Konin. Tu płynie energia > "Wierzcie w swoje supermoce!" Miejska inauguracja roku szkolnego 2024/2025

"Wierzcie w swoje supermoce!" Miejska inauguracja roku szkolnego 2024/2025

Link do artykułu - "Wierzcie w swoje supermoce!" Miejska inauguracja roku szkolnego 2024/2025

15 048 uczniów i przedszkolaków rozpoczęło nowy rok szkolny w Koninie. Miejska inauguracja odbyła się 2 września, w samo południe, w I Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki (I LO) – najstarszej konińskiej szkole średniej.

Wydarzenie rozpoczęło się od wprowadzenia sztandaru i odśpiewania hymnu. W roli konferansjerów wystąpili: dyrektor I LO Emilia Bugaj i nauczyciel z tej szkoły Tomasz Tomaszewski. W uroczystości, na którą zaprosił prezydent Konina Piotr Korytkowski, uczestniczyli m.in. poseł Tomasz Piotr Nowak, radni Rady Miasta Konina, przedstawiciele Kuratorium Oświaty w Poznaniu, organizacji związkowych, Wydziału Oświaty Urzędu Miejskiego, dyrektorzy szkół i placówek oświatowych, służby mundurowe i uczniowie.

- Jak widać czas szybko biegnie! Niedawno żegnaliśmy stary rok szkolny, a dzisiaj kartka w kalendarzu pokazuje już drugi dzień września. To znak, że czas wrócić do szkół! Dla niektórych uczniów pierwszy dzwonek oznacza powrót do dobrze znanego otoczenia, tyle, że do kolejnej klasy. Ale dla pierwszaków, to nowy rozdział w życiu. I może to być dla nich moment stresujący. Przyjmijcie ich więc – drodzy uczniowie i nauczyciele - z serdecznością i wyrozumiałością. Bądźcie dla nich cierpliwymi przewodnikami po tym nowym świecie. A ja zapewniam, że konińskie szkoły są miejscami przyjaznymi i wspierającymi swoich uczniów. Czujcie się – drodzy uczniowie - w naszych placówkach dobrze i bezpiecznie! – powiedział do zebranych prezydent Piotr Korytkowski.

Liczba uczniów i przedszkolaków w konińskich szkołach przekracza 15 000 osób. Progi 18 miejskich przedszkoli w nowym roku szkolnych  przekroczyło – 2041 dzieci, w 11 szkołach podstawowych uczy się 5605 uczniów, a w dziewięciu szkołach ponadpodstawowych i Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym – 7402 osoby. Prezydent życzył uczniom, by wierzyli w swoje supermoce i spełniali marzenia; rodzicom, by byli dumni ze swoich dzieci i zawsze je wspierali; nauczycielom, by osiągali zamierzone cele i czerpali satysfakcję z sukcesów własnych oraz swoich uczniów.

 

Prezydent Piotr Korytkowski, wraz ze swoim zastępcą odpowiedzialnym za oświatę - Witoldem Nowakiem wręczył wybranym  w konkursach dyrektorom powierzenia stanowisk. Otrzymali je:  

  • Renata Chojnacka - Szkoła Podstawowa nr 1 im. Zofii Urbanowskiej;
  • Marta Idczak – Szkoła Podstawowa nr 3 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu;
  • Paweł Kawka – Szkoła Podstawowa nr 7;
  • Marzena Sobiś - Szkoła Podstawowa nr 8 z Oddziałami Integracyjnymi im. Powstańców Wielkopolskich;
  • Monika Szymańska - Szkoła Podstawowa nr 12 im. Stanisława Moniuszki;
  • Karol Leszczyński - Zespół Szkół Budownictwa i Kształcenia Zawodowego im. Eugeniusza Kwiatkowskiego;
  • Michał Wanjas – III Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida.  

- Życzę Państwu udanych inicjatyw, dobrej współpracy ze środowiskiem szkolnym oraz powodzenia na nowym etapie zawodowego życia! – powiedział Piotr Korytkowski.  Prezydent podziękował też za dotychczasową pracę wieloletnim dyrektorom, którzy zakończyli kadencje z końcem sierpnia. A są to:

  • Mirosław Małuszek, który pełnił obowiązki dyrektora Szkoły Podstawowej nr 8 przez 12 lat;
  • Mariola Nowicka – przez 15 lat dyrektor Szkoły Podstawowej nr 12;
  • Bożena Pyzder, która przez 10 lat kierowała III LO.

Podczas inauguracji odczytany został list od Wielkopolskiego Kuratora Oświaty, głos zabrali również zaproszeni goście. O oprawę muzyczną zadbała młodzież z I Liceum. Były nawiązania do twórczości słynnego absolwenta placówki, zmarłego w tym roku światowej sławy kompozytora muzyki filmowej Jana A.P. Kaczmarka. Zobaczyliśmy etiudę taneczną do muzyki z filmu „Marzyciel”, za którą Kaczmarek otrzymał Oscara. Zabrzmiał też hymn, do którego ułożył muzykę. Przejmującym występem było wykonanie przez jedną z uczennic utworu „Warszawo ma”. To nawiązanie do obchodzonej dzień wcześniej 85. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Z ciekawym wykładem wystąpił kierownik konińskiego oddziału Archiwum Państwowego w Poznaniu, regionalista Piotr Rybczyński. Historyk opowiedział o tragicznych, wojennych losach części absolwentów I Liceum z rocznika 1938.  

Wróć