Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Drukuj

Straż wykonuje zadania w zakresie ochrony porządku publicznego wynikające z ustaw i aktów prawa miejscowego.
 

Zadania, Uprawnienia i Obowiązki

Uprawnienia i obowiązki funkcjonariuszy Straży Miejskiej w Koninie.

Strażnicy podczas wykonywania czynności służbowych obowiązani są nosić umundurowanie, legitymację służbową, znak identyfikacyjny oraz emblemat Straży Miejskiej w Koninie.

Przy podejmowaniu interwencji funkcjonariusz Straży jest obowiązany przedstawić się imieniem i nazwiskiem, a ponadto na żądanie osoby, której czynności te dotyczą, okazać legitymację służbową w sposób umożliwiający odczytanie nazwiska strażnika.


Do zadań straży należy w szczególności: 

W związku z realizowanymi zadaniami straży przysługuje prawo do obserwowania i rejestrowania przy użyciu środków technicznych obrazu zdarzeń w miejscach publicznych w przypadku, gdy czynności te są niezbędne do wykonywania zadań oraz w celu:
  1)   utrwalania dowodów popełnienia przestępstwa lub wykroczenia,
  2)   przeciwdziałania przypadkom naruszania spokoju i porządku w miejscach publicznych,
  3)   ochrony obiektów komunalnych i urządzeń użyteczności publicznej.


Strażnik Miejski wykonując swoje zadania ma prawo do:

a) istnienia uzasadnionego podejrzenia popełnienia czynu zabronionego pod groźbą kary a także
b)  w związku z wykonywaniem czynności ujęcia osób stwarzających w sposób oczywisty bezpośrednie zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzkiego, a także dla mienia.
c)  w związku doprowadzaniem osób nietrzeźwych do izby wytrzeźwień lub miejsca ich zamieszkania, jeśli zachodzi uzasadnione podejrzenie, że osoba, wobec której czynności te są podejmowane, posiada przy sobie niebezpieczne przedmioty dla życia lub zdrowia ludzkiego,

Do zasadniczych obowiązków funkcjonariuszy Straży Miejskiej należy:

W związku z wykonywaniem czynności służbowych strażnicy korzystają z ochrony prawnej przewidzianej dla funkcjonariuszy publicznych. 


Wykonując swoje obowiązki służbowe funkcjonariusz może udzielić pouczeń i legitymować osoby w uzasadnionych przypadkach. Strażnik w celu ustalenia tożsamości ma prawo żądać okazania dokumentu tożsamości lub jeśli dana osoba go nie posiada przy sobie, podania wiadomości co do swojej tożsamości, miejsca zamieszkania, obywatelstwa, zawodu oraz miejsca pracy. Odmowa wykonania tego polecenia jest wykroczeniem określonym w art. 65 KW, za które Kodeks Wykroczeń przewiduje karę grzywny do 500 zł.


Strażnik ma również prawo do ujęcia osób stwarzających w sposób oczywisty bezpośrednie zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzkiego, a także dla mienia i niezwłocznego doprowadzenia do najbliższej jednostki Policji.

Wobec osób uniemożliwiających wykonywanie zadań określonych w przepisach prawnych , funkcjonariusz Straży Miejskiej może stosować środki przymusu bezpośredniego takie jak:


Strażnik może stosować jedynie środki odpowiadające potrzebom wynikającym z istniejącej sytuacji i niezbędne do osiągnięcia podporządkowania się wydanym poleceniom.