Konin. Tu płynie energia > Aktywności > Turystyka > Konin na wodnym szlaku Wielkiej Pętli Wielkopolski

Konin na wodnym szlaku Wielkiej Pętli Wielkopolski

Wielka Pętla Wielkopolski to malownicza, ale i pełna wyzwań wodna trasa. Liczy 690 km. Obejmuje rzekę Wartę, Noteć, Kanał Bydgoski i trasę Kanał Bydgoski - Kanał Ślesiński - Warta.

Szlak przebiega przez Wielkopolskę jak również woj. Lubuskie oraz Pomorze i Kujawy. Wielka Pętla Wielkopolski dostępna jest na całej długości dla statków i łodzi o zanurzeniu nie większym niż 60 cm i długości do 20 m. Tylko niektóre odcinki (dolna Warta, Noteć, Gopło - Warta) mogą być swobodnie pokonywane przez większe jednostki pływające. To co jest godne podkreślenia to fakt, że Wielka Pętla Wielkopolski łączy drogi wodne Polski z rozległą siecią dróg wodnych Europy Zachodniej poprzez Odrę, Szprewę i Hawelę oraz z Europą Wschodnią przez Wisłę, Narew, Niemen i Dniepr.

Ponadto Wielka Pętla Wielkopolski to niezwykle atrakcyjny obszar o zróżnicowanej przyrodzie. W okolicach Konina pętla prowadzi przez parki krajobrazowe: Nadwarciański i Nadgoplański Park Tysiąclecia, gdzie przyroda objęta jest ochroną. Historyczne krainy Wielkopolska, Kujawy czy Ziemia Lubuska z miastami o bogatej historii i interesujących zabytkach pozwalają turystom ciekawie spędzić czas i zwiedzić przepiękne miasta. Dużą atrakcją turystyczną są budowle hydrotechniczne.

Na szlaku Pętli znajduje się 28 śluz, umożliwiających pokonywanie różnic poziomu wody. Znakomite warunki sprzyjają uprawianiu sportów motorowodnych, windsurfingu, nurkowania oraz żeglowania. Ponadto istnieje szlak wodny dla statków spacerowych. Ta forma wypoczynku cieszy się dużym uznaniem turystów. Duża ilość rynnowych jezior, system kanałów i śluz umożliwiają organizację kilkudniowych, kajakowych lub żeglarskich wypraw.

Więcej informacji na www.wielka-petla.pl