Konin. Tu płynie energia > obywatelski Konin > Konińskie Forum Dialogu Społecznego

Konińskie Forum Dialogu Społecznego

Konsultacje społeczne to możliwość wyrażenia przez mieszkańców opinii w konkretnej sprawie. Pracujemy w ten sposób nad dwustronną relacją, aby wspólnie tworzyć miasto!

Tutaj znajdziesz informacje o aktualnie trwających konsultacjach w Koninie.

#Włącz_się! I Ty możesz mieć wpływ na swoje miasto.




Podsumowanie konsultacji w sprawie Projektu Uchwały Rady Miasta Konina w sprawie Programu Współpracy Miasta Konina z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy o d

                                                                                                                                                                  Konin, dnia 29  września 2023 r.


WYNIKI KONSULTACJI

Przedmiot konsultacji

 

Projekt uchwały Rady Miasta Konina w sprawie Programu Współpracy Miasta Konina
z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy
o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na 2024 rok.

Podstawa prawna

Konsultacje prowadzone były w oparciu o:

1.    art. 5a ust. 1 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego
 i o wolontariacie,

2.    Uchwałę nr 795 Rady Miasta Konina z dnia 10 listopada 2010 r. w sprawie wprowadzenia regulaminu konsultacji z radą działalności pożytku publicznego lub organizacjami pozarządowymi i podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy
o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie projektów prawa miejscowego
w dziedzinach dotyczących działalności statutowej tych organizacji,

3.    Zarządzenie Nr 115/2023 Prezydenta Miasta Konina z dnia 8 sierpnia 2023 r.
 w sprawie ogłoszenia konsultacji społecznych dotyczących projektu uchwały Rady Miasta Konina w sprawie Programu Współpracy Miasta Konina z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego
 i o wolontariacie na 2024 rok.

Adresaci konsultacji

Adresatami były organizacje pozarządowe oraz podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 ustawy
 o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie prowadzące działalność na terenie Miasta Konina.

Cel konsultacji

Celem konsultacji było poznanie i zebranie uwag oraz opinii organizacji pozarządowych
w zakresie przygotowanego projektu dokumentu.

Termin konsultacji

18 sierpnia – 18 września 2023 r.

 

Metody i formy konsultacji

 

 

 

 

 

Informacja o trwających konsultacjach społecznych umieszczona została:

1) na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Koninie,

2) w Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu,

3) na tablicy ogłoszeń znajdującej się w budynku Urzędu. 

Ponadto informacja o konsultacjach została przesłana drogą mailową do organizacji pozarządowych oraz Konińskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego. Zainteresowane podmioty miały możliwość zgłaszania opinii i uwag podczas dwóch otwartych spotkań konsultacyjnych (w dniach 7 i 11 września br.) oraz przesyłania ich drogą mailową i pocztową.

Wyniki konsultacji

W ramach konsultacji nie wpłynęła żadna uwaga od podmiotów uprawnionych. Po zakończeniu konsultacji wystąpiono do Konińskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego o wyrażenie opinii
w przedmiocie projektu uchwały. KRDPP pozytywnie zaopiniowała dokument i nie wniosła uwag. 

 

 

Prezydent Miasta Konina

Piotr Korytkowski

 

 

Konsultacje dotyczące Projektu Uchwały Rady Miasta Konina w sprawie Programu Współpracy Miasta Konina z organizacjami pozarządowymi na 2024 rok

Prezydent Miasta Konina przedstawia do konsultacji projekt Uchwały Rady Miasta Konina w sprawie Programu Współpracy Miasta Konina z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na 2024 rok.

Ogłoszenie

Projekt uchwały 

Formularz uwag

 

Szkolenia dla NGO - rozeznanie

Uprzejmie prosimy o wypełnienie poniższej ankiety, która służy rozeznaniu Państwa potrzeb dotyczących szkoleń dla organizacji pozarządowych, które mogą być zorganizowane w Centrum Organizacji Pozarządowych w Koninie dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich PISOP.

https://forms.gle/ExwSpLzQpg4aHUjL6

Szkolenia dla organizacji pozarządowych są bezpłatne. Nie ma ograniczeń, co do ilości osób szkolących się z danej organizacji. Ankieta służy rozeznaniu się w Państwa potrzebach. Aby uruchomić szkolenie w wariancie 3h musi zebrać się grupa licząca łącznie minimum 6 osób, a w wariancie 8h minimum 12 osób. Informacje o szkoleniach organizowanych według wskazanych potrzeb zostaną przekazane w późniejszym czasie zainteresowanym podmiotom.

