Konin. Tu płynie energia > Targi OZE za nami

Targi OZE za nami

Link do artykułu - Targi OZE za nami

  • Pierwsze Targi OZE „Nowa energia w Regionie” na za nami, już myślimy o kolejnych.
  • 31 wystawców, w tym siedmiu z zagranicy wzięło udział w targach.
  • Wydarzenie stanowiło forum wymiany doświadczeń i poglądów podmiotów działających w branży OZE.

31 wystawców, w tym siedmiu z zagranicy uczestniczyło w dwudniowych (24-25 sierpnia) Targach Odnawialnych Źródeł Energii „Nowa Energia w Regionie”, które miały miejsce w Centrum Dydaktyczno-Wykładowym PWSZ w Koninie przy ul. Popiełuszki.

Witając gości, prezydent Konina Piotr Korytkowski podkreślił, że Wielkopolska Wschodnia aktualnie przechodzi proces transformacji gospodarczej, energetycznej i społecznej. To wynika z założeń o zaprzestaniu produkcji energii elektrycznej z wydobywanego węgla brunatnego do 2030 roku oraz osiągnięciu w 2040 roku neutralności klimatycznej regionu.

Targom OZE towarzyszyły wykłady i panel ekspercki. Pierwszy z prelegentów Michał Rejewski, koordynator Obszaru Sprawiedliwej Transformacji ARR Transformacja sp. z o. o. Konin, mówił na temat sprawiedliwej transformacji Wielkopolski Wschodniej. O procesie transformacji regionów węglowych mówił Piotr Cofałka, zastępca dyrektora ds. badań i rozwoju Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych. Z kolei Michał Bieda, zastępca prezydenta Bytomia omówił kwestię roli samorządu w transformacji terenów poprzemysłowych na przykładzie Bytomia.

W wykładzie Grzegorza Wiśniewskiego prezesa POLISYSTEM Hi Tech podniesiono znaczenie bezpieczeństwa w nowoczesnych systemach OZE. Pierwszy blok wykładów zamknął Zygmunt Suszka, kierownik Oddziału Analiz Energetycznych ZE PAK SA, mówiąc o zielonym wodorze w ZE PAK SA. Po przerwie kawowej o „Źródłach finansowania inwestycji w zakresie odnawialnych źródeł energii” mówiła Kinga Świtalska, doradca energetyczny WFOŚiGW w Poznaniu. Pierwszy dzień targów zakończył panel ekspercki nt. „Odnawialne źródła energii i nowoczesne technologie energetyczne, w tym wodorowe, przyszłość Wielkopolski Wschodniej. Weryfikacja technologii środowiskowych Unii Europejskiej”.

W drugi dzień targów Przemysław Kozłowski, regionalny dyrektor sprzedaży Bruk – Bet PV, szeroko omówił temat dotyczący nowych technologii fotowoltaicznych oraz ich wpływu na rozwój rynku PV w Polsce. Zagadnienie dot. wpływu inwestycji OZE na rozwój sektora elektromobilności w Polsce przedstawiła Monika Kisiel z Centrum Inwestycji Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. Olga Przybył w imieniu burmistrza Turku scharakteryzowała działalność Tureckiego Inkubatora Przedsiębiorczości.

Na zakończenie targów przyznano nagrody wystawowe – „Lider OZE 2021”. Nagrodę główną otrzymała firma Biomasa Partner Group sp. z o.o. Wyróżnienia otrzymały firmy Sazet sp. z o.o., Giosan s.c., Artdom Serwis Michał Mielczarski i Eltar Energy sp. z o.o.

Zapraszamy na kolejną edycję targów w pierwszym półroczu 2022 roku.

Wróć