Konin. Tu płynie energia > Aktywności > Kultura > Muzealne spotkanie z kulturą

Kalendarz imprez

„Wyobraźnia”, reż. Julia Szmyt (Teatr Lalka Warszawa)

Gdzie: Dk Oskard

Kiedy: 2026-09-08 (Wtorek)

godz. 17:00

„Kulawa Kaczka i ślepa Kura”, reż. Tomasz Maśląkowski (Fundacja LALE.Teatr)

Gdzie: DK Oskard

Kiedy: 2026-09-10 (Czwartek)

godz. 12:00

Maciej Maleńczuk wystąpi w Oskardzie podczas Nocy Kultury

Gdzie: DK Oskard

Kiedy: 2026-09-11 (Piątek)

godz. 20:00–14:20

Muzealne spotkanie z kulturą

Zapraszamy na kolejne „Muzealne spotkanie z kulturą”. Cykl wykładów z zakresu historii, sztuki, etnografii i archeologii, połączonych z twórczymi i inspirującymi dyskusjami skierowany jest do dojrzałej publiczności. Wykłady odbywają się regularnie, w każdą drugą środę miesiąca i mają formę swobodnych spotkań w towarzystwie kawy i ciastka.

Najbliższe spotkanie odbędzie się 9 kwietnia (środa) o godz. 17.00 w budynku spichlerza.

Wykład „Morasko – największy deszcz meteorytów żelaznych w Europie Środkowej” poprowadzi dr hab. Katarzyna Skolasińska, prof. UAM – wykładowca na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu w Instytucie Geologii.

W trakcie wykładu nasz gość przedstawi niezwykłą historię upadku meteorytu na teren obecnego Moraska, które miało miejsce około 5 tysięcy lat temu. W pasie od Suchego Lasu, przez Morasko, Radojewo po Umultowo, rozpadł się wchodzący w atmosferę meteoryt, pozostawiając po sobie tysiące fragmentów. To jedno z najważniejszych stanowisk meteorytowych w Europie Środkowej.

Poznamy historię największego znaleziska – fragmentu meteorytu „Memors” ważącego 261,2 kg oraz fragmentu o wadze 164 kg, znanego jako „Rudy”. Przypomniane zostaną także wydarzenia z 12 listopada 1914 roku, kiedy to odkryto pierwszy okaz meteorytu na Morasku, ważący 77,5 kg, podczas wykopów pod umocnienia wojskowe.

Serdecznie zapraszamy do udziału w tym fascynującym wykładzie, który pozwoli odkryć tajemnice tego wyjątkowego miejsca!

 

Lokacja: Muzeum Okręgowe w Koninie, Muzealna 6, budynek spichlerza

Wróć

15