Gdzie: Konin Przystań Gosławice - Bulwar Nadwarciański
Kiedy: 2025-06-14 (Sobota)
godz. 09:00–15:00
Gdzie: Muzeum Okręgowe w Koninie
Kiedy: 2025-06-14 (Sobota)
Kiedy: 2025-06-15 (Niedziela)
Gdzie: Muzeum Okręgowe w Koninie
Kiedy: 2025-06-15 (Niedziela)
Gdzie: Muzeum Okręgowe w Koninie
Kiedy: 2025-06-16 (Poniedziałek)
Gdzie: Muzeum Okręgowe w Koninie
Kiedy: 2025-06-17 (Wtorek)
Gdzie: Muzeum Okręgowe w Koninie
Kiedy: 2025-06-18 (Środa)
Gdzie: Muzeum Okręgowe w Koninie
Kiedy: 2025-06-19 (Czwartek)
Galeria CKiS Wieża Ciśnień przygotowuje dla widzów kolejną ciekawą ekspozycję. Tym razem swoje malarstwo zaprezentuje Beata Cedrzyńska – prodziekan na Wydziale Sztuki Nowych Mediów w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Gdańsku. Na wernisaż zapraszamy 11 lutego o g. 18.00. Na otwarcie wystawy wstęp wolny. Natomiast kolejne dni zwiedzania - do 4 marca - 5 zł
Na wystawie pt. „ALIENACJA” będzie można zobaczyć prace najnowsze z lat 2018-2022 zrealizowane w cyklach „Ciało i Sacrum” oraz „Powłoki”, obejmujące zarówno malarstwo zrealizowane w technice akrylu na płótnie, jak i w technikach fotograficznych, graficznych na płótnie lub na szkle. Obydwa cykle zostały przedstawione w publikacjach monograficznych i będą towarzyszyć wystawie: Beata Cedrzyńska, „POWŁOKI” oraz „CIAŁO I SACRUM, Retrospektywa”.
fragment tekstu z publikacji „POWŁOKI”:
ANDRZEJ PAWEŁCZYK 2019
„Powłoki – Zawsze fragment”
„...Artystka, wykreowaną biologiczną fragmentaryczność, osadza w konkrecie, nie pozwala nadbudowywać pospolitych znaczeń, wydobywa konkret ciała, a w konsekwencji realność fizycznego bólu. Nie dopuszcza przy tym, aby wszelka metafizyka, która miałaby nawarstwiać się nad stworzonym przypadkiem i rzeczywistością, została porzucona. Narracja, którą poprzez swoją twórczość prowadzi Beata Cedrzyńska jest zwodniczo prosta; nie jesteśmy figurami zamkniętymi, ale ciałem otwartym poprzez swoją cielesność. Ponieważ tylko świadomość przemijania, śmierci, czyni nas jednostkowymi. Im bardziej przemijamy, tym ważniejsza dla nas staje się wielowymiarowość tego procesu, w którym bezwolnie, rzadziej świadomie, uczestniczymy. A którego nie sposób zrozumieć lub zaakceptować, bez przyjęcia eschatologicznej złożoności metafizycznego świata, wypieranej przez dominującą nowoczesność. Emil Cioran, w swoich esejach twierdził, że współcześnie staliśmy się umysłami religijnymi, wyzutymi z wszelkiej religii. Rozumiemy potrzebę wiary, która rozpaczliwie przebija przez pseudosakralne obrazy naszej kultury masowej, ale nie umiemy jej doświadczyć. Wnioski wysnute z analizy twórczości Beaty Cedrzyńskiej, skłaniają nas ku tej nieznanej i niepewnej dla współczesnego człowieka przestrzeni, pozbawionej natrętnych i łatwych znaków popkultury, zmuszając jednocześnie do formułowania pytań o sens rzeczy”.
BEATA CEDRZYŃSKA
Beata Cedrzyńska urodzona w Gdańsku. Dyplom obroniła na gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Malarstwa i Grafiki w 1999 roku, promotor prof. Teresa Miszkin. W latach 2002-2012 zatrudniona na ASP w Gdańsku. Tytuł doktora habilitowanego w dziedzinie sztuki plastyczne, w dyscyplinie artystycznej sztuki piękne uzyskała na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Obecnie pełni funkcję prodziekana Wydziale Sztuki Nowych Mediów w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Gdańsku, gdzie zatrudniona jest na stanowisku profesora.
Autorka i uczestniczka około 150 wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą.
Laureatka wielu nagród, wyróżnień i stypendiów.
Prace znajdują się w zbiorach: Muzeum Narodowego w Gdańsku, Galerii Sztuki w Legnicy, Galerii Sandhofer w Salzburgu, kolekcji BWA w Rzeszowie, BWA w Zamościu i BWA w Olkuszu, MBWA we Włocławku, Galerii Andriollego w Nałęczowie, w zbiorach prywatnych w Niemczech i USA.
Autorka licznych publikacji, m.in.: „Obrazy”, „Zderzenia”, „Outsider”, „Osobność”, „Ciało i sacrum. Retrospektywa.”, „Powłoki” (Biblioteka Narodowa).
Teksty krytyczne (recenzje) autorstwa: prof. Marii Targońskiej, prof. Macieja Świeszewskiego, prof. Jacka Strzeleckiego, prof. ASP dra hab. Grzegorza Radeckiego, dra Andrzeja Saja, dra Doroty Grubby–Thiede, dra Krzysztofa Jureckiego, Jolanty Ciesielskiej, Jarosława Denisiuka, Jerzego Kamrowskiego, Małgorzaty Dorny (Wendrychowskiej), Andrzeja Pawełczyka.
Galeria CKiS Wieża Ciśnień
Otwarcie wystawy 11 lutego 2022 g. 18.00 – wstęp wolny
Wystawa czynna do 4 marca 2022 – bilet 5 zł
Lokacja: Galeria CKiS Wieża Ciśnień