Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Drukuj
W dniu 02 marca 2020 roku oraz w dniu 04 marca 2020 roku w ramach wspólnego programu pod nazwą „AKADEMIA BEZPIECZEŃSTWA” funkcjonariuszka Straży Miejskiej w Koninie starszy inspektor Katarzyna Maciejewska wraz z inspektor Katarzyną Kanią oraz głównym specjalistą Robertem Jurczakiem z Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Koninie, wzięli udział w spotkaniach z uczniami klas: V a i V d ze Szkoły Podstawowej Nr 9 im. Bohaterów Westerplatte na ul. Fikusowej 8 w Koninie.
 
Ktoś powiedział kiedyś, że: "Słowa potrafią zadać większy ból, niż najmocniejszy cios". Tematem przewodnim były zagadnienia dotyczące bezpiecznego komunikowania się w sieci, bezpiecznego korzystania z Internetu, telefonów komórkowych, co to jest prześladowanie oraz kiedy zostajemy ofiarą przemocy. Szczegółowo omawiane były i oparte na prawdziwych zdarzeniach, tematy dotyczące radzenia sobie z prześladowaniem rówieśniczym oraz hejtem. Zamiarem internetowych chuliganów jest ośmieszenie i dręczenie konkretnej osoby lub grupy ludzi, a także szkolne, czy klasowe rozgrywki pomiędzy uczniami. Taka forma prześladowania wynika z tego, że łatwiej poniżać i szykanować, gdy istnieje szansa ukrycia się za internetowym pseudonimem lub tajemniczym loginem i nie ma potrzeby konfrontacji z ofiarą oko w oko. Prześladowcy czują się odważni i śmielej wygłaszają swoje racje, często bez jakichkolwiek zasad i skrępowania. Bywają wulgarni, złośliwi, rozsyłają kompromitujące materiały, zdjęcia czy filmiki. Prowadząca wyjaśniała uczniom, że nękanie, ośmieszanie lub pomawianie różnych osób w Internecie, czy za pomocą innych środków masowego komunikowania, nie jest bezkarne. Coraz częściej osoby szkalowane dochodzą swoich praw, a młody wiek sprawcy nie wyłącza odpowiedzialności za naruszenie porządku prawnego. Należy pamiętać, że „hejter” nie pozostaje ani anonimowy w Internecie, ani też bezkarny, ale osoby prześladowane muszą reagować, tj. powiadamiać o takiej sytuacji swoich rodziców, opiekunów oraz wychowawcę klasy. Podczas spotkań uczniowie poznawali takż podstawowe zasady bezpiecznego korzystania z Internetu, jak unikać zagrożeń, jak się ich wystrzegać i skutecznie przed nimi chronić. Prowadząca wiele razy przypominała o zachowaniu umiaru i zdrowego rozsądku podczas korzystania ze środków komunikacji podkreślając, że zbyt długie użytkowanie komputera, tabletu, czy smartfona może zaszkodzić zdrowiu i znacznie pogorszyć kontakty z rówieśnikami oraz z członkami rodziny. Podczas omawiania tak trudnych tematów, nie mogło też zabraknąć informacji dotyczących przestrzegania zasad dobrego zachowania oraz zasad kultury, które obowiązują wszystkich każdego dnia w życiu codziennym, a także podczas korzystania z Internetu i niezależnie od wieku. Podczas spotkań uczniowie wykazali się ogromną wiedzę. Poruszane tematy wzbudzały duże zainteresowanie. Świadczyło o tym zaangażowanie i aktywne włączanie się do dyskusji. Zgodnie z tradycją na zakończenie każdego ze spotkań wszyscy uczniowie otrzymali drobne upominki, przekazane przez MOSiR w Koninie, któremu dziękujemy za współpracę.


images/02.03.2020/640_1.jpgimages/02.03.2020/640_2.jpgimages/02.03.2020/640_3.jpgimages/02.03.2020/640_4.jpgimages/02.03.2020/640_5.jpg