Kiedy: 2025-05-07 (Środa)
Gdzie: Muzeum Okręgowe w Koninie
Kiedy: 2025-05-07 (Środa)
Kiedy: 2025-05-08 (Czwartek)
Gdzie: Muzeum Okręgowe w Koninie
Kiedy: 2025-05-08 (Czwartek)
Kiedy: 2025-05-09 (Piątek)
Gdzie: Aula im. Jana A.P. Kaczmarka PWSZ Konin
Kiedy: 2025-05-09 (Piątek)
Gdzie: Kościół Ewangelicko-Augsburski w Koninie, ul. J. Dąbrowskiego 1
Kiedy: 2025-05-09 (Piątek)
Gdzie: Muzeum Okręgowe w Koninie
Kiedy: 2025-05-09 (Piątek)
Gdzie: Kino Helios, ul. Paderewskiego 8
Kiedy: 2025-05-09 (Piątek)
godz. 23:00
Kiedy: 2025-05-10 (Sobota)
Gdzie: Muzeum Okręgowe w Koninie
Kiedy: 2025-05-10 (Sobota)
Krótka Historia Polskiego Kina: Zezowate szczęście
Kino Centrum i Stowarzyszenie Kin Studyjnych zapraszają 24 czerwca (sobota) o godz. 15.00, na kolejny film z cyklu Krótka Historia Polskiego Kina. Tym razem pokażemy odrestaurowaną cyfrowo komedię, jedno z najważniejszych dzieł szkoły polskiego z rolą życia Bogumiła Kobieli – film ,,Zezowate szczęście” Andrzeja Munka (1960).
Krótka Historia Polskiego Kina to wyjątkowy projekt, który pozwala szerokiemu gronu odbiorców zapoznać się z polską klasyką filmową na dużym ekranie. Pomysł zrodził się z miłości do kina i ogromnej potrzeby przywrócenia na srebrny ekran najwybitniejszych dzieł polskiej kinematografii, które w swoim czasie sprawiły, że polskie kino stało się rozpoznawalne na arenie międzynarodowej.
Projekt będzie gościł w Kinie Centrum do listopada. W tym czasie przedstawimy filmy Mistrzów, których dzieła ukształtowały obraz polskiego kina w latach 60. i 70. XX wieku. Kino Centrum zaprezentowało już filmy: ,,Popiół i diament” Andrzeja Wajdy (1958), ,,Pociąg” Jerzego Kawalerowicza (1959), ,,Do widzenia, do jutra” Janusza Morgensterna (1960) oraz ,,Nikt nie woła” Kazimierza Kutza (1960).
24 czerwca zapraszamy natomiast na ,,Zezowate szczęście” Andrzeja Munka. To jedno z najważniejszych dzieł szkoły polskiej i rola życia Bogumiła Kobieli. Andrzej Munk dowiódł ,,Zezowatym szczęściem” swoich wybitnych umiejętności w dziedzinie komedii, a tym samym istnienia komediowego nurtu szkoły polskiej. Mozaika stylów i poetyk, od komedii niemej, przez groteskę, tragikomedię, film wojenny i powiastkę filozoficzną, stanowi odautorską sugestię, że pechowy bohater jest sterowany przez siły potężniejsze od niego. Ucieczka od wolności jest właściwie ucieczką od ducha czasów. Film powstał według scenariusza Jerzego Stefana Stawińskiego, czołowego scenarzysty szkoły polskiej, autora opowiadania Sześć wcieleń Jana Piszczyka (1959). Dalszy ciąg historii bohatera wyreżyserował Andrzej Kotkowski w filmie Obywatel Piszczyk (1988) z główną rolą Jerzego Stuhra. Oryginalną kontynuacją stał się po latach autorski Obywatel (2014) Jerzego Stuhra.
Opis pełny filmu:
Jan Piszczyk (Bogumił Kobiela), posiwiały od doświadczeń życiowych, prosi naczelnika, aby pozwolił mu zostać w więzieniu, bo dopiero za kratkami przestał go prześladować pech. Od dziecka starał się sprostać oczekiwaniom innych, ale los wydawał się z niego drwić. Jako syn krawca pragnął być dobrym uczniem i wzorowym harcerzem, ale skompromitował się na defiladzie. Na studiach został korepetytorem pięknej panny (Barbara Kwiatkowska), a stał się powiernikiem jej matki, majorowej. Z powodu dużego nosa padł ofiarą antysemickich prześladowań, a zarazem znalazł się wśród narodowców niszczących sklepy żydowskie, za co pobiła go policja. W czasie kampanii wrześniowej przymierzył polski mundur i z miejsca trafił do niewoli. Zdemaskowany przez oficerów, został wzięty za szpiega. Nie lepiej powiodło mu się w organizacji podziemnej. Po wojnie gorliwie włącza się w budowę Polski Ludowej. Robi karierę w biurokracji i propagandzie, która wali się z powodu jednego niepoprawnego zdania wypisanego w gazetce ściennej. Niestety, naczelnik nalega na opuszczenie więzienia. Strażnicy wyrzucają Piszczyka za bramę.
Krótka Historia Polskiego Kina to cykl prezentowany w najlepszych kinach studyjnych w Polsce, w tym w Kinie Centrum. Filmy wyselekcjonował Dyrektor Artystyczny Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni Tomasz Kolankiewicz. Do tej pory można było obejrzeć je właściwie wyłącznie w telewizji. Dzięki projektowi Krótka Historia Polskiego Kina przekonujemy się jakie wrażenie robią na dużym ekranie, czy się zestarzały, czy może przetrwały próbę czasu i wciąż zachwycają nas swym pięknem i uniwersalnym przekazem?
Warto dodać, że niezwykle ciekawym elementem projektu jest poprzedzający seanse wykład wideo Tomasza Kolankiewicza, w którym prezentuje on sylwetkę twórcy/twórczyni, wprowadza w tematykę dzieła, przybliża realia polityczno-społeczne jego powstania. Każdy wstęp zawiera też analizę formalną dzieła z naciskiem na scenariusz, sztukę operatorską, grę aktorską, montaż, scenografię i kostiumy. Wskazuje też aktualny wymiar dzieła i proponuje możliwe tropy interpretacyjne.
Bilety: 10 zł
Oto lista tytułów, które zaprezentuje Kino Centrum w ramach projektu:
1. Popiół i diament – Andrzej Wajda 1958 – 25 lutego, 18.15
2. Pociąg – Jerzy Kawalerowicz 1959 – 18 marca, 18.00
3. Do widzenia, do jutra – Janusz Morgenstern 1960 – 22 kwietnia, 16.30
4. Nikt nie woła – Kazimierz Kutz 1960 – 20 maja, 17.30
5. Zezowate szczęście – Andrzej Munk 1960 – 24 czerwca, godz. 15.00
6. Barwy ochronne – Krzysztof Zanussi – 1976 – 26 sierpnia
7. Aria dla atlety¬ – Filip Bajon – 1979 – 23 września
8. Gorączka – Agnieszka Holland 1981 – 28 października
9. Przypadek – Krzysztof Kieślowski 1981 – 18 listopada
Organizator przeglądu: Stowarzyszenie Kin Studyjnych
Kurator przeglądu: Tomasz Kolankiewicz
Partnerzy: WFDiF, 35mm, DI Factory
Przegląd współfinansowany ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
Lokacja: Kino Centrum, Koniński Dom Kultury, pl. Niepodległości 1