Kalendarz imprez

Wystawa ilustracji Ka Mochi

Gdzie: Muzeum Okręgowe w Koninie

Kiedy: 2025-09-29 (Poniedziałek)

Wystawa ilustracji Ka Mochi

Gdzie: Muzeum Okręgowe w Koninie

Kiedy: 2025-09-30 (Wtorek)

SYMPHO SHOW 2025

Gdzie: Aula im. Jana A.P. Kaczmarka PWSZ Konin

Kiedy: 2025-10-26 (Niedziela)

Strona 18 z 18

« Pierwsze Poprzednie 12 13 14 15 16 17 18

Teatr Polska

W takim Teatrze warto być! Wejdź do gry!

Teatr Polska to doświadczanie fascynujących historii i wzbogacających przeżyć. To podróż, w której nie zabraknie śmiechu, zdziwienia, smutku i wzruszenia. Centrum Kultury i Sztuki w Koninie zaprasza od września do listopada na osiem różnorodnych propozycji w ramach niezwykłego projektu Teatr Polska. W programie znajdują się spektakle dla dorosłych, młodzieży oraz dzieci. Wypatrujcie – jedzie Teatr, w którym znajdziecie sporo ciekawych, przejmujących i uniwersalnych opowieści. Z pewnością w niejednej z nich uda się odnaleźć wspólny, osobisty mianownik. Teatr Polska tylko w CKiS-DK Oskard!

Bilet: 25 zł. Bilet grupowy od 10 osób (do kupienia tylko w kasie DK Oskard): 20 zł.

Program:

17.09.2024 g. 11:00
„Morze ∞ możliwości”

18.09.2024 g. 19.00
„Ifigenia ze Splott”

27.09.2024 g. 19.00
„Hamlet-Komentarz”

6.10.2024 g. 19.00
„Chłopaki płaczą”

8.10.2024 g. 12.00
„Q&A”

10.10.2024 g. 17.00
„Perfekty i Ambaras”

19.10.2024 g. 12.00
„Kulka”

20.11.2024 g. 19.00
„W maju się nie umiera. Historia Barbary Sadowskiej”

Wszystkie spektakle zaprezentowane zostaną w Centrum Kultury i Sztuki – Domu Kultury Oskard (Konin, Aleje 1 Maja 7a).

Wrzesień z morzem nieskończonych możliwości teatralnych

Projekt zainicjuje kameralne lalkowo-plastyczne przedstawienie dla dzieci (wiek 5+) i dorosłych „Morze ∞ możliwości” Fundacji Gra/nice. Jest to inspirująca impresja o odkrywaniu przez dziecko tkwiącego w nim wewnętrznego potencjału i siły kształtowania otaczającej rzeczywistości. Wyruszymy w magiczną podroż do świata, w którym przenikają się obrazy, dźwięki, pytania i skojarzenia. Czuła inscenizacja ma umocnić w młodym widzu m.in. poczucie własnej wartości oraz pobudzić do snucia marzeń i wizji. Spektakl inspirowany jest picturebookiem „Może” Kobi Yamady.

Chcecie być świadkiem niezwykłego przeistoczenia? Rezerwujcie czas na „Ifigenię ze Splott” Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi. Gary Owen, walijski dramatopisarz, opowiada w swoim monodramie o młodej kobiecie, która nienawidzi świata i ludzi. Utrzymuje się ona z zasiłku socjalnego, nie stroni od alkoholu, jest wulgarna. Szybko okazuje się, że jest postacią o wiele bardziej złożoną. Jest w niej bowiem agresja i furia, ale jest także wielki strach przed samotnością i ogromna potrzeba miłości. Tej ostatniej udaje jej się zaznać przelotnie, ale staje się ona punktem zwrotnym w życiu dziewczyny. Czy ocali siebie? Spektakl dla osób powyżej 16 roku życia.

