Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
  • Pomoc zwierzętom

    Straż Miejska w Koninie wielokrotnie służy pomocą i wsparciem w zakresie niesienia pomocy zwierzętom

    więcej
  • Pomoc zwierzętom

    Straż Miejska w Koninie wielokrotnie służy pomocą i wsparciem w zakresie niesienia pomocy zwierzętom

    więcej
  • Wykroczenia drogowe

    Wykroczenia drogowe to jeden z rodzajów interencji jakie podejmuje Straż Miejska w Koninie.

    więcej
  • Utrudnienia w ruchu
    Utrudnienia w ruchu

    Straż Miejska w Koninie zapewnia pomoc w przypadku wystąpienia różnego rodzaju utrