Wielka Pętla Wielkopolski to malownicza, ale i pełna wyzwań wodna trasa. Liczy 690 km. Obejmuje rzekę Wartę, Noteć, Kanał Bydgoski i trasę Kanał Bydgoski - Kanał Ślesiński - Warta.
Szlak przebiega przez Wielkopolskę jak również woj. Lubuskie oraz Pomorze i Kujawy. Wielka Pętla Wielkopolski dostępna jest na całej długości dla statków i łodzi o zanurzeniu nie większym niż 60 cm i długości do 20 m. Tylko niektóre odcinki (dolna Warta, Noteć, Gopło - Warta) mogą być swobodnie pokonywane przez większe jednostki pływające. To co jest godne podkreślenia to fakt, że Wielka Pętla Wielkopolski łączy drogi wodne Polski z rozległą siecią dróg wodnych Europy Zachodniej poprzez Odrę, Szprewę i Hawelę oraz z Europą Wschodnią przez Wisłę, Narew, Niemen i Dniepr.
Ponadto Wielka Pętla Wielkopolski to niezwykle atrakcyjny obszar o zróżnicowanej przyrodzie. W okolicach Konina pętla prowadzi przez parki krajobrazowe: Nadwarciański i Nadgoplański Park Tysiąclecia, gdzie przyroda objęta jest ochroną. Historyczne krainy Wielkopolska, Kujawy czy Ziemia Lubuska z miastami o bogatej historii i interesujących zabytkach pozwalają turystom ciekawie spędzić czas i zwiedzić przepiękne miasta. Dużą atrakcją turystyczną są budowle hydrotechniczne.
Na szlaku Pętli znajduje się 28 śluz, umożliwiających pokonywanie różnic poziomu wody. Znakomite warunki sprzyjają uprawianiu sportów motorowodnych, windsurfingu, nurkowania oraz żeglowania. Ponadto istnieje szlak wodny dla statków spacerowych. Ta forma wypoczynku cieszy się dużym uznaniem turystów. Duża ilość rynnowych jezior, system kanałów i śluz umożliwiają organizację kilkudniowych, kajakowych lub żeglarskich wypraw.
Więcej informacji na www.wielka-petla.pl
W 2011 roku powstała koncepcja nowego przebiegu Szlaku Piastowskiego - unikatowego, jednego z najbardziej znanych szlaków kulturowych w Polsce. Szlak przebiega przez obszar dwóch województw – Wielkopolskę oraz województwo kujawsko – pomorskie. Na szlaku można odkrywać piastowskie dziedzictwo, które skrywa się w muzeach, rezerwatach archeologicznych i skansenach, w zabytkowych budowlach. To nie tylko odkrywanie wytworu pracy człowieka, to także podróż do przeszłości za pomocą nowoczesnych i multimedialnych narzędzi. W roku 2012 szlak otrzymał certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej dla najlepszego produktu turystycznego.
Na terenie konińskiej starówki, na placu przed gotyckim kościołem parafialnym p.w. św. Bartłomieja znajduje się unikatowy w skali kraju kamienny zabytek: Słup Koniński, z inskrypcją datowaną na rok 1151 i wyznaczający w tym miejscu połowę drogi z Kalisza do Kruszwicy. Ten najstarszy znak drogowy w Polsce znalazł się na liście obiektów Szlaku Piastowskiego zarówno z punktu widzenia historycznego (okres powstania), lokalizacji (Wielkopolska) jak i z punktu widzenia eksponowanych aspektów dziedzictwa kulturowego.
Więcej informacji na www.szlakpiastowski.pl
Szlak zielony
Jest ciekawy ze względu na swoje walory przyrodnicze i kulturowe. Wiedzie kompleksem lasów kazimierskich i wzdłuż konińskich jezior. Prowadzi przez cztery rezerwaty przyrody: „Mielno”, „Sokółki”, „Bieniszew” i „Pustelnik”. Łączy trzy miejsca związane z kultem Najświętszej Marii Panny: Stary Licheń, Bieniszew i Kawnice. W Gosławicach należy odwiedzić zamek z siedzibą Muzeum Okręgowego w Koninie i gotycki kościół pw. św. Andrzeja Apostoła.
Na terenie Konina przebiega na odcinkach: PKP – ul.Kolejowa – ul. Leśna i dalej do Lichenia (2,4 km) oraz ulicami Rybacka – Gosławicka – Muzealna - Wieruszewska i dalej do Bieniszewa i Kawnic (6,6 km).
Łączna długość szlaku na terenie Konina - 9 km
Szlak Rowerowy „Dookoła Konina”
Szlak łączy najciekawsze miejsca znajdujące się nieopodal Konina. Przemieszczając się po szlaku rowerzyści mogą napotkać szereg atrakcji: zobaczyć kilka cennych obiektów zabytkowych w Koninie, Żychlinie, Kawnicach, Bieniszewie, Kazimierzy Biskupim i Starym Licheniu. Odpocząć można w kompleksach leśnych Pagórków Złotogórskich i lasów dawnej Puszczy Kazimierskiej, nad wodami kilku jezior, zobaczyć pięć rezerwatów przyrody i pokonać Wartę dwoma przeprawami promowymi.
W Koninie szlak przebiega ulicami: Rybacka – Gosławicka – Wieruszewska i dalej do Bieniszewa i Kawnic (6,6 km), z łącznikami wychodzącymi do:
Pobierz ślady GPS
Bursztynowy Szlak Rowerowy w Koninie
Należy do Wielkopolskiego Systemu Szlaków Rowerowych. Swój początek ma w Sycowie i prowadzi przez wschodnią część Wielkopolski do Przewozu. Nawiązuje on do przebiegu dawnego traktu handlowego jakim był Szlak Bursztynowy. Całkowity dystans szlaku to 200 km.
W Koninie szlak przebiega od płd. ulicami: Świętojańska – Wał Tarejwy – Kościelna – Plac Wolności – Warszawska – Dworcowa – Kolejowa – Torowa - Leśna (9 km) i dalej na płn. przez Rudzicę do Przewozu.
Łączna długość znakowanych szlaków rowerowych na terenie Konina - 34 km.
Nadwarciański Szlak Rowerowy w Koninie
Stanowi element Wielkopolskiego Systemu Szlaków Rowerowych przebiegający w większości wałami i łęgami nadwarciańskimi. W okolicach Konina można zobaczyć ciekawe obiekty zabytkowe w Kole czy Pyzdrach. Doskonała propozycja dla poszukujących ucieczki od hałasu i cywilizacji, szukający bliskiego kontaktu z przyrodą. Nadwarciański Szlak Rowerowy przebiega m.in. przez Rogaliński, Żerkowsko-Czeszewski i Nadwarciański Park Krajobrazowy. Koniec szlaku przy zbiorniku retencyjnym na Warcie w Jeziorsku.
W Koninie przebiega przez konińską Starówkę ulicami: Zagórowska - 3 Maja - Szarych Szeregów - Osada ( 6 km).
Pobierz ślad GPS http://gpswielkopolska.pl/files/slady_gps/gpswielkopolska_wssr_nsr_e.zip
Koncepcja połączenia ścieżek rowerowych w Koninie (UWAGA! Rozmiar pliku PDF 35MB)