Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Drukuj

W dniach: 28.11.2023 oraz 29.11.2023, 30.11.2023 oraz 01.12.2023 funkcjonariuszka Straży Miejskiej w Koninie starszy inspektor Katarzyna Maciejewska prowadziła wrsztaty profilaktyczno-edukacyjne dla uczniów klas siódmych Szkoły Podstawowej Nr 3 im. "Kawalerów Orderu Uśmiechu" z siedzibą na ul. Sosnowej 16 w Koninie. Tematem przewodnim były zagadnienia dotyczące bezpiecznego komunikowania się w sieci, a także podstawowe zasady bezpiecznego korzystania z Internetu, telefonów komórkowych, zasady radzenia sobie w przypadku prześladowania rówieśniczego i do kogo zwrócić się, gdy taki problem się pojawi.

Nie zabrakło także tematu o skutkach palenia tytoniu oraz ogólny zarys odpowiedzialności nielentnich w przypadku dopuszczenia się czynu zabronionego. Prowadząca szczegółowo objaśniała uczniom że nękanie, ośmieszanie czy poniżanie w realnym życiu, Internecie, czy za pomocą innych środków masowego komunikowania się nie jest bezkarne, ale samo nigdy się nie zakończy jeśli nikomu o tym nie powiemy. Coraz częściej osoby poszkodowane dochodzą swoich praw, a młody wiek sprawcy nie wyłącza odpowiedzialności za naruszenie porządku prawnego. Trzeba jednak pamiętać, że osoby prześladowane muszą zawsze reagować i powiadamiać o takiej sytuacji swoich rodziców czy opiekunów, wychowawcę klasy czy pedagoda szkolnego lub inną zaufaną osobę, albo skorzystać z bezpłatnego, całodobowego telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży 116111. Komputery, telefony komórkowe i portale społecznościowe stały się bardzo popularną bronią w szkolnych rozgrywkach. Młodzież często nie zdaje sobie sprawy z tego, że nie tylko krzywdzi ofiarę, ale także łamie prawo. Zamiarem internetowych chuliganów jest przezywanie, ośmieszenie i dręczenie konkretnej osoby lub grupy ludzi. Taka forma prześladowania wynika z tego, że łatwiej poniżać i szykanować, gdy istnieje szansa ukrycia się za internetowym pseudonimem lub tajemniczym loginem i nie ma potrzeby konfrontacji z ofiarą "oko w oko". Prześladowcy czują się odważni i śmielej wygłaszają swoje racje, często bez jakichkolwiek zasad i skrępowania. Należy jednak pamiętać, że „hejter” nie pozostaje ani anonimowy w Internecie, ani bezkarny. Podczas omawiania tak trudnych tematów nie mogło też zabraknąć informacji o zagrożeniach związanych z treściami jakie młodzi ludzie mogą znaleźć w sieci oraz przykłady radzenia sobie z nimi. Poruszając się w tematach online oprócz istniejących zagrożeń nie mogło też zabraknąć tematu związanego z przestrzeganiem zasad dobrego wychowania oraz zasad kultury, które obowiązują wszystkich niezależnie od wieku. Strażniczka podkreślała wiele razy, że młodzi ludzie zawsze mają prawo wyrazić swoje zdanie niezależnie, czy w rozmowie "oko w oko" z drugą osobą, czy za szklanym ekranem w sieci, ale należy zawsze pamiętać, że to co powiedzą nie może obrażać innych. W trakcie zajęć uczniowie wykazali się ogromną wiedzą i ciekawością tematu. Poruszane zagadnienia wzbudzały duże zainteresowanie co objawiało się aktywnością podczas warsztatów. Siódmoklasiści z zapałem odpowiadali na pytania, wyrażali swoje zdanie, dzielili się swoimi przeżyciami i zadawali ciekawe pytania. Zgodnie z tradycją na zakończenie każdego ze spotkań uczestnicy biorący udział w warsztatach, otrzymali niebieskie "piłeczki antystresowe" z logo Straży Miejskiej w Koninie.

images/SP3/640_2.jpgimages/SP3/640_3.jpgimages/SP3/640_4.jpgimages/SP3/640_5.jpgimages/SP3/640_1.png