Gdzie: Centrum Organizacji Pozarządowych w Koninie przy ul. 3 Maja 1-3
Kiedy: 2025-05-12 (Poniedziałek)
Kiedy: 2025-05-12 (Poniedziałek)
Kiedy: 2025-05-12 (Poniedziałek)
Gdzie: Muzeum Okręgowe w Koninie
Kiedy: 2025-05-12 (Poniedziałek)
Kiedy: 2025-05-13 (Wtorek)
Kiedy: 2025-05-13 (Wtorek)
Gdzie: Muzeum Okręgowe w Koninie
Kiedy: 2025-05-13 (Wtorek)
Kiedy: 2025-05-14 (Środa)
Kiedy: 2025-05-14 (Środa)
Gdzie: Muzeum Okręgowe w Koninie
Kiedy: 2025-05-14 (Środa)
Kiedy: 2025-05-15 (Czwartek)
Kiedy: 2025-05-15 (Czwartek)
21 września 2024
godz. 18:00
CKiS-DK Oskard, Klubokawiarnia NOT
Bilet: 15 zł
Trio odpowiedzialne za znakomicie przyjęte albumy „Dźwięki ukryte” [Instant Classic, 2016] oraz „God’s Body” [Audio Cave, 2018] po kilku latach powraca ze świeżym materiałem. Skąd taka przerwa? - Po dwóch pierwszych płytach zespół nieco się rozjechał, bo chyba każdy z nas potrzebował wtedy czegoś innego – wspomina Wojciech Jachna. Jacek Mazurkiewicz dodaje: - Nie zawsze też wszystko wychodziło nam tak, jakbyśmy chcieli. Kilka lat temu mieliśmy podejście do nowej płyty, ale rezultaty nie były dla nas zadowalające i tamte nagrania ostatecznie wylądowały w szufladzie.
Nowy, enigmatycznie zatytułowany album to wynik dwudniowej – jak zawsze w przypadku JMB - improwizowanej sesji, jednak nie zabrakło tu także elementów wcześniej przygotowanych. - Mam wrażenie, że od dłuższego czasu nasza improwizacja staje się coraz bardziej „zaprogramowana”. Podczas koncertów pojawiają się stałe motywy, graliśmy też z kartki w ramach pewnych struktur i na sesji nie było inaczej. Oczywiście te przygotowane elementy mocno ewoluują, pojawiają się w wielu wariacjach – wyjaśnia Jacek Mazurkiewicz. Wbrew temu, […] to być może najbardziej „przygodowy” i niełatwy do rozgryzienia materiał zespołu. Kilka lat luźniejszego funkcjonowania w tym układzie personalnym zaowocowało wieloma innymi projektami, co przełożyło się na jeszcze większe zróżnicowanie nowego albumu. - Myślę, że nasze trio funkcjonuje na zasadzie pewnych kontrastów, bo choć operujemy w szeroko pojętej improwizacji, to jednak każdy z nas inaczej to rozumie i przetwarza. Ja obecnie czuję potrzebę, żeby nawet improwizując wprowadzać do gry pewną formę - od czegoś wyjść i do czegoś zmierzać, co nie jest zawsze obecne w graniu free. Dzięki temu, że każdy z nas wnosi swój indywidualny sposób myślenia, nasza muzyka jest ciekawsza – także dla nas samych – podsumowuje Wojciech Jachna.
Wielowarstwowy, otwarty na dialog charakter nowej muzyki JMB ma swoje odbicie także w tytułach utworów. Wojciech Jachna: Z płytami improwizowanymi jest ten „problem”, że można wymyślać tytuły rubaszne, przaśne, śmieszne, straszne, numeryczne, może ich w ogóle nie być, bo najważniejsza jest muzyka i właściwie cokolwiek może pasować. Słowo „emocje” jest o tyle ciekawe, że emocje – najróżniejsze - są z nami przez cały czas. Jacek Mazurkiewicz dodaje: - Zależy mi, żeby na albumach z muzyką instrumentalną udawało się przemycać pewne treści dotyczące bliskich nam wartości i spraw. Nie chciałbym pozbawiać się tej możliwości tylko dlatego, że tworzymy muzykę bez słów. Stąd pomysł, żeby zakodować te informacje bezpośrednio w tytułach utworów, które układają się w słowo „emotions”.
Na koncert zapraszamy Was do Klubokawiarni NOT w CKiS-DK Oskard w sobotę 21 września o 18:00. Bilety w cenie 15 zł do kupienia w kasie Oskardu i online.
Skład:
Wojciech Jachna – trąbka, kornet
Jacek Mazurkiewicz – kontrabas, elektronika
Jacek Buhl – perkusja
Lista utworów:
https://www.youtube.com/watch?v=avRxTYvBYbI
https://www.youtube.com/watch?v=8cKN3T_aH1s
https://www.youtube.com/watch?v=BTDe4HKiutA
https://www.youtube.com/watch?v=leYqXQ-6ow8
Lokacja: CKiS-DK Oskard, Klubokawiarnia NOT