Podsumowanie konsultacji społecznych przeprowadzonych podczas opracowywania Programu „Zielona przestrzeń” – zrównoważone zagospodarowanie przestrzeni miejskiej

Pobierz plik (pdf)

Podsumowanie konsultacji społecznych dotyczących koncepcji opracowywanej dokumentacji projektowej dla zadania pn., „Budowa zielonego parkingu przy ul. Wyzwolenia”

Pobierz plik (pdf)

Konsultacje społeczne dotyczące opracowania Programu „Zielona przestrzeń” – zrównoważone zagospodarowanie przestrzeni miejskiej

Miasto Konin przystąpiło do realizacji Programu „Zielona przestrzeń” – zrównoważone zagospodarowanie przestrzeni miejskiej realizowanego w ramach projektu pn. „Miasto Konin - opracowanie dokumentacji w ramach wsparcia rozwoju miast POPT 2014-2020" współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej, w ramach Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020 oraz z budżetu państwa.

Masterplan zieleni to strategiczny dokument określający, jak należy w przyszłości postępować z terenami zieleni na obszarze całego miasta.

Stanowić ma program zrównoważonego planowania i zagospodarowania przestrzeni miejskiej ze szczególnym nastawieniem na różne rodzaje terenów zielonych oraz na ewentualne wprowadzenie zieleni w przestrzenie deficytowe.

Postępując według zasady zrównoważonego rozwoju, zieleń w Koninie podzielono na trzy typologie: środowiskową, społeczną i gospodarczą.

Typologia środowiskowa: takie obszary zieleni pełnią głównie funkcję ekologiczną, mają naturalny charakter, ingerencja człowieka jest ograniczona (np. łąki, pastwiska ekstensywne, tereny podmokłe, lasy ochronne, nieużytki).

Typologia społeczna: takie obszary zieleni służą głównie rekreacji mieszkańców albo poprawie estetyki miasta i są silnie przekształcone przez człowieka. Są to np.: parki, zieleń osiedlowa, cmentarze, szpalery drzew przy ulicach, plaże.

Typologia gospodarcza: takie obszary zieleni pełnią głównie funkcję gospodarczą, są zwykle mocno przekształcone. Są to np. pola uprawne, plantacje biomasy, stawy rybne, sady, lasy produkcyjne, ale też zieleń wzdłuż dróg, linii kolejowych czy pod liniami energetycznymi.

W związku z tym zapraszamy Państwa do uczestnictwa w konsultacjach społecznych, które potrwają w okresie od 14.10.2022 r. do 26.10.2022 r.

Chcielibyśmy poznać Państwa opinię na temat terenów zielonych w naszym mieście - ich rozmieszczenia, wielkości, sposobu funkcjonowania, charakteru oraz obszarów deficytowych.

Swoją opinię można umieścić na stronie internetowej www.voxly.pl/konin w zakładce konsultacje społeczne.

 

Konsultacje społeczne dotyczące koncepcji opracowywanej dokumentacji projektowej dla zadania pn. „Budowa zielonego parkingu przy ul. Wyzwolenia”

Miasto Konin przystąpiło do realizacji zadania pn. „Opracowanie dokumentacji projektowej "Budowa zielonego parkingu przy ul. Wyzwolenia" realizowanego

w ramach projektu „Miasto Konin - opracowanie dokumentacji w ramach wsparcia rozwoju miast POPT 2014-2020" współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej, w ramach Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020 oraz z budżetu państwa.

W związku z powyższym zapraszamy Państwa do uczestnictwa w konsultacjach społecznych poświęconych wykonanej koncepcji, które potrwają w okresie od 11.10.2022r. do 21.10.2022r.

Chcielibyśmy poznać Państwa opinię w sprawie propozycji rozwiązań technicznych, lokalizacji miejsc parkingowych, terenów zielonych, komunikacją terenu parkingu z obszarem przyległym.

