Trzy wystawy poświęcone konińskiej pisarce Zofii Urbanowskiej można oglądać w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Koninie. Ekspozycję można oglądać w galerii „Nad książkami”.
„Zafascynowany Zofią” Kazimierz Białkowski
Zofia Urbanowska odgrywa znaczące miejsce w twórczości konińskiego malarza Kazimierza Białkowskiego. Na wystawie można zobaczyć jej portrety oraz różne ujęcia dworku, w którym mieszkała. W gablotach natomiast znajdują się miniaturowe prace ukazujące nastrój dawnego miasta. Ciekawe też są projekty ilustracji do książki „Gucio Zaczarowany” przedstawiające wszystkie znajdujące się w powieści postaci.
Kazimierz Białkowski urodził się w 1945 roku. Wojenne losy spowodowały, że dopiero od drugiego roku życia mieszka w Koninie, z którym związana była cała jego rodzina. Mieszkał przy ulicy Zofii Urbanowskiej 10, nieopodal rodzinnego dworku konińskiej pisarki. Znajdowało się tam przedszkole, prowadzone przez Zgromadzenie Sióstr Opatrzności Bożej, do którego posyłali go rodzice.
Białkowski jest absolwentem pierwszego rocznika konińskiej szkoły górniczej i całe swoje życie zawodowe związał z Kopalnią Węgla Brunatnego Konin. Interesował się sztuką i przeszłością rodzinnego miasta. Od lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku dokumentuje w rysunkach, akwareli, malarstwie olejnym uroki dawnego Konina.
Warto też dodać, że Kazimierz Białkowski interesuje się kampanologią – nauką o dzwonach. W marcu br. w Przeglądzie Konińskim ukazała się jego publikacja na temat dzwonu św. Józefa w Bieniszewie.
„Wspomnienie…”
Miejska Biblioteka Publiczna zorganizowała wystawę poświęconą konińskiej pisarce pt. „Wspomnienie…”. Wystawa zorganizowana jest ze zbiorów własnych MBP, podzielona na 4 działy:
W poszczególnych gablotach znalazły się krótkie informacje i zdjęcia miejsc bliskich sercu pisarki, pamiątki, twórczość Zofii Urbanowskiej – książki i artykuły z czasopism. Na szczególną uwagę zasługują dwie książki Adolfa Smorczewskiego z XIX wieku z dedykacją dla konińskiej literatki.
Biblioteka zaprezentowała pierwsze wydania Księżniczki (1886), Atlanty(1893) czy Róży bez kolców (1903). Na wystawie można obejrzeć również książkę pt. „Wojna w czasie pokoju” wydaną w 1896 roku. Jest to kolejne wydanie powieści „Cudzoziemiec”, pod zmienionym tytułem.
Na wystawie są też opracowania dotyczące życia i twórczości naszej pisarki. Wśród nich ciekawość może wzbudzić Płomyczek z 1986 r. z artykułem Lech Hejmana, byłego dyrektora biblioteki oraz broszura z 1957 r. wydana przez Towarzystwo Miłośników Dobrej Książki w Koninie. Wystawa ma na celu uczcić pamięć i odświeżyć wspomnienia o znamienitej, konińskiej pisarce.
„Gucio Zaczarowany w pracach uczniów Liceum Sztuk Plastycznych w Kościelcu”
W konińskie obchody Roku Zofii Urbanowskiej włączyli się uczniowie Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych. W pracowniach projektowania graficznego i rzeźby powstały prace związane z książką Zofii Urbanowskiej „Gucio Zaczarowany”. Efekty tych prac można podziwiać na prezentowanych planszach, na których znalazły się projekty okładek i ilustracji do książki Zofii Urbanowskiej. Wykonane też zostały projekty figurek postaci z tej powieści fantastycznej (przypomnieć tu należy, że Urbanowska została nazwana prekursorką polskiej powieści fantastycznej). Wszystkie postaci Gucia mają wspólny mianownik w postaci skrzydełek, które wykonane zostały jako kolorowe witraże. W zamyśle młodych twórców można je wykorzystać jako zdobiące przestrzeń miejską z wykorzystaniem witraży, na których można umieścić np. cytaty z książki lub inne informacje dotyczące Urbanowskiej.
Ekspozycje można zwiedzać w godzinach pracy biblioteki, w galerii „Nad książkami” Miejskiej Biblioteki Publicznej w Koninie przy ulicy Dworcowej 13.