Aktualności - kultura

Trzy razy Chopin

170. rocznica śmierci Fryderyka Chopina, 85 lat działalności Towarzystwa jego imienia oraz 20-lecie kultu chopinowskiego w Żychlinie i Koninie stały się okazją do niezwykłego koncertu. Zagrała sama prezes TiFC - prof. Bronisława Kawalla i utalentowany młody pianista z Konina - Filip Pacześny.

Koncert dla hospicjum

Po raz dziesiąty odbył się koncert charytatywny na rzecz konińskiego Hospicjum im. Jana Pawła II. W piątkowy wieczór (11 października), tuż przed występem Kamila Bednarka, jego płyty z autografami zlicytowano nawet za... tysiąc zł.

Papierowy pieniądz w Muzeum Okręgowym

W niedzielę, 13 października w Muzeum Okręgowym w Koninie otwarto wystawę „Polski pieniądz papierowy”. Na ekspozycji zaprezentowano kolekcję banknotów emitowanych na ziemiach polskich w okresie od roku 1794 do okresu PRL-u.

Joanny Domagały rusałki i pazie

Do końca października w Centrum Kultury i Sztuki czynna jest wystawa, której wernisaż odbył się w piątkowy wieczór (11 października). Autorką obrazów, o wspólnym tytule „Rusałki i pazie” jest pochodząca z Warmii Wielkopolanka - Joanna Domagała.

Ordonka w Koglu-Moglu

Kolejne „wyjazdowe” spotkanie autorskie dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Damian Kruczkowski zaproponował w „Koglu Moglu”. W klimatycznym wnętrzu o swojej pracy i fascynacjach opowiadała Katarzyna Droga, autorka pierwszej powieści o Hance Ordonównie.

Mazury w bibliotece

Obrazy trzynaściorga nieprofesjonalnych artystów, członków Stowarzyszenia Art Senior, znalazły się na wystawie, której wernisaż odbył się w poniedziałkowy wieczór (7 października) w galerii "Nad książkami" Miejskiej Biblioteki Publicznej.

//biznes

Urodziny najstarszej konińskiej firmy

120 lat w tym roku kończy chyba najstarsza, działająca nieprzerwanie w naszym mieście, firma. Z tej okazji Foto Sypniewscy zaprosili w sobotę (5 października) rodzinę, przyjaciół, byłych i obecnych pracowników, a także spore grono gości nie tylko z Wielkopolski. Uroczysta gala odbyła się w gościnnej auli Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Ignacego J. Paderewskiego.

(oh!) co za muzyka

Drugi koncert 9. festiwalu Muzyczne Przestrzenie zachwycił licznie zebranych słuchaczy, a odbył się w niedzielny wieczór (6 października) w kościele ewangelicko-augsburskim św. Ducha.

Kościelecki "Plastyk" w muzeum

W tym roku Państwowe Liceum Sztuk Plastyczne w Kościelcu obchodzi swoje 40-lecie. Z tej okazji w Muzeum Okręgowym otwarto w piątkowy wieczór (4 października) bardzo interesująca wystawę.

Zofia Urbanowska znów w swoim dworku

W holu Dworku Zofii Urbanowskiej (dziś USC) jego niegdysiejsza właścicielka i lokatorka... ożyła. A przynajmniej jej duch. Zadbali o to członkowie Konińskiego Klubu Fotograficznego FF działającego przy Centrum Kultury i Sztuki w Koninie, wystawę których otwarto w czwartkowy wieczór (3 października).