Kochacie klasykę w oryginalnych interpretacjach? Zapraszamy na spektakl Teatru Pieśń Kozła „Hamlet – Komentarz”, który rozgrywa się dwa miesiące przed właściwą akcją dramatu, czyli w noc zabójstwa starego króla. Noc ta przeradza się w czuwanie. Na scenie pojawiają się postaci obecne oraz nieobecne na kartach dramatu Szekspira. Przyglądamy się temu, co dzieje się w głowach bohaterów i snujemy przypuszczenia, co doprowadziło do tragedii. Alicja Bral, dramaturg spektaklu, mówi, że to opowieść o tym, że „czasem słowa są bardziej niebezpieczne niż sztylety. To właśnie słowami Hamlet zabija najbliższych”. Przedstawienie oparte jest na polifonicznej strukturze pieśni.

W październiku – chłopaki, najważniejsze pytania i siła przyjaźni

Październik rozpoczniemy opowieścią Teatru Dramatycznego im. Gustawa Holoubka o ważnych emocjach. Zobaczycie spektakl „Chłopaki płaczą”, który przygląda się męskim łzom. One istnieją, wszyscy ich potrzebujemy. Potrzebujemy mężczyzn potrafiących okazywać emocje. Dlatego chcemy uważnie przyjrzeć się momentom, w których próbujemy, przed sobą i przed innymi, zaprzeczać istnieniu męskich łez. Ponadto emocjonalne spotkanie w męskim gronie nie musi być stereotypową libacją ani rywalizacją. Może być wymianą doświadczeń, szansą na spojrzenie na siebie z wyrozumiałością i zgodą na słabość, porażkę, a czasem prywatną katastrofę.

Kolejna październikowa propozycja uspokoi Was i wzruszy. Poprzez formę teatru tańca IMSPACE Stowarzyszenie Imagination Space Center w spektaklu „Q&A” opowie o naszych rozterkach, pragnieniach i o tym, co najważniejsze i najgłębiej skrywane. Pojawi się 5 tancerzy i 36 pytań m.in. Jak wyobrażasz sobie Idealny Dzień? Jak oceniasz swoją relację z matką? Śmierć którego członka rodziny byłaby dla ciebie najgorsza? Wszystkie pytania istotne, dociekliwe, intymne. Uniwersalne połączenie przekazu pozawerbalnego i werbalnego oraz temat emocji dotyczący każdego człowieka pozwala na to, aby spektakl trafił do widza w każdym wieku, o każdej tożsamości, narodowości, normatywności, pozanormatywności czy do osób z niepełnosprawnością, do osób ze środowisk wykluczonych.

A co powiecie na bajkę, w której wszystko jest możliwe…? Wasze pociechy ucieszą się na pewno! Niektórzy, odkąd się urodzili, mają starszego brata. Inni „dostają” braciszka niespodziewanie. Jest on zaprzeczeniem wszystkich wyobrażeń na temat fajnego rodzeństwa. Tak było w wypadku dwóch książąt – synów zakochanej królewskiej pary. Jak kończy się ta historia? Zabierzcie dzieci na spektakl Teatru Lalek „Pleciuga” pt. „Perfekty i Ambaras”. To opowieść o pięknie różnorodności, sile wyobraźni, a także o kochającej rodzinie, która jest bogactwem, mimo najróżniejszych kształtów, jakie może przybrać. W spektaklu muzyka jest grana na żywo. W dwóch scenach zostały użyte światła stroboskopowe.

Z myślą o najmłodszych dzieciach (1+) Fundacja LALE.Teatr stworzyła spektakl „Kulka”. Jest to historia pewnej przyjaźni opowiedziana bez słów – językiem muzyki, form plastycznych i ruchu. Jej bohaterami są dwaj muzycy grający na ukulele. Ich występy, zabawy i wygłupy wydają się beztroskie, a więź silna i trwała. Ale pewnego dnia to się zmieni. Czy – i jak – przyjaciele poradzą sobie z tą sytuacją? To zabawne i ciepłe przedstawienie może być odczytywane na różnych poziomach w zależności od wieku i doświadczeń odbiorców. Jedno jest pewne: dla wszystkich będzie wspaniałą zabawą!

