Kiedy: 2026-11-02 (Poniedziałek)
Kiedy: 2026-11-03 (Wtorek)
Kiedy: 2026-11-04 (Środa)
Kiedy: 2026-11-05 (Czwartek)
Kiedy: 2026-11-06 (Piątek)
Kiedy: 2026-11-07 (Sobota)
Kiedy: 2026-11-08 (Niedziela)
Kiedy: 2026-11-09 (Poniedziałek)
Kiedy: 2026-11-10 (Wtorek)
Kiedy: 2026-11-11 (Środa)
Kiedy: 2026-11-12 (Czwartek)
Kiedy: 2026-11-13 (Piątek)
Kiedy: 2026-11-14 (Sobota)
Kiedy: 2026-11-15 (Niedziela)
Kiedy: 2026-11-16 (Poniedziałek)
1 sierpnia 1944 roku wybuchło Powstanie Warszawskie. W 72. rocznicę powstania Kino Studyjne Centrum wyemituje film Agnieszki Holland „W ciemności”.
To obraz okupacyjnego koszmaru. Choć prowadzony w zgodzie z wyznacznikami hollywoodzkiego kanonu, opiera się przesadnej estetyzacji i uczynienia z bohatera opowieści, Leopolda Sochy (Robert Więckiewicz), pracownika warszawskich kanałów, postaci odlanej z brązu. Jego przemiana z interesownego szabrownika, który za słoną zapłatę postanawia ukryć Żydów w swoim „królestwie”, w narażającego własne życie altruistę, odbywa się bez wielkich deklaracji i monumentalnych scen-symboli. Rozgrywa się gdzieś na marginesie, ukryta jest w łatwych do przeoczenia gestach, kilku niezdarnych ruchach i nieoczekiwanych uśmiechach Więckiewicza. W sytuacjach, które wymagają od Sochy podjęcia błyskawicznej decyzji.
Nie ma „W ciemności” wielkiej opowieści o tym, jak hartuje się stal, Poldek nie „dojrzewa” do bohaterstwa, lecz podąża za intuicją. Dokąd wiedzie ta ścieżka, wiemy już ze wspomnień Krystyny Chiger, „Dziewczynki w zielonym sweterku”, którą bohater wyprowadził z kanału.
„W ciemności”
Kino Studyjne Centrum (KDK)
1 sierpnia, godz. 18.00
Wstęp wolny