Edukacja pełni kluczową rolę w budowaniu silnej i kreatywnej społeczności lokalnej, a ta z kolei ma ogromny wpływ na rozwój naszego miasta.
Aby dzieci i młodzież mogły w pełni wydobyć i rozwinąć potencjał, jaki w nich drzemie, i wyrosnąć na kreatywnych, odpowiedzialnych, świadomych siebie i szczęśliwych dorosłych, musimy zmienić warunki i sposoby nauczania w naszych szkołach.
Na kongresie w 2019 roku wspólnie stworzyliśmy wizję szkoły przyszłości - SZKOŁY NASZYCH MARZEŃ, której fundamentem jest przede wszystkim dbałość o relacje oraz komunikacja, która oparta jest na empatii, szacunku i zrozumieniu potrzeb swoich jak i młodego człowieka – SZKOŁA RELACJI.
Wizja Szkoły Naszych Marzeń:
Szkoła Naszych Marzeń jest szkołą świadomą – opartą na relacjach, nowoczesną - wykorzystującą nowe technologie, społeczną - wspierającą inne grupy społeczne, wygodną – z dobrze zorganizowaną przestrzenią sprzyjającą współpracy i wspólnym działaniom, zarówno na lekcji, jak i na przerwie oraz poza lekcjami. Szkołą odpowiadającą na potrzeby ucznia i uwzględniającą jego możliwości psychofizyczne oraz rozwój potencjału placówek, nauczycieli i uczniów
11 obszarów Szkoły naszych Marzeń to:
Dbałość o budowanie wspólnoty społeczności szkolnej.
Dotychczas, w ramach projektu Szkoła Naszych Marzeń, zrealizowaliśmy, m.in.:
Kongres Edukacyjny Szkoła Naszych Marzeń;
film „Sztuka Latania”;
konferencję warsztatową SPEKTRUM ODDZIAŁYWAŃ W EDUKACJI;
Dzień Relacji;
spotkanie autorskie z Ewą Radanowicz (premiera książki „W szkole wcale nie chodzi o szkołę”);
badanie dotyczące edukacji zdalnej podczas pierwszej fali pandemii COVID-19;
mapowanie zasobów w placówkach #Uwidaczniamy Niewidoczne;
akcję „O co chodzi w szkole”;
udział konińskiej młodzieży w Konferencji Młodych;
akcję „Jestem dumny z mojego dziecka – nie ze świadectwa’’.
Rozpoczęliśmy realizację projektu „Jak nie być samotnym w szkole”, którego celem jest wypracowanie innowacji i nowych metod w budowaniu relacji oraz pilotażowe wdrożenie rekomendowanych rozwiązań w jednej z konińskich szkół (realizacja z Funduszy Norweskich).
W plan priorytetowych projektów nowej Strategii Rozwoju Miasta wpisane jest również przedsięwzięcie pn. „Szkoła naszych marzeń – zaszczepienie nowej idei szkoły”, którego celem jest tworzenie grupy liderów zmian, wyposażenie ich w odpowiednie narzędzia i kompetencje, wypracowanie strategii wprowadzania zmiany w edukacji, upowszechnianie rozwiązań z zakresu edukacji włączającej dla dyrektorów, liderów, nauczycieli, uczniów i rodziców – miasto aktywnie poszukuje środków (przewidywany koszt w latach 2020 – 2030 1.910.000 zł). Grupą docelową wszystkich działań w ramach realizacji wizji Szkoły Naszych Marzeń są wychowankowie przedszkoli, uczniowie szkół podstawowych, uczniowie szkół ponadpodstawowych, nauczyciele wszystkich typów szkół i przedszkoli – łącznie ok 7800 osób.