Konin. Tu płynie energia > Aktywności > Kultura > Spotkanie z Gosią Zagajewską

Kalendarz imprez

Liga Mistrzów UEFA

Gdzie: Kino Hellios

Kiedy: 2026-03-18 (Środa)

godz. 21:00–23:25

Spacerek z PTTK

Gdzie: Konin - Rumin

Kiedy: 2026-03-21 (Sobota)

godz. 10:00–13:31

Przegląd filmów Andrzeja Wajdy w 100. rocznicę urodzin

Gdzie: Kino Oskard

Kiedy: 2026-03-21 (Sobota)

godz. 17:15

Koncert Siedem ostatnich słów Chrystusa na krzyżu

Gdzie: Kościół św. Ducha w Koninie

Kiedy: 2026-03-27 (Piątek)

godz. 19:00

Koniński Festiwal Mody

Gdzie: Dom Zemełki

Kiedy: 2026-03-28 (Sobota)

Półfinały Mistrzostw Wielkopolski Juniorów

Gdzie: Hala Widowiskowa-Sportowa Dworcowa 2A

Kiedy: 2026-04-11 (Sobota)

PIOTR PAWLAK | KONCERT

Gdzie: DK Oskard

Kiedy: 2026-04-15 (Środa)

godz. 18:00–11:38

GRZEGORZ TURNAU Z ZESPOŁEM | KONCERT

Gdzie: DK Oskard

Kiedy: 2026-04-24 (Piątek)

godz. 19:00

33. Jazz Festival Jazzonalia

Gdzie: CKiS-DK Oskard

Kiedy: 2026-05-22 (Piątek)

33. Jazz Festival Jazzonalia

Gdzie: CKiS-DK Oskard

Kiedy: 2026-05-23 (Sobota)

33. Jazz Festival Jazzonalia

Gdzie: CKiS-DK Oskard

Kiedy: 2026-05-24 (Niedziela)

Spotkanie z Gosią Zagajewską

23 lutego

godz. 18:00

Galeria CKiS Wieża Ciśnień

Wstęp wolny

 

Galeria CKiS Wieża Ciśnień zaprasza na spotkanie z Gosią Zagajewską, autorką książki pt. „Wyrobiska”. Wstęp na spotkanie jest wolny.

 

Artystka o swojej twórczości literackiej:

Tematami, które naturalnie pojawiają się w moich wierszach są: kobiecość i zwierzęcość, matczyność, cielesność i organiczność, ale też podskórna, miejscami dotkliwa wiązka międzypokoleniowa i międzyludzka.

Interesuje mnie to, co dzieje się na stykach ciał: zarówno tych ożywionych, jak i nieożywionych. W książce ciała przenikają się, zawierają w sobie nawzajem, wrastają jedne w drugie. Często piszę niejako poprzez ciało: to, co zawiera, to, czego mu brak, to, jak się zmienia, przeistacza, ubywa. Wszystko podlega procesom łuszczenia się, skraplania, ubywania, rozwarstwiania. Podmiotom i podmiotkom moich wierszy zdarza się przedzierać przez niekończące się warstwy, przez kolejne tkanki rzeczywistości, które bywają zrośnięte, scalone, nieprzeniknione.

 

Poeta i krytyk literacki Rafał Gawin o książce Gosi Zagajewskiej:

W „Wyrobiskach" wiersze tańczą nieziemską ciszę, mieniąc się niczym paciorki różańca, którego odmawianie prowadzi do prawdziwej, pozachrześcijańskiej metafizyki. Kobiecość jawi się jako wartość porządkująca, fundująca lepszy świat, który może istnieć - i istnieje! - poza tekstem. Zgubcie się w nim, żeby się odnaleźć w tym, co was stanowi, a co niekoniecznie da się wypowiedzieć. Gosia Zagajewska uchwyciła TEN moment!

 

O Autorce:

Gosia Zagajewska – Urodziła się w 1987 r. Pisze, śpiewa. Wyróżniona w 14. Połowie Biura Literackiego, w XXV i XXVI OKP im. Jacka Bierezina oraz w II Ogólnopolskim Konkursie na Książkę Literacką „Nowy Dokument Tekstowy”. Publikowała wiersze na łamach „biblioteki”, „KONTENT-u”, „Drobiazgów”, „Tlenu Literackiego”, „Strony Czynnej” oraz w antologii „Głód” wydanej przez Instytut Literatury. Jej opowiadanie „Słoik” ukazało się na łamach e-kalejdoskop.pl w ramach wyróżnienia w konkursie „Dekameron 2020”. Jej debiutancka książka poetycka „Wyrobiska” ukazała się w listopadzie 2023 r. nakładem SPP Oddział w Łodzi. Współtworzy zespoły: Tuleje, Figa, Szpety, Casting Lots, Fantastic Swimmers. Koncertowała w Polsce, Wielkiej Brytanii i Niemczech. Występowała na wielu festiwalach, m.in. Inne Brzmienia, Ethniesy, Spontaneous Music Festival, ECLAT Festival, Warszawskie Sanatorium Dźwięku, Fortalicje, Turniej Muzyków Prawdziwych. Została stypendystką Marszałka Wielkopolski w 2022 roku. Prowadzi autorskie warsztaty improwizacji głosem „Głosowanie”.

Na stronie kwartalnika KONTENT można przeczytać trzy wiersze z książki wraz z komentarzem Marleny Niemiec:

https://kontent.net.pl/czytaj/24#Zestaw_wierszy_G_Zagajewskiej

Lokacja: Galeria CKiS Wieża Ciśnień

Wróć

13