Od złożenia kwiatów i zapalenia zniczy pod tablicą poświęconą Tadeuszowi Kościuszce, wmurowaną w Dom Zemełki, rozpoczęły się w piątek konińskie obchody 228. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja.
W imieniu mieszkańców miasta i samorządu kwiaty złożyli zastępca prezydenta Konina Witold Nowak oraz przewodniczący Rady Miasta Konina Wiesław Steinke. Następnie uczynili to parlamentarzyści i przedstawiciele partii i organizacji oraz instytucji.
Główne uroczystości odbyły się w gościnnych progach Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Ignacego J. Paderewskiego - jedynej i najstarszej (liczy już 45 lat) szkole artystycznej w Koninie.
Tutaj także delegacja przedstawicieli samorządu miasta i młodzieży Zespołu Szkół im. M. Kopernika złożyła wiązankę kwiatów pod tablicą upamiętniającą patrona placówki. Następnie wręczone zostały odznaczenia miejskie i kombatanckie.
Odznaką honorową „Za zasługi dla miasta Konina” wyróżniona została Marita Tomaszewska. Natomiast Honorowe Odznaki Związkowe „Polska Niepodległa 1918”, której pomysłodawcą i autorem projektu jest kmdr dypl. Henryk Leopold Kalinowski, otrzymali: Kazimierz Samulczyk i Jan Sznajder.
W tym roku nie było wykładu historycznego. Zastąpiła go znakomicie inscenizacja „Teatrum owo” złożonego z uczniów „Kopernika”, zatytułowana „O Konstytucyjnej Majowej Jutrzence” i nagrodzona owacjami na stojąco. Młodzież przygotowali: Renata Brożyńska, Renata Hoderna, Ewa Cieślewicz oraz Zenon Cieślewicz.
Uroczystości 3-majowe zwieńczył znakomity koncert w wykonaniu słuchaczy XIII Międzynarodowego Kursu Muzycznego im. Witolda Friemanna, którzy wykonali między innymi utwory patrona projektu.
W samo południe w kościele pw. Najświętszej Marii Panny Królowej Polski rozpoczęła się uroczysta suma za Ojczyznę. Przewodniczył jej ks. infułat prof. dr hab. Krzysztof Konecki, który wygłosił także homilię. Współcelebransem był pochodzący z Konina ks. prał. Roman Walczak, z Nuncjatury Apostolskiej w RPA.
W Eucharystii uczestniczyli m.in. parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele wszystkich grup społecznych, liczne poczty sztandarowe. Towarzyszyła wszystkim orkiestra dęta ZE PAK SA pod dyrekcją Mirosława Pacześnego.
Na zakończenie odbyła się uroczysta procesja, po której ks. prał. dr Zbigniew Cabański proboszcz NMPKP - zaprosił wszystkich na lody.