Konin. Tu płynie energia > Tak Konin uczcił 234. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Tak Konin uczcił 234. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Msza św. za Ojczyznę odprawiona w kościele Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski rozpoczęła 3 maja konińskie obchody 234. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Część oficjalna połączona z wręczeniem odznaczeń i koncertem odbyła się po południu w Konińskim Centrum Kultury.

To dzień szczególny, w którym z dumą wspominamy akt, jaki stał się symbolem nowoczesnego myślenia o państwie, wolności i wspólnocie narodowej - mówił Damian Kruczkowski, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zofii Urbanowskiej w Koninie, który przybliżył historyczny kontekst wydarzeń sprzed ponad dwóch wieków. – Konstytucja 3 Maja była wyrazem wielkiej odwagi i odpowiedzialności elit politycznych ówczesnej Rzeczypospolitej. W czasach kryzysu, zagrożeń zewnętrznych i słabnącej pozycji państwa znaleźli się ludzie, którzy nie tylko rozpoznali potrzebę głębokich reform, ale też potrafili te reformy wcielić w życie. (…) Konstytucja jest jak most między przeszłością a przyszłością, łączy pokolenia i przypomina, że jesteśmy jedną wspólnotą, jednym narodem – dodał.

Podczas uroczystości prezydent Piotr Korytkowski i Wiesław Steinke, przewodniczący Rady Miasta Konina, wręczyli Odznaki Honorowe „Za Zasługi dla Miasta Konina”: Jackowi Bugajowi – za działanie na rzecz Gosławic; prowadzącym rodzinne domy dziecka państwu Annie i Jackowi Cieplińskim oraz pani Jolancie Szwacińskiej, a także państwu Teresie i Markowi Mąkowskim, pełniącym funkcję zawodowej rodziny zastępczej, w imieniu których odznakę odebrała dyrektor MOPR Małgorzata Rychlińska.

Po tej części uroczystości prezydent Korytkowski podziękował mieszkańcom za udział w obchodach 234. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. – To był drugi na świecie taki akt prawny, pierwszy w Europie. My jako Polacy możemy być z tego dumni. On powstał w trudnych czasach, zaistniał tuż przed rozbiorami, które doprowadziły do tego, że Polska zniknęła z mapy. Jednak ten zryw dał nadzieję, że zawsze trzeba zabiegać o swoje sprawy. I tak Polacy wtedy postanowili. Musimy pochylić czoło przed tymi wszystkimi postępowymi ludźmi, którzy pokusili się o stworzenie tego najważniejszego aktu prawnego w każdym kraju. Można powiedzieć, że innym utorowaliśmy drogę i z tego możemy być dumni – mówił Piotr Korytkowski.

Na zakończenie wydarzenia z koncertem wystąpiła Orkiestra Dęta PAK KWB Konin pod batutą Mirosława Pacześnego. Koncert poprowadziła Kamila Pacześna.

Wróć