Przejmujący teatr jednej aktorki

Historię zamordowanego przez funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej Grzegorza Przemyka mogliśmy poznawać m.in. dzięki literaturze i filmowi. Tym razem jej wycinek pokaże Agnieszka Przepiórska w zapadającym w pamięć monodramie „W maju się nie umiera. Historia Barbary Sadowskiej” wyprodukowanym przez Dom Spotkań z Historią.

Barbara Sadowska – matka Grzegorza Przemyka, działaczka społeczna, poetka, kolorowy ptak. Tytułowy maj, ulubiony miesiąc Barbary, stał się miesiącem narodzin i śmierci jej syna. Właśnie w tym czasie obserwujemy ją, jak przygotowuje się do pogrzebu ukochanego dziecka. Targają nią emocje i wspomnienia. To nie tylko opowieść o śmierci i żałobie, to też historia życia Sadowskiej przywracająca jej podmiotowość. To także pokazanie jej postawy po śmierci syna, gdy nieugięta staje do walki z całym sądowym mechanizmem (nie)sprawiedliwości. OSTRZEŻENIE: w spektaklu występują efekty stroboskopowe i nagłe, głośne dźwięki. Spektakl dla osób powyżej 16 roku życia.

Informacja o programie

TEATR POLSKA jest ogólnopolskim programem promocji teatru wśród mieszkańców miejscowości, mających ograniczony dostęp do oferty teatralnej.

Powstał, by ułatwiać dostęp do oferty teatralnej przez wspieranie aktywności teatrów poza ich siedzibami i umożliwić prezentacje spektakli w miejscowościach mających utrudniony dostęp do kultury. Dzięki dofinansowaniu w ramach programu teatry instytucjonalne oraz organizacje

pozarządowe mają możliwość zorganizowania pokazów spektakli w miastach, w których nie ma teatrów instytucjonalnych.

Inspiracją dla powstania programu były objazdy teatralne organizowane w okresie międzywojennym przez Redutę Juliusza Osterwy i Mieczysława Limanowskiego, które przybliżały publiczności najważniejsze osiągnięcia polskiego teatru tamtego okresu.

Program TEATR POLSKA organizowany jest w 2024 po raz szesnasty. Do tegorocznej edycji Zespół Sterujący ds. artystycznych zakwalifikował do drugiego etapu 13 przedstawień:

  1. „Chłopaki płaczą”, Teatr Dramatyczny im. Gustawa Holoubka, reż. 1. Michał Buszewicz
    2. „Chłopcy z Roosevelta”, Teatr Nowy w Zabrzu, reż. Jacek Głomb
    3. „Hamlet-Komentarz”, Fundacja Bral/Teatr Pieśń Kozła, reż. Grzegorz Bral
    4. „Historia Jakuba”, Fundacja Zatrzymać Czas, reż. Aldona Figura
    5. „Ifigenia ze Splott”, Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi, reż. Filip Gieldon
    6. „Kulka”, Fundacja LALE.Teatr, reż. Tomasz Maśląkowski
    7. „Mała Piętnastka – legendy pomorskie”, Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku, reż. Tomasz Man
    8. „Matecznik”, Fundacja Teatr Łątek, reż. Krzysztof Zemło
    9. „Morze ∞ możliwości”, Fundacja Gra/nice, reż. Aga Błaszczak
    10. „Perfekty i Ambaras”, Teatr Lalek „Pleciuga”, reż. Jakub Krofta
    11. „Pięć i pół człowieka”, Olsztyński Teatr Lalek, reż. Andrzej Bartnikowski
    12. „Q&A”, Stowarzyszenie Imagination Space Centre, reż. Rachel Erdos
    13. „W maju się nie umiera. Historia Barbary Sadowskiej”, Dom Spotkań z Historią, reż. Anna Gryszkówna

Pokazy spektakli TEATR POLSKA trwają od 1 września do 30 listopada 2024 r.

Program TEATR POLSKA organizowany jest od 2009 roku przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego.

 

Lokacja: CKiS- Oskard

Wróć

3