Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Drukuj

W dniu 27 lutego 2024 roku funkcjonariuszka Straży Miejskiej w Koninie starszy inspektor Katarzyna Maciejewska wspólnie z aplikant Hanną Śliwą spotkały się z uczestnikami Warsztatów Terapii Zajęciowej TPD by porozmawiać o bezpieczeństwie osób z niepełnosprawnościami w ruchu drogowym. Zajęcia warsztatowe wyjątkowo odbyły się w Ognisku Pracy Pozaszkolnej "Słoneczko" mieszczącego się na ul. Powstańców Styczniowych 2 w Koninie.

Celem tego spotkania było przypomienie i utrwalenie podopiecznym podstawowych zasad w obszarze bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz wyjaśnienie konieczności noszenia elementów odblaskowych na ubraniach w widocznych dla innych uczestników ruchu miejscach. Pomocna w tym zakresie okazała się "Magiczna tuba” której użycie w bardzo prosty, ale zarazem skuteczny sposób pokazuje jak działają odblaski i w jaki sposób podnoszą nasze bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Noszenie odblasków dotyczy przecież nie tylko „milusińskich”, ale także dorosłych w myśl hasła: „Odblask to nie obciach”. Podczas spotkania rozmawiano na tematy bezpieczeństwa w różnych sytuacjach dnia codziennego i sposobach unikania zagrożeń nie tylko na drodze. Uczestnicy warsztatów usłyszeli również jak zachować się w trudnych sytuacjach oraz do kogo i w jaki sposób zwracać się o pomoc w przypadku zaistnienie zagrożenia. Podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej doskonale radzili sobie podczas praktycznych ćwiczeń w "miasteczku drogowym" do których zostały wykorzystane pomoce dydaktyczne, dzięki którym poza teorią uczestnicy ćwiczyli właściwe postawy i przypominali sobie o prawidłowych nawykach w ruchu drogowym. Uczestnicy warsztatów profilaktycznych słuchali z dużym zainteresowaniem aktywnie włączając się w podczas zajęć. Przypomnieli sobie i utrwalili jak prawidłowo przechodzić przez jezdnię na przejściu dla pieszych z sygnalizacją świetlą oraz bez sygnalizatorów. Uczestniczący w warsztatach mieli też okazję przypomnieć sobie podstawowe zasady poruszania się po poboczu drogi, czy na ścieżce pieszo-rowerowej, a także konieczności korzystania z pasów bezpieczeństwa podczas jazdy samochodem. Podopieczni WTZ z wielkim zaciekawieniem słuchali prelekcji. Spotkanie zakończyły pytania od uczestników, na które strażniczki udzielały wyczerpujących odpowiedzi. Warsztaty profilaktyczno-edukacyjne upłynęły w bardzo miłej i serdecznej atmosferze. Każdy uczestnik pogadanki otrzymał odblaskowe opaski na rękę, a strażniczki otrzymały na pamiątkę pięknie wykonane przez podopiecznych WTZ obrazki i laurki.

 
images/27.02.2024/640_1.jpgimages/27.02.2024/640_2.jpg