Gdzie: Muzeum Okręgowe w Koninie
Kiedy: 2025-06-08 (Niedziela)
Gdzie: Muzeum Okręgowe w Koninie
Kiedy: 2025-06-09 (Poniedziałek)
Gdzie: Muzeum Okręgowe w Koninie
Kiedy: 2025-06-10 (Wtorek)
Gdzie: Muzeum Okręgowe w Koninie
Kiedy: 2025-06-11 (Środa)
Gdzie: Muzeum Okręgowe w Koninie
Kiedy: 2025-06-12 (Czwartek)
Gdzie: Muzeum Okręgowe w Koninie
Kiedy: 2025-06-13 (Piątek)
Gdzie: Muzeum Okręgowe w Koninie
Kiedy: 2025-06-14 (Sobota)
Gdzie: Muzeum Okręgowe w Koninie
Kiedy: 2025-06-15 (Niedziela)
„Solo i kameralnie” to koncert podczas którego usłyszymy młodego, konińskiego pianistę Filipa Pacześnego. Swoją przygodę z fortepianem rozpoczął w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. im. Ignacego Jana Paderewskiego w Koninie pod kierunkiem Danuty Gościńskiej. Obecnie kształci się w ZPSM nr 1 w Warszawie w klasie fortepianu prof. Joanny Ławrynowicz- Just. A towarzyszyć mu będą znakomici instrumentaliści z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. Zenona Brzewskiego działającej przy Zespole Państwowych Szkół Muzycznych nr 1 w Warszawie: Aleksandra Kruszewska (flet), Marcelina Rucińska (skrzypce) i Piotr Olesz (wiolonczela).
Ci młodzi artyści jako soliści zdobyli liczne nagrody i wyróżnienia zarówno na międzynarodowych jak i ogólnopolskich konkursach muzycznych. Są także laureatami I nagród na ogólnopolskich konkursach dla zespołów kameralnych w Bydgoszczy, Warszawie czy Wrocławiu. Za osiągnięcia artystyczne wielokrotnie nagrodzono ich stypendiami artystycznymi Ministra Kultury I Dziedzictwa Narodowego, są także pod opieką programu stypendialnego „Zdolni” Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci a ponadto stypendystami programu „Młoda Polska”.
A jak zapowiada się program koncertu?
W wykonaniu Filipa Pacześnego usłyszymy arcydzieło Ludwiga van Beethovena „Sonatę E-dur op. 109” należącą do jednej z trzech ostatnich z cyklu 32 sonat fortepianowych. Zawiera ona syntezę tego co całkowicie głuchy już kompozytor miał do powiedzenia w ostatnim okresie twórczości. Dzieło niezwykle ekspresyjne, pełne pięknych lirycznych melodii. Pierwszym pianistą, który podjął się zaprezentowania tego utworu publiczności był Franciszek Liszt. Intymny charakter utworu, piękna harmonia i melodyjność zdaje się zapowiadać epokę Chopina. Podczas recitalu zatem nie zabraknie muzyki tego wielkiego Polaka. W interpretacji Filipa usłyszymy Balladę As-dur op. 47. Pozostali artyści także zaprezentują swoje umiejętności solowe.
Zapowiadaną w tytule koncertu muzykę kameralną usłyszymy w różnych składach instrumentalnych. Artyści wykonają Trio fortepianowe d-moll op. 49 nr 1 cz. 2 na flet, wiolonczelę i fortepian Feliksa Mendelssohna – Bartholdy, Pięć utworów na dwoje skrzypiec i fortepian Dymitra Szostakowicza zabrzmi w wersji na flet, skrzypce i fortepian. W finale koncertu wszystkie instrumenty zabrzmią razem w bardzo ciekawej kompozycji Franciszka Dopplera, nieco zapomnianego dziś kompozytora i flecisty pochodzącego z polsko-niemiecko-węgierskiej rodziny. W XIX wieku jego utwory przyjmowane były z wielkim entuzjazmem w całej Europie. W programie koncertu zaprezentowany zostanie jego Nokturn op. 19 na flet, skrzypce, wiolonczelę i fortepian.
Zapowiada się zatem piękny, wiosenny wieczór z muzyką klasyczną wykonaną na najwyższym poziomie.
Na koncert zapraszamy 23 marca na godzinę 18.00 do Auli Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Ignacego Jana Paderewskiego w Koninie.
Projekt stypendialny „Solo i kameralnie” jest realizowany dzięki dofinansowaniu ze środków budżetu Miasta Konina.
Lokacja: Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia w Koninie