Konin. Tu płynie energia > Konin. Razem na rzecz dzieci - projekt z UNICEF Polska

Konin. Razem na rzecz dzieci - projekt z UNICEF Polska

Logo - Konin razem na rzecz dzieci

Konin stara się o uzyskanie tytułu „Miasta Przyjaznego Dzieciom” nadawanego przez Dyrektora Generalnego UNICEF Polska. Droga do uzyskania tytułu jest długa. Trwa około dwóch lat.

- Dzięki udziałowi w tym projekcie zintegrujemy, skoordynujemy i rozwiniemy działania na rzecz dzieci i młodzieży w mieście,  jednocześnie włączając lokalną społeczność w budowę środowiska przyjaznego dzieciom – informuje Agnieszka Gołębiowska - Koordynatorka ds. młodzieży i projektów kreatywnych, która jest odpowiedzialna za realizację działań.

Przy okazji miasto będzie miało możliwość skorzystania z doświadczeń innych samorządów oraz UNICEF-u.

Obecnie Konin jest w fazie przygotowującej do przystąpienia do programu i podpisania umowy na miasto kandydujące do tytułu. Pierwszym krokiem będzie przeprowadzenie diagnozy sytuacji dzieci w mieście oraz opracowanie planu działań-strategii na rzecz praw dzieci. Prace te potrwają do końca 2021 roku.

Projekt będzie realizowany przez samorząd we współpracy z mieszkańcami miasta, edukatorami, rodzicami, dziećmi, młodzieżą, czyli wszystkimi, którzy mają lub mogą mieć wpływ na sytuację dzieci w mieście. Zaangażowanie samorządu, partnerów, lokalnej społeczności oraz dzieci to filary, na których opiera się program.

Dlatego do realizacji projektu został powołany zespół, w skład którego wchodzą:  

  • kierownicy wydziałów Urzędu Miejskiego w Koninie z zakresu: edukacji, kultury, sportu, spraw społecznych, przedsiębiorczości, urbanistyki, bezpieczeństwa,
  • przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz instytucji działających na rzecz rozwoju młodzieży (Młodzieżowy Dom Kultury w Koninie, Oddział Powiatowy Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa),
  • przedstawiciele Młodzieżowej Rady Miasta Konina wraz z Koordynatorką do współpracy Rady Miasta Konina z Młodzieżową Radą Miasta Konina.

Ten proces potrwa około dwóch lat.

Mówiąc o korzyściach, które ma przynieść udział w projekcie Agnieszka Gołębiowska podkreśla większy wpływ dzieci na dotyczące ich decyzje , co może przekonać ich do aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym. - Opracujemy procedury dotyczące legislacji przyjaznej dzieciom, stworzymy platformę współpracy z partnerami. Efektem projektu ma być doprowadzenie do sytuacji, w której wszystkie podmioty: samorząd, organizacje pozarządowe, biznes oraz media uwzględniają potrzeby dzieci we wszystkich realizowanych projektach. Taka wielosektorowa współpraca wszystkich podmiotów, ma pozwolić na prowadzenie wieloaspektowych i innowacyjnych działań realizowanych dla dzieci i z dziećmi – podkreśla Gołębiowska.

O jakich prawach dziecka mówimy przy opracowaniu i wdrażaniu Miasta Przyjaznego Dzieciom?

Zabezpieczenia interesów dziecka – we wszystkich działaniach dotyczących dzieci, podejmowanych przez publiczne lub prywatne instytucje opieki społecznej, sądy, władze administracyjne lub ciała ustawodawcze.

Brak dyskryminacji – równe traktowanie, ochrona i opieka przed naruszeniem godności i stwarzaniem onieśmielającej, wrogiej, poniżającej, upokarzającej lub uwłaczającej atmosfery.

Implementacja praw dziecka – działania ustawodawczo-administracyjne, maksymalne wykorzystanie środków będących w dyspozycji samorządu, współpraca międzynarodowa.

Zapewnienie dziecku możliwości ukierunkowania go i udzielania mu rad przy korzystaniu z praw – odpowiedzialność, prawo i obowiązek rodziców, członków dalszej rodziny albo środowiska, opiekunów prawnych.

Prawo do życia, godnych warunków i rozwoju – bezpieczeństwa, edukacji, opieki zdrowotnej, warunki do rozwoju fizycznego, psychicznego, intelektualnego, odpoczynku, zdrowego jedzenia, czystego powietrza, wody, ziemi, ochrony przed ubóstwem, przed przemocą.

Respektowanie poglądów dziecka – swobodne wyrażanie własnych poglądów we wszystkich sprawach dotyczących dziecka, w rodzinie, szkole, w mieście, w postępowaniu sądowym i administracyjnym.

POZNAJ PROJEKT KONIN RAZEM NA RZECZ DZIECI