Proszę skorzystać z możliwość przekazywania swoich opinii, sugestii w formie:

Rysunki koncepcyjne planu sytuacyjnego oraz przekroju poprzecznego, a także formularz konsultacyjny dostępne są w terminie 10.10.2022 r. do 21.10.2022 r.:

Swoją opinię można również umieścić na stronie internetowej www.voxly.pl/konin w zakładce konsultacje społeczne.

Uwagi, propozycje i opinie zgłoszone na formularzu niepodpisanym oraz złożone po upływie wyznaczonego terminu konsultacji tj. po dniu 21 października 2022r. pozostaną bez rozpatrzenia.

 

OGŁOSZENIE ZARZĄDU STOWARZYSZENIA AGLOMERACJA KONIŃSKA z dnia 5 października 2022 r.

Na podstawie art. 30, 39 ust. 1, 40, 41,42 oraz art. 54 ust. 2 ustawy z dnia 3 października 2008r.  o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko (tj. Dz. U. z 2022 r. poz. 1029 ze zm.), podaje się do publicznej wiadomości informację o:

  • przystąpieniu do przeprowadzenia postępowania w sprawie strategicznej oceny oddziaływania na środowisko projektu „Strategii Rozwoju Ponadlokalnego Aglomeracji Konińskiej 2030” wraz z Prognozą Oddziaływania na Środowisko,
  • możliwości zapoznania się z projektami ww. dokumentów oraz stanowiskiem Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu (znak: WOO-III.411.311.2022.PW.1 z dnia 23.08.2022 r.) oraz Wielkopolskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego (znak: DN-NS.9011.918.2022 z dnia 3 sierpnia 2022 r.) w sprawie uzgodnienia zakresu i stopnia szczegółowości informacji wymaganych w prognozie oddziaływania na środowisko dla projektu „Strategii Rozwoju Ponadlokalnego Aglomeracji Konińskiej 2030”,
  • możliwości składania uwag i wniosków w terminie od dnia 07.10.2022 r. do 28.10.2022 r. (włącznie) w trybie i na zasadach określonych w dziale III, rozdział 3 art. 39-43 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko (tj. Dz. U. z 2022 r. poz. 1029 ze zm.).

Miejsce udostępnienia dokumentacji:

Projekt „Strategii Rozwoju Ponadlokalnego Aglomeracji Konińskiej 2030” wraz z Prognozą oddziaływania  na środowisko oraz stanowiskami Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu oraz Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego dostępne są w wersji papierowej w siedzibie Stowarzyszenia Aglomeracja Konińska, ul. płk. Witolda Sztarka 1, 62-500 Konin oraz do pobrania w poniższych linkach:

Pobierz „Projekt Strategii Rozwoju Ponadlokalnego Aglomeracji Konińskiej 2030”

Pobierz „Prognozę oddziaływania na środowisko Strategii Rozwoju Ponadlokalnego Aglomeracji Konińskiej 2030”

 

Uwagi i wnioski zgodnie z art. 40 ww. ustawy mogą być składane w formie pisemnej, ustnie do protokołu lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej (na adres aglomeracjakoninska@gmail.com) bez konieczności opatrywania ich bezpiecznym podpisem elektronicznym.  

Termin składania uwag i wniosków od 07.10.2022 r. do 28.10.2022 r. (włącznie).

Pobierz Formularz zgłaszania uwag do Strategii Rozwoju Ponadlokalnego Aglomeracji Konińskiej 2030

Organem właściwym do rozpatrzenia uwag i wniosków jest Zarząd Stowarzyszenia Aglomeracja Konińska.

Zgodnie z art. 41 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (tj. Dz. U. 2022, poz. 1029 ze zm.) uwagi i wnioski złożone po upływie wskazanego terminu pozostaną bez rozpatrzenia.

 

 

Podsumowanie konsultacji w sprawie Projektu Uchwały Rady Miasta Konina w sprawie Programu Współpracy Miasta Konina z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na 2023 rok.

 

Pobierz plik (pdf)

Konsultacje społeczne Ekologiczny salon miasta -przebudowa wyspy Pociejewo

Analiza potrzeb społecznych mieszkańców Miasta Konin w zakresie rozbudowy infrastruktury sportowo-rekreacyjnej w postaci kompleksu basenów termalnych oraz hali widowiskowo-sportowo-kongresowej z częścią gastronomiczną oraz parkingiem/ami.

