„Szóstka” ma 60 lat!

Uczniowie, nauczyciele, byli i obecni pracownicy, a także spora grupa znamienitych absolwentów oraz gości uczestniczyła w uroczystych obchodach 60-lecia Szkoły Podstawowej nr 6 im. Romualda Traugutta. Po mszy św. odprawionej w kościele pw. św. Maksymiliana i barwnym przemarszu ulicami miasta, w gościnnych progach KDK w piątkowe popołudnie (11 października) zrobiło się bardzo, bardzo rodzinnie.

Konińska „Szóstka” rozpoczęła swoją działalność od dzwonka 1 września 1959 roku. Do dziś jej mury opuściły tysiące absolwentów, a ona sama zmieniła się znacznie. O pierwszych latach jej działalności wzruszająco mówiła Alina Lipińska, ówczesna nauczycielka szkoły, mama Janusza Lipińskiego, który - jak zawsze ze swadą i humorem - prowadził jubileuszową galę. 

- Spotkałam przede wszystkim cudownego kierownika Bernarda Andrzejaka. Tworzyliśmy małe, ale bardzo zżyte ze sobą grono. Ta szkoła nie miała takich warunków jak teraz. Myśmy musieli o wszystko zabiegać, ale byliśmy takim zespołem, który chciał coś zrobić dla uczniów. Najgorszym momentem było, kiedy szkoła musiała przejść remont dachu. Wtedy musieliśmy chodzić do różnych placówek w całym mieście, gdzie były umieszczone nasze klasy. Mam ogromny zaszczyt, że spotykam dzisiaj moich kochanych uczniów. Na swojej drodze spotykałam cudownych rodziców, którym można było wszystko powiedzieć. Rodzice wymagali od dzieci wiele co do kultury i zachowania. Szkoła potrafiła wychować wspaniałych, dobrych i oddanych uczniów – opowiadała Alina Lipińska.

Po tych chwilach wzruszenia wyświetlono film, obrazujący historię i dzień dzisiejszy jednej z najstarszych placówek oświatowych w prawobrzeżnym Koninie.

Gdy scenę znów oświetliły kolorowe reflektory pojawiły się na niej uczennice „Szóstki”, znakomite tancerki, wokaliści i instrumentaliści oraz piłkarki nożne i szermierze. Rapowano też o historii, prezentowano scenki rodzajowe.

Specjalne statuetki-upominki wręczył dyrektor szkoły Grzegorz Jankowiak. Otrzymali je m.in. prezydent Konina Piotr Korytkowski i wiceprzewodniczący RMK (absolwent szkoły) dr Wiesław Steinke.

Dyrektor placówki wyróżniającym nauczycielom i pracownikom administracji przyznał nagrody specjalne. Cztery nagrody wręczył także prezydent Konina Piotr Korytkowski.

Szkoła otrzymała też odznakę zbiorową TPD „Przyjaciel dziecka”, którą wręczyła prezes Krystyna Chowańska.

- Zazdroszczę absolwentom, byłym i aktualnym nauczycielom i uczniom - powiedział składając urodzinowe życzenia prezydent Konina Piotr Korytkowski - SP5, która zniknęła z siatki przed paru laty. Ci wszyscy, którzy mają możliwość świętowania tego święta niech je świętują i niech się cieszą. Cieszcie się, że chodzicie do szkoły z taką historią, która wydała na świat absolwentów, którzy tak wiele znaczą.

- W tej kadencji rady mamy kilku uczniów kochanej „Szóstki”. To Tadeusz Piguła, Janusz Zawilski i Jakub Eltman. Możemy dumnie nosić tytuł absolwenta tej szkoły. To ziarno, które zasialiście we mnie nieźle wzeszło, bo skończyłem parę szkół. I muszę przyznać, że przeżyłem w SP 6 swoiste katharsis. Kiedyś byłem z angielskiego „bad boy”, a stałem się prymusem. Tych 8 lat zmienia człowieka – dodał dr Wiesław Steinke.

Życzenia złożył także poseł Tomasz Nowak podkreślając, że i jego rodzinna saga konińska rozpoczęła się od „Szóstki”.

Po tych oficjalnych życzeniach do dyrektora szkoły i jego zastępczyni.... ustawiła się dłuuuuga kolejka przedstawicieli różnych środowisk i zawodów, z życzeniami i prezentami.

A później był czas na zwiedzanie szkoły i snucie wspomnień...

Wróć