Konin. Tu płynie energia > Aktywności > Kultura > Otwórz Okno na Kulturę

Otwórz Okno na Kulturę

Otwórz Okno 2022

Teatry na ulicach Konina  

W lipcu na ulicach Konina zagoszczą teatry uliczne. W tym roku, w ramach Festiwalu Teatrów „Otwórz okno na kulturę” zobaczymy aż pięć zachwycających spektakli, w tym dwa zagraniczne. Przyjadą artyści
z Hiszpanii, Afryki, Krakowa, Warszawy, nie zabraknie lokalnego akcentu
i niespodzianek podczas jednego ze spektakli. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny!

Widowiska odbędą się w różnych zakątkach miasta 5, 9, 16 i 17 lipca. Dzięki współpracy z dyrektorem krakowskiego Teatru KTO Jerzym Zoniem (organizatorem największego festiwalu teatrów ulicznych w Polsce) 5 lipca o godz. 18.00 na osiedlu Zatorze (ul. Wiechowicza) pokażemy w Koninie, bezpośrednio po sobie dwa spektakle zagraniczne: „Etsumon” z doskonałymi szczudlarzami Afumy z Togo w Afryce i „Pelat” hiszpańskiego artysty Joana Catali. Tydzień później wszyscy wezmą udział w 35. ULICA Festival w Krakowie.

9 lipca na placu przy boisku na Chorzniu wystąpi Koniński Teatr Tańca ze spektaklem „Dowód bardzo osobisty”. 16 lipca zaprosimy na parking przed Amfiteatrem na jedną z najbardziej widowiskowych inscenizacji w reżyserii Jerzego Zonia, z muzyką Piotra Czajkowskiego. Spektakl „Zapach czasu” zaprezentuje Teatr KTO z Krakowa. W tej niesamowitej realizacji nie zabraknie niespodzianki
z konińskim akcentem, wszystko wyjaśni się podczas tego wyjątkowego wieczoru. Festiwal zakończy się 17 lipca w Parku Miejskim im. Fryderyka Chopina przedstawieniem dla dzieci „Cmok. Smok” w wykonaniu warszawskiego Teatru Scena 96.

„Otwórz okno na kulturę” to projekt zapoczątkowany w ubiegłym roku przez Miasto Konin. Jego założeniem jest wyjście ze sztuką ulicy jak najbliżej mieszkańców, pod okna bloków. Pierwsza edycja, podczas której pokazaliśmy trzy spektakle została bardzo ciepło przyjęta przez publiczność. W tym roku miasto zaprosiło do współpracy: Konińską Spółdzielnię Mieszkaniową, Spółdzielnię Mieszkaniową Zatorze, Spółdzielnię Mieszkaniową „Związkowiec” i Konińskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Współorganizatorem wydarzenia jest Koniński Dom Kultury.

Festiwal Teatrów „Otwórz okno na kulturę”

PROGRAM

5 lipca, godz. 18.00, parking ul. Wiechowicza, os. Zatorze

 „Etsumon” Afuma (Togo, Afryka)

Popis szczudlarski barwnie połączony ze sztuką żonglerki, tworzeniem żywych rzeźb oraz elementami komedii. Artyści, którzy patrzą na publiczność z wysokości 5 metrów, zachwycają umiejętnościami – a wszystko to w rytmie afrykańskich bębnów i w atmosferze dobrej zabawy!

W języku ifè, używanym w regionie Atakpamé (środkowe Togo), afuma to nadrzewna, rosnąca na rafii paproć, z której wykonywane są szczudła. Kiedy
w 2012 roku togijska grupa rozpoczynała działalność, wybrała właśnie tę nazwę, aby podkreślić ideę nieustannego doskonalenia swych umiejętności w sztuce szczudlarskiej. Zespół czerpie z tradycji przodków, wzbogacając występy własnymi innowacyjnymi pomysłami.

Joan Catala (Hiszpania) „Pelat”

To spektakl, który przekracza granice pomiędzy tańcem, cyrkiem, teatrem i sztuką performansu, a także między publicznością i sceną. Opierając się na relacji performera, przedmiotu i gestu, artysta tworzy w nim przestrzeń dla wyobraźni oraz angażuje publiczność do udziału w ulotnym rytuale zbiorowego przeżycia
i współodpowiedzialności. Stworzony w 2013 roku spektakl otrzymał szereg prestiżowych nagród i od tej pory stale podróżuje po całym świecie.

Joan Catala specjalizuje się w sztuce akrobatycznej równowagi, jest uważnym obserwatorem. Interesuje się łączeniem sztuk plastycznych i ekspresji ruchu, kiedy ludzkie ciało oraz otaczające je przedmioty stają się środkami komunikacji,
a miejsce prezentacji przestrzenią dialogu, w której zabawa i praca stapiają się
z narzędziami, doświadczeniami i pomysłami wnoszonymi przez każdego
z uczestników przedstawienia.

9 lipca, godz. 19.00, plac przy boisku, os. Chorzeń

„Dowód bardzo osobisty” Koniński Teatr Tańca

Spektakl to próba zdefiniowania prawdy o tym co łączy społeczność Konina. Kluczowe hasła to:  Festiwal, Huta, Kopalnia, Elektrownia. Konin i jego integralna, przemysłowa strona i kultura –„Konin – na scenie”. Ruch, aluminium, węgiel i ludzie. „Dowód bardzo osobisty” daje głos mieszkańcom i składnia do refleksji nad otaczającą nas rzeczywistością, środowiskiem. Spektakl, który dotyczy każdego nas, każdego Koninianina, ale i każdego młodego człowieka, który wkracza w okres wyborów dotyczących jego przyszłości. Przyszłości, która choć dziś jest niepewna, zawsze przecież daje nadzieję i budzi oczekiwanie, że to co nadejdzie będzie dobre, trwałe, budujące, radosne.

Źródło: www.koninskiteatrtanca.pl

16 lipca, godz. 21.30, parking przed Amfiteatrem

Zapach czasu” Teatr KTO (Kraków)

Jedna z najbardziej spektakularnych plenerowych inscenizacji Jerzego Zonia,
z muzyką Czajkowskiego, przywołująca zaczarowany, wypełniony nadziejami
i lękami świat dzieciństwa, inspirowana biografią reżysera oraz twórczością Gabriela Garcii Márqueza, Hugo Clausa i Emila Zegadłowicza.

Prezentowany na ponad 60 festiwalach w 15 krajach m. in. w Brazylii, Meksyku, Korei Południowej, Iranie, Austrii, Hiszpanii, Holandii, Niemczech, Francji, Rumunii, we Włoszech i na Litwie.

Źródło: www.teatrkto.pl

17 lipca, godz. 16.00, Park Miejski im. F. Chopina - amfiteatr

 „Cmok. Smok” Teatr Scena 96 (Warszawa)

Spektakl to autorska wersja popularnej bajki o smoku wawelskim, przystosowana do percepcji najmłodszego widza. Jest tu Król i Królewna i dzielny Szewczyk
i kolorowy, radosny świat. Świeci słońce, ptaki ćwierkają, kumkają żaby i pasą się owce, kozy i krowy. Jest pięknie! Pojawia się jednak smok i niesie ze sobą smutek, brzydotę i złe emocje. Trzeba więc walczyć o piękny kolorowy świat, o proste, oczywiste wartości, bo lepiej jest gdy świeci słońce i mamy powody do radości!

Źródło: www.scena96.pl