- Wbrew opinii, że na kulturze najłatwiej jest zaoszczędzić chcę zapewnić, że my nie będziemy tego robić. Miasto będzie znajdowało pieniądze na kulturę po to, żeby dobrze nam się żyło w naszym mieście – powiedział dziś (24 września), podczas Miejskiej Inauguracji Roku Kulturalnego, prezydent Konina Piotr Korytkowski.
Prezydent podziękował „dawcom i biorcom kultury”. Pogratulował sukcesów twórcom, animatorom kultury oraz artystom, dzięki którym oferta konińskich instytucji jest niezwykle bogata i różnorodna. Wręczył też prezydenckie nagrody za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. Otrzymali je: Marta Merdzińska - Koniński Dom Kultury, Renata Wojciechowska - Miejska Biblioteka Publiczna im. Z. Urbanowskiej w Koninie, Katarzyna Łapaj - Młodzieżowy Dom Kultury w Koninie, Iga Janiszewska-Pawlak - Muzeum Okręgowe w Koninie, Paweł Zielak - Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia w Koninie, Izabela Zofia Kostiukow – CKiS „Wieża Ciśnień” w Koninie Justyna Kałużyńska-Markocka - Centrum Kultury i Sztuki w Koninie oraz Piotr Rybczyński - Archiwum Państwowe w Poznaniu Oddział w Koninie.
Stypendium Artystyczne prezydent Konina przyznał dwojgu młodym muzykom: Gabrieli Lityńskiej i Wiktorowi Kowalczykowi z Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Koninie.
Miniony rok w kulturze podsumował zastępca prezydenta Witold Nowak. Nawiązał do trudnego czasu pandemii, do działań w sieci wymuszonych przez obostrzenia oraz przez zakaz organizowania większych wydarzeń. Wskazał też, że mimo wszystko wiele rzeczy udało się zrobić. – Pierwszym tak długo oczekiwanym i ważnym zdarzeniem dla kultury było odzyskanie synagogi. Był to jeden z naszych najważniejszych celów i dziś w tym miejscu chcę podziękować przede wszystkim prezydentowi Konina. Panie prezydencie, Twoja determinacja wspierana działaniami Pawła Adamowa doprowadziła do powrotu synagogi do miasta – mówił Nowak. Drugą ważną inicjatywą, jak wspomniał, jest remont zabytkowego Domu Zemełki finansowany z funduszy zewnętrznych. – Tę przebudowę realizujemy z pieniędzy unijnych, rządowych, a po skończonym remoncie w realizacji Inkubatora Aktywności Kulturalnej pomogą nam środki norweskie – wyjaśniał Witold Nowak. Trzecią ważną rzeczą, na którą wskazał jest amfiteatr. Dzięki pozyskanym funduszom norweskim miasto zabezpieczyło milion na "pierwszy krok", czyli na opracowanie dokumentacji.
Poświęcony ludziom kultury wieczór zakończył koncert Kuby Badacha i jego zespołu. To był czas znakomitej muzyki i przepięknych interpretacji utworów z repertuaru Andrzeja Zauchy. W sali widowiskowej Centrum Wykładowo-Dydaktycznego PWSZ rozeszły się dźwięki tak znanych kompozycji, jak m.in. „Wymyśliłem ciebie” czy „Siódmy rok”. Tym koncertem uczciliśmy 30. rocznicę tragicznej śmierci artysty, o którym Zbigniew Wodecki powiedział, że był to „człowiek o niesamowitej inteligencji muzycznej”.
(AW)