Konin. Tu płynie energia > Aktywności > Kultura > Joanna Imielska „Między słowami” - wystawa

Kalendarz imprez

Spacerek z PTTK

Gdzie: Konin - Rumin

Kiedy: 2026-03-21 (Sobota)

godz. 10:00–13:31

I liga piłki nożnej kobiet

Gdzie: Stadion miejski ul. Dmowskiego

Kiedy: 2026-03-21 (Sobota)

godz. 12:00–13:49

Przegląd filmów Andrzeja Wajdy w 100. rocznicę urodzin

Gdzie: Kino Oskard

Kiedy: 2026-03-21 (Sobota)

godz. 17:15

Koncert Siedem ostatnich słów Chrystusa na krzyżu

Gdzie: Kościół św. Ducha w Koninie

Kiedy: 2026-03-27 (Piątek)

godz. 19:00

Koniński Festiwal Mody

Gdzie: Dom Zemełki

Kiedy: 2026-03-28 (Sobota)

Półfinały Mistrzostw Wielkopolski Juniorów

Gdzie: Hala Widowiskowa-Sportowa Dworcowa 2A

Kiedy: 2026-04-11 (Sobota)

PIOTR PAWLAK | KONCERT

Gdzie: DK Oskard

Kiedy: 2026-04-15 (Środa)

godz. 18:00–11:38

GRZEGORZ TURNAU Z ZESPOŁEM | KONCERT

Gdzie: DK Oskard

Kiedy: 2026-04-24 (Piątek)

godz. 19:00

33. Jazz Festival Jazzonalia

Gdzie: CKiS-DK Oskard

Kiedy: 2026-05-22 (Piątek)

33. Jazz Festival Jazzonalia

Gdzie: CKiS-DK Oskard

Kiedy: 2026-05-23 (Sobota)

33. Jazz Festival Jazzonalia

Gdzie: CKiS-DK Oskard

Kiedy: 2026-05-24 (Niedziela)

Joanna Imielska „Między słowami” - wystawa

-

Wystawa „Między słowami” Joanny Imielskiej to prezentacja prac związanych z publikacją monograficzną „Czasopisanie”, która jest relacją obrazów inspirowanych czasem.

Jak pisze autorka: „Wszystko zaczęło się w 2001 roku od cyklu rysunków, który zatytułowałam Czas (2001–2017). Wykorzystałam w nich cykliczność czasu, kolejne fazy przemijania i odradzania, ale ostatecznie wybrałam liniową naturę czasu, jego ciągłość, zmienność i nieprzewidywalność. I tak jak w Heraklitowej rzece „nic dwa razy się nie zdarza”, mój czas jest dynamiczny, nie można go zatrzymać ani odwrócić”.

Na wystawie widzowie zobaczą prace „Zapiski Jana K. z cyklu „Archeologia z mojej szuflady” uzupełnione o obrazy z cyklu „Czas (2002)” oraz „Sztuka czy sztuczki” (2016).

Joanna Imielska w latach 1983–1988 studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu (obecnie Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu). Dyplom uzyskała w pracowni rysunku profesor Izabelli Gustowskiej.

Od 1989 roku pracuje na poznańskim Uniwersytecie Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz, od 1994 roku prowadzi pracownię rysunku. W 2013 roku uzyskała tytuł profesora. Jest laureatką wielu nagród i stypendiów.

Zajmuje się rysunkiem i malarstwem. Realizuje prace w obszarze malarstwa, rysunku, obiektu, sięga po techniki kolażu, prolażu, rolażu, warstważu, chiasmażu, które opisał Jiří Kolář w swojej książce Słownik metod. Skrzydlaty osioł. Do ważniejszych tematów jej twórczości należy refleksja o naturze czasu, obejmująca sfery cykliczności, archetypiczności, archeologii, genealogii, ekologii i medytacji.

Prezentowała swoje prace na wielu wystawach indywidualnych i  zbiorowych w Polsce i za granicą.

Dáša Lasotová (Archeologia według Joanny Imielskiej, 2020):

„Do ważnych tematów twórczości Joanny Imielskiej należy refleksja o naturze czasu. Czas tematyzuje ona zarówno w planie osobistym, jak i w kontekstach szerszych, które obejmują też sfery medytacji, cykliczności, archetypiczności. Autorka nie tylko dotyka czasu w tematycznym planie artystycznych realizacji, ale odgrywa on u niej także istotną rolę w samym procesie twórczym. Wyraźnie to widać w linijkach ręcznie pisanych tekstów, w liniach tuszem kreślonych koronkowych rysunków, w tysiącach dotknięć tego pismo-obrazkowego stenogramu. W tym miejscu proces twórczy i jego temat łączą się w jedno”.

Galeria CKiS Wieża Ciśnień w Koninie
Wernisaż 8 kwietnia 2022 godz. 18.00 – wstęp wolny
Pozostałe dni zwiedzania, do 29 kwietnia 2022 – wstęp 5 zł

Zapraszamy.

Lokacja: Galeria CKiS Wieża Ciśnień

Wróć

13