Konin. Tu płynie energia > Wodorowy Solaris wozi pasażerów w Koninie

Wodorowy Solaris wozi pasażerów w Koninie

Link do artykułu - Wodorowy Solaris wozi pasażerów w Koninie

Pierwszy autobus wodorowy w Polsce kursuje w Koninie. Pasażerowie mogą z niego korzystać, wybierając linie 50, 52, 54, 56 i 59. „Wodorowiec” ma nr boczny 333. Zadebiutował na miejskich ulicach 7 lipca, kiedy to oficjalnie zasilił tabor konińskiego Miejskiego Zakładu Komunikacji sp. z o.o (MZK). W pierwszą regularną trasę pojechał natomiast dzień później, o poranku, linią 56 do Łężyna. – To epokowe wydarzenie – mówił podczas przekazania autobusu prezydent Konina Piotr Korytkowski.

Kiedy kilka lat temu mówiliśmy o wodorze i jego wykorzystaniu w gospodarce, transporcie publicznym, brzmiało to bardzo futurystycznie. Pojawiały się czasem uśmiechy na twarzach sceptyków. Ale przyszłość dzieje się dzisiaj, a my tworzymy jej kształt. To nie jest nasze widzimisię czy fanaberia, tylko znak czasu i konieczność – podkreślił prezydent Korytkowski. Przypomniał, że gospodarka wodorowa jest zapisana w strategii miasta, widnieje w dokumentach związanych z transformacją gospodarczą i energetyczną naszego regionu, w strategii  rozwoju województwa wielkopolskiego, a w naszym kraju przyjęta została Polska Strategia Wodorowa.

Dostawcą autobusu Solaris Urbino 12 hydrogen jest firma Solaris Bus&Coach. MZK wydzierżawił go na okres czterech lat. Autobus jest tankowany w stacji znajdującej się w Elektrowni Konin.

W uroczystości uczestniczył m.in. Javier Calleja - prezes zarządu Solaris Bus and Coach. – Jesteśmy bardzo dumni, że możemy być partnerem dla Konina w tej przełomowej sytuacji. Nasze autobusy wodorowe jeżdżą już w Szwecji, Włoszech, Niemczech i Holandii. Właśnie teraz do tej innowacyjnej listy państw Europy wkracza Polska i to dzięki Koninowi. Wszyscy w Europie mówią o tym, jak wodór jest ekologiczny – mówił prezes.

Klucze do pierwszego w Polsce autobusu wodorowego w imieniu wszystkich kierowców MZK odebrał Krystian Białkowski, który też wykonał pierwszy kurs. – W dni powszechnie i soboty przewidziana praca przewozowa dla tego autobusu to około 300 kilometrów, a w niedziele i święta damy mu trochę odpocząć, bo to będzie tylko 200 –zaznaczyła prezes zarządu MZK Magdalena Przybyła.

Przekazanie autobusu wodorowego do użytku uświetnił występ Konińskiego Teatru Tańca. Artystki przygotowały spektakl pt. „Usłane balonami”, którego wiodącym elementem były niebieskie balony - symbol wodoru.  

 

Wróć