Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
  • Pomoc zwierzętom

    Straż Miejska w Koninie wielokrotnie służy pomocą i wsparciem w zakresie niesienia pomocy zwierzętom

    więcej
  • Pomoc zwierzętom

    Straż Miejska w Koninie wielokrotnie służy pomocą i wsparciem w zakresie niesienia pomocy zwierzętom

    więcej
  • Wykroczenia drogowe

    Wykroczenia drogowe to jeden z rodzajów interencji jakie podejmuje Straż Miejska w Koninie.

    więcej
  • Utrudnienia w ruchu
    Utrudnienia w ruchu

    Straż Miejska w Koninie zapewnia pomoc w przypadku wystąpienia różnego rodzaju utrudnień spowodowanych chociażby skutkami nawałnic i burz.

  • ODBLASK TO NIE OBCIACH

    Straż Miejska w Koninie partnerem akcji ODBLASK TO NIE OBCIACH

    więcej
A A A

W dniu 05 lipca 2022 roku starszy inspektor Katarzyna Maciejewska oraz starszy strażnik Izabela Mielcarek ze Straży Miejskiej w Koninie na terenie Szkoły Podstawowej nr 8 z siedzibą na ul. Wyszyńskiego 24 w Koninie, przeprowadziły warsztaty profilaktyczne dla dzieci z półkolonii letnich pt. "Bezpiecznie na drodze". Półkolonie zorganizowane zostały przez Towarzystwo Inicjatyw Obywatelskich w Koninie.

 

Strażniczki prowadziły zajęcia edukacyjne z profilaktyki bezpieczeństwa w ruchu drogowym w utworzonym drogowym miasteczku z wykorzystaniem pomocy i urządzeń dydaktycznych takich jak: "Drogowy domek edukacyjny" i "Autochodziki". Co to jest "Autochodzik"? Mówiąc w skrócie jest to unikatowy pomysł „współczesnego Lajkonika” poruszanego siłą nóg. Wystarczy wybrać model jednego z trzech oferowanych samochodów, "wsiąść" do pojazdu jako kierujący lub pasażer, zapiąć pasy i można ruszać w drogę po drogowym miasteczku. To bez wątpienia świetna symulacyjna zabawa, ale także okazja nauczenia się samodzielności w ruchu drogowym oraz wyuczenia prawidłowych nawyków na drodze. Zdobycie wiedzy w tym zakresie wbrew pozorów wcale nie jest łatwe. Według polskiego prawa dziecko po skończeniu siódmego roku życia, może poruszać się po drogach publicznych bez opieki dorosłych. Ale czy już wtedy jest gotowe do drogi? Przygotowanie dzieci do samodzielności w ruchu drogowym wymaga czasu, odpowiednich metod i pomocy, a także właściwego podejścia. Nie wystarczy jedna pogadanka, atrakcyjna kolorowanka, zawieszka odblaskowa, czy ciągłe mówienie dzickuUWAŻAJ!”. Posiadana wiedza i zdobyte praktyczne umiejętności zmniejszają lęki i zagrożenia związane z poruszaniem się po drogach. Pięknie wpasowuje się tutaj proste hasło z programu "Autochodzika": "WIEM. UMIEM. CZUJĘ SIĘ BEZPIECZNIEJ!", jednak żeby to osiągnąć potrzebne jest codzienne zaangażowanie i długofalowe nauczanie, dopasowane do percepcji dziecka. Ktoś powie: "PRZECIEŻ WAKACJE! DZIECI ODPOCZYWAJĄ OD NAUKI!". Zgadza się, jednak trzeba podkreśić, że bezpieczne myślenie i zachowania muszą z nami pozostać na każdym kroku i każdego dnia także tego wakacyjnego i niezależnie czy znajdziemy się na drodze, na wycieczce, w podróży, na plaży, kąpiąc się w jeziorze, czy w oceanie oraz niezależnie od naszego wieku. Strażniczki zmotywowane takim właśnie przesłaniem z dużym zaangażowaniem prowadziły letnie warsztaty. Zajęcia edukacyjne w których brali głównie uczniowie w wieku 9-11 lat odbyły się w wesołej i bardzo energetycznej atmosferze. Dzieci rozpierała nieopisana moc i energia. Wszyscy uczestnicy na zakończenie dostali praktyczne zadanie do wykonania oraz odblaskowe światełka do wykorzystania podczas codziennych spacerów, wakacyjnych wędrówek czy wyjazdów.


images/05.07.2022/640_1.jpg