scenariusz i reżyseria - Andrzej Moś. Producent wykonawczy - Video Studio Gdańsk, koproducenci - Europejskie Centrum Solidarności, Miasto Konin, Video Studio Gdańsk. Realizację filmu wsparli - Solar Company SA, Powiat Koniński, Miasto i Gmina Ślesin, Konińska Fundacja Kultury, ZASP – Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmu, Radia i Telewizji.

Zdjęcia – dzięki uprzejmości Video Studio Gdańsk

Wróć