Kiedy: 2026-04-24 (Piątek)
godz. 18:00
Gdzie: Galeria CKiS WIEŻA CIŚNIEŃ, ul. Kolejowa 1a
Kiedy: 2026-04-24 (Piątek)
godz. 20:00
Gdzie: CKiS-DK Oskard
Kiedy: 2026-05-22 (Piątek)
Gdzie: CKiS-DK Oskard
Kiedy: 2026-05-23 (Sobota)
Gdzie: CKiS-DK Oskard
Kiedy: 2026-05-24 (Niedziela)
Gdzie: DK Oskard
Kiedy: 2026-05-31 (Niedziela)
godz. 18:00
Miejska Biblioteka Publiczna im. Zofii Urbanowskiej w Koninie zaprasza na wernisaż wystawy „Gdzie ukrywa się nasza tożsamość” autorstwa Pauliny Tarczewskiej. Otwarcie ekspozycji odbędzie się w piątek, 10 kwietnia 2026 r. o godz. 18:00 w Galerii „Nad Książkami” (MBP w Koninie, ul. Dworcowa 13). To unikalna okazja, by zobaczyć portrety Koninian, w których fizyczne podobieństwo ustępuje miejsca emocjonalnej prawdzie.
Wystawa jest efektem projektu stypendialnego Prezydenta Miasta Konina, zrealizowanego w 2025 roku. Paulina Tarczewska – absolwentka poznańskiego WSUS oraz UAM, znana w social mediach jako twórca pod nazwą Czarny Jamnik, zaprosiła wówczas mieszkańców miasta do niezwykłego eksperymentu. Na podstawie przesłanych przez nich osobistych opisów, marzeń i doświadczeń, stworzyła cykl obrazów będących próbą uchwycenia tego, co niewidoczne gołym okiem.
Prace Tarczewskiej to malarstwo oparte na empatii. Artystka, znana z zamiłowania do zgaszonych, „brudnych” barw i oszczędnej, ekspresyjnej formy, odeszła od klasycznego kopiowania rysów twarzy. Zamiast tego, na płótna i papier przeniosła strukturę ludzkich przeżyć.
- Mimo zamiłowania do estetyki dawnych ilustracji, chętnie wykorzystuję media cyfrowe, poszukując w nich struktury charakterystycznej dla tradycyjnych narzędzi. W swoich pracach preferuję zgaszone, „brudne” kolory oraz prostotę formy, która nadaje im szczerość i ekspresję – mówi autorka.
O artystce
Paulina Tarczewska to wszechstronna ilustratorka i malarka. Kształciła się w pracowniach takich mistrzów jak prof. Andrzej Marian Łubowski czy prof. Jan Krzysztof Hrycko. Jej dorobek obejmuje liczne ilustracje do książek dla dzieci (m.in. „Cztery pieski idą spać” czy „Bajki Terapeutyczne”), a jej prace z tego cyklu gościły już w przestrzeni miejskiej w ramach akcji „Sztuka nas szuka”, zdobiąc konińskie przystanki autobusowe.
Wystawy:
Indywidualna:
Listopad 2025, Gdzie ukrywa się nasza tożsamość (CKiS w Koninie)
Zbiorowe:
1.04-15.04.2026 "Spektrum autyzmu, spektrum możliwości", nad którą patronat objęła konińska malarka Krystyna Ruminkiewicz.
12.2023-2024, "Do książek!” w towarzystwie prac Anny Salamon, Joanny Bartosik oraz Józefa Wilkonia i Jana Szancera (Muzeum Okręgowe W Koninie)
2006, Międzynarodowe Biennale Grafiki w Toruniu
Ilustracje do książek:
Smakowite Wierszyki ćwiczące języki, Katarzyna Wiśniewska 2022
Hej Mimi, chodź spać! Agnieszka Piotrowska 2023
Rudzik Poznaje świat, Lidia Prus 2023
Legendy i historia Skulska, Zygmunt Kowalczykiewicz, 2023
Historia i legendy Skulska, Tomasz Jaskólski 2023
Przygody Patisona, А. Солод
Cztery pieski idą spać, Ada i Damian Kielan, 2025
Bajki Terapeutyczne, Joanna Bułakowska, Fundacja Da Vici

Lokacja: Miejska Biblioteka Publiczna w Koninie