Konin. Tu płynie energia > Aktywności > Sport > Sport i wypoczynek

Sport i wypoczynek

W Koninie funkcjonuje ponad 30 większych i mniejszych klubów sportowych, skupiających około 2000 licencjonowanych zawodniczek i zawodników. Miasto – z własnego budżetu - przeznacza na ich funkcjonowanie ok. 3 miliony złotych rocznie, ponadto udostępnia im po promocyjnych cenach bądź bezpłatnie bazę obiektów sportowych. Najwyższy poziom prezentują piłkarki nożne Medyka Konin – 4-krotny mistrz i 8-krotny wicemistrz Polaki seniorek, 4-krotny zdobywca Pucharu Polski, wielokrotny medalista Mistrzostw Polski we wszystkich kategoriach wiekowych, uczestnik Ligi Mistrzyń UEFA. Byłe zawodniczki Medyka - Ewa Pajor, Sylwia Matysik i Katarzyna Konat, to aktualne Mistrzynie Europy do lat 17, ta pierwsza – obecnie reprezentantka niemieckiego Wolfsburga – uważana jest aktualnie za najdroższą piłkarkę ba świecie. Jednym z najlepszych klubów szermierczych w kraju jest Koniński Klub Szermierczy, rokrocznie zdobywający wiele medali w imprezach krajowych i międzynarodowych we wszystkich kategoriach wiekowych. Bardzo dobre wyniki notują też kolarze Konińskiego Ludowego Towarzystwa Cyklistów, I pięściarze Zagłębia Konin. W Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro 2018 wystartował m.in. pięściarz Zagłębia – Igor Jakubowski.

W ogólnopolskim systemie współzawodnictwa sportowego dzieci i młodzieży, który obejmuje rywalizację od kadetów do młodzieżowców, Konin plasuje się na pozycji od 25 do 40 w kraju, w grupie ponad 2500 gmin i powiatów.

Coraz lepsza jest także baza obiektów sportowych w mieście. Tylko w ostatnich latach wybudowanych zostało 9 kompleksów boisk "Orlik 2012". Miasto jest także areną wielu imprez ogólnopolskich (szermierczych, piłkarskich, tenisowych, koszykarskich) , a nawet międzynarodowych (Puchar Europy kadetów w szabli).

Ponadto funkcjonuje w mieście kilka ognisk Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej oraz stowarzyszeń zajmujących się osobami niepełnosprawnymi, które organizują imprezy sportowo-rekreacyjne dla wszystkich zainteresowanych.

W Koninie znajdują się: 2 kryte baseny, 1 kąpielisko, 4 stadiony w tym 1 lekkoatletyczny z nawierzchniami syntetycznymi, 2 hale sportowe, pawilon szermierczy, 2 zespoły kortów tenisowych oraz 9 kompleksów „Orlik”.

Głównym administratorem obiektów sportowych jest Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. W bezpośredniej bliskości hali przy ul. Popiełuszki znajduje się kompleks kortów tenisowych administrowanych przez TKKF „Korty”.

Dzięki oddaniu do użytku w 1999 roku profesjonalnego pawilonu szermierczego Konin stał się ośrodkiem przygotowań olimpijskich polskich szablistów. Nowoczesna hala szermiercza oprócz walorów czysto sportowych ma również bazę służącą odnowie biologicznej, bazę gastronomiczną i noclegową.

Zwolennicy pieszych wędrówek znajdą w regionie konińskim wiele atrakcyjnych miejsc. W Koninie i najbliższej okolicy istnieją wytyczone i dobrze oznakowane szlaki turystyczne. Do najciekawszych terenów do wędrówek
należy kompleks Pagórków Złotogórskich i leżące na północ od miasta lasy dawnej Puszczy Kazimierskiej. Pasjonaci dwóch kółek mogą zwiedzić te tereny korzystając ze specjalnych ścieżek i szlaków rowerowych.

Konin może pochwalić się również jednym z najstarszych w Polsce parków miejskich. Położony w starej części miasta Park im. F. Chopina jest ulubionym miejscem niedzielnych spacerów mieszkańców. Swój początek mają w Koninie dwie śródlądowe drogi wodne, ułatwiające uprawianie turystyki wodnej: szlak Kanału Ślesińskiego wraz z jeziorami na jego trasie oraz Jezioro Gopło i szlak rzeki Warty od Kanału Ślesińskiego do ujścia rzeki Odry.

Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział w Koninie organizuje szereg cyklicznych imprez turystycznych, przeznaczonych dla różnych grup wiekowych i osób o różnych zainteresowaniach.