„Ekologiczny salon miasta – przebudowa wyspy Pociejewo” – Część I w ramach działania: Szczegółowa analiza budowania partnerstwa publiczno-prywatnego w zakresie konińskich inwestycji.
Ankietowani:
Ankieta skierowana do mieszkańców Konina oraz osób zainteresowanych rozwojem miasta w wieku powyżej 13 roku życia. Ankieta jest anonimowa.
Miejsce i czas przeprowadzenia badania
Badanie prowadzone przy pomocy formularza ankietowego (ankieta internetowa) do samodzielnego wypełnienia on-line przez ankietowanych lub stacjonarnie w siedzibie m.in. Urzędu Miejskiego w Koninie, Urzędów Gmin powiatu konińskiego, klubów sportowych, MOPR, DPS, NGO.
Odpowiedzi na pytania zawarte w ankiecie można udzielać w terminie 1-18 września br.
Ankieta składa się z pięciu modułów i czas jej wypełnienia wynosi od 3 do 6 minut. Bardzo dziękujemy za wzięcie udziału w badaniu. Państwa głos ma wpływ na kształt zmian na wyspie Pociejewo.

Ankieta

Konsultacje społeczne Ekologiczny salon miasta - przebudowa wyspy Pociejewo

Współtworzenie Planu Smart City Konina

Drodzy Mieszkańcy,

przedstawiamy Wam wstępną listę zadań, które mogą znaleźć się w Planie Smart City dla Konina.

Lista wstępna 

Plan Smart City rozwija ideę Konina jako Zielonego Miasta Energii sformułowaną w Strategii Rozwoju Konina o wątki związane z nowymi technologiami, wykorzystaniem danych czy reorganizacją sposobów zarządzania usługami dla mieszkańców. 

Plan Smart City wytycza ścieżkę rozwoju Konina w duchu koncepcji Human Smart City – miasta, w którym technologie poprawiają relacje międzyludzkie, wspierają kreatywność i przedsiębiorczość. Wykorzystanie nowych technologii ma sprawić, że Konin będzie stawał się miastem coraz bezpieczniejszym i zdrowszym. Zbieranie, przetwarzanie i wykorzystanie danych pozwoli na świadome zarządzanie procesami i rozwojem w oparciu o wiedzę.

Pozwoli to na zaspokajanie potrzeb mieszkańców i przedsiębiorców z pełnym poszanowaniem dla środowiska. Wykorzystane technologie będą wpisywały się w misję miasta – wyzwalania energii ludzi i natury do wspólnego tworzenia nowoczesnego i zdrowego miasta.

Prezentacja gotowego projektu dokumentu odbędzie się do końca września. Na tym etapie chcielibyśmy ocenić, czy przedstawione przez nas propozycje rozwiązań odpowiadają Waszym zdaniem na potrzeby miasta w perspektywie 2030+.

Wszystkie zaproponowane działania zostaną ostatecznie rozwinięte i podzielone na zadania krótkoterminowe, średnioterminowe oraz wizjonerskie. Wypracowany zostanie także system wdrażania Planu oraz monitoringu jego realizacji. Przed ostatecznym wypracowaniem sposobów realizacji planu chcemy określić priorytety oraz odrzucić pomysły, które uważane są za niepożądane do realizacji lub nierealistyczne. Chcielibyśmy poznać Waszą opinię o wstępnych propozycjach.

Wybierz projekty za pomocą ankiety: https://forms.gle/KY3hfq4a2tkV9z5s8
Dziękujemy za współtworzenie Planu Smart City Konina!

Konsultacje społeczne w ramach „Strategii rozwoju ponadlokalnego Aglomeracji Konińskiej 2030”

Konsultacje - Aglomeracja Konińska

Rada Stowarzyszenia Aglomeracji Konińskiej zaprasza do udziału w konsultacjach społecznych dotyczących „Strategii rozwoju ponadlokalnego Aglomeracji Konińskiej 2030”. Mają Państwo okazję wpłynąć na kształt tak ważnego dla całej społeczności Aglomeracji dokumentu.

Przedmiotem konsultacji jest projekt opracowanej „Strategii rozwoju ponadlokalnego Aglomeracji Konińskiej 2030”, który znajdą Państwo poniżej:

Strategia Aglomeracji Konińskiej

 

Uchwała Zarządu Stowarzyszenia Aglomeracja Konińska w sprawie określenia trybu konsultacji Strategii Rozwoju Ponadlokalnego Aglomeracji Konińskiej 2030

Konsultacje rozpoczynają się 1 sierpnia 2022 roku i trwają do 5 września 2022 roku do godziny 15:00. Obejmują one wszystkich mieszkańców i podmioty z gmin oraz miast Aglomeracji Konińskiej, której obszarem działania jest powiat koniński.

 Uwagi do Strategii można składać:

  1. a) w formie papierowej, osobiście w siedzibie Biura Stowarzyszenia Aglomeracja Konińska,
    płk. Witolda Sztarka 1, 62-500 Konin lub za pośrednictwem poczty tradycyjnej poprzez przesłanie formularza na wskazany wyżej adres,
  2. b) za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres: ak.strategia.konsultacje@wokiss.pl

Poniżej zamieszczamy druk do pobrania:
Formularz uwag

Niezwłocznie po zakończeniu konsultacji sporządzony zostanie raport obejmujący wyniki konsultacji. Zostanie on przekazany Radzie Aglomeracji Konińskiej i umieszczony na stronach internetowych gmin Aglomeracji.

Konsultacje społeczne

Konsultacje dotyczące Projektu Uchwały Rady Miasta Konina w sprawie Programu Współpracy Miasta Konina z organizacjami pozarządowymi na 2023 rok

 

Prezydent Miasta Konina przedstawia do konsultacji poprzez opublikowanie w Biuletynie Informacji Publicznej Miasta Konina, na stronie internetowej Miasta Konina oraz tablicy ogłoszeń Urzędu Miejskiego w Koninie projektu Uchwały Rady Miasta Konina w sprawie Programu Współpracy Miasta Konina z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na 2023 rok.

Załączniki:

Ogłoszenie o konsultacjach

Projekt uchwały

Formularz uwag

Podsumowanie konsultacji społecznych z mieszkańcami dotyczących zagospodarowania zielonych podwórek miejskich położonych na terenie miasta Konina, w ramach projektu pn. „Zielone korytarze miejskie – klimatyczne przebudzenie w Koninie”.

 

Podsumowanie konsultacji w sprawie Projektu Uchwały Rady Miasta Konina w sprawie Programu Współpracy Miasta Konina z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art.3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na r2022 rok. 




Rozpoczynamy etap projektowania zielonych podwórek miejskich!

28, 29, 30 września 2021 r. w trzech lokalizacjach odbędą się konsultacje społeczne w ramach projektu pn. „Zielone Korytarze Miejskie – klimatyczne przebudzenie w Koninie” realizowanego w ramach Programu Operacyjnego „Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu”.

Partnerzy Miasta Konina:

  1. Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
  2. Polskie Stowarzyszenie "Dachy Zielone"
  3. Stowarzyszenie Norwegian Association for Green Infrastructure.

Konsultacje społeczne przeprowadzać będą:

  • pracownicy Urzędu Miejskiego w Koninie
  • przy udziale przedstawicieli Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu

odbędą się one w lokalizacjach:

  • 28.09. - Zielone Podwórko Miejskie - Osiedle Diamentowe (przy rondzie ul. Kryształowa)
    temat: żywioły - woda, edukacja przez doświadczenie - powstanie ogródka eko-edukacyjnego
  • 29.09. Zielone Podwórko Miejskie - V Osiedle (obok POLOmarketu – ul. Sosnowa)
    temat: woda (retencja) - retencja wód opadowych do miejsc zielonych, zazielenianie
  • 30.09. - Zielone Podwórko Miejskie – Chorzeń (przy placu zabaw – ul. Spółdzielców)
    temat: OZE czyli edukacja przez doświadczenia - zakładanie zielonych ścian, retencja wód opadowych do miejsc zielonych, zazielenianie

Zapraszamy do udziału!




Konsultacje dotyczące Projektu Uchwały Rady Miasta Konina w sprawie Programu Współpracy Miasta Konina z organizacjami pozarządowymi na 2022 rok






Konsultacje dotyczące uchwały krajobrazowej - WYNIKI

Zapraszamy do zapoznania się z wynikami konsultacji społecznych dotyczących uchwały krajobrazowej.




Konsultacje społeczne dotyczące zagospodarowania synagogi