Konin. Tu płynie energia > Aktywności > Turystyka > Turystyczne szlaki piesze i rowerowe Konina

Turystyczne szlaki piesze i rowerowe Konina

Szlaki piesze

 


Szlak zielony

Jest ciekawy ze względu na swoje walory przyrodnicze i kulturowe. Wiedzie kompleksem lasów kazimierskich i wzdłuż konińskich jezior. Prowadzi przez cztery rezerwaty przyrody: „Mielno”, „Sokółki”, „Bieniszew” i „Pustelnik”. Łączy trzy miejsca związane z kultem Najświętszej Marii Panny: Stary Licheń, Bieniszew i Kawnice. W Gosławicach należy odwiedzić zamek z siedzibą Muzeum Okręgowego w Koninie i gotycki kościół pw. św. Andrzeja Apostoła.

Na terenie Konina przebiega na odcinkach: PKP – ul.Kolejowa – ul. Leśna i dalej do Lichenia (2,4 km) oraz ulicami Rybacka – Gosławicka – Muzealna - Wieruszewska i dalej do Bieniszewa i Kawnic (6,6 km).

Łączna długość szlaku na terenie Konina - 9 km

Szlaki rowerowe

Szlak Rowerowy „Dookoła Konina”

Szlak łączy najciekawsze miejsca znajdujące się nieopodal Konina. Przemieszczając się po szlaku rowerzyści mogą napotkać szereg atrakcji: zobaczyć kilka cennych obiektów zabytkowych w Koninie, Żychlinie, Kawnicach, Bieniszewie, Kazimierzy Biskupim i Starym Licheniu. Odpocząć można w kompleksach leśnych Pagórków Złotogórskich i lasów dawnej Puszczy Kazimierskiej, nad wodami kilku jezior, zobaczyć pięć rezerwatów przyrody i pokonać Wartę dwoma przeprawami promowymi.

W Koninie szlak przebiega ulicami: Rybacka – Gosławicka – Wieruszewska i dalej do Bieniszewa i Kawnic (6,6 km), z łącznikami wychodzącymi do:

  • Żychlina (6,4 km)
  • Grąblina  (4 km)
  • Bieniszewa (2 km)

Pobierz ślady GPS

 

Bursztynowy Szlak Rowerowy w Koninie

Należy do Wielkopolskiego Systemu Szlaków Rowerowych. Swój początek ma w Sycowie i prowadzi przez wschodnią część Wielkopolski do Przewozu. Nawiązuje on do przebiegu dawnego traktu handlowego jakim był Szlak Bursztynowy. Całkowity dystans szlaku to 200 km.

W Koninie szlak przebiega od płd. ulicami: Świętojańska – Wał Tarejwy – Kościelna – Plac Wolności – Warszawska – Dworcowa – Kolejowa – Torowa - Leśna (9 km) i dalej na płn. przez Rudzicę do Przewozu.

Łączna długość znakowanych szlaków rowerowych na terenie Konina - 34 km.

Nadwarciański Szlak Rowerowy w Koninie

Stanowi element Wielkopolskiego Systemu Szlaków Rowerowych przebiegający w większości wałami i łęgami nadwarciańskimi. W okolicach Konina można zobaczyć ciekawe obiekty zabytkowe w Kole czy Pyzdrach. Doskonała propozycja dla poszukujących ucieczki od hałasu i cywilizacji, szukający bliskiego kontaktu z przyrodą. Nadwarciański Szlak Rowerowy przebiega m.in. przez Rogaliński, Żerkowsko-Czeszewski i Nadwarciański Park Krajobrazowy. Koniec szlaku przy zbiorniku retencyjnym na Warcie w Jeziorsku.

W Koninie przebiega przez konińską Starówkę ulicami: Zagórowska - 3 Maja - Szarych Szeregów - Osada ( 6 km).

Pobierz ślad GPS http://gpswielkopolska.pl/files/slady_gps/gpswielkopolska_wssr_nsr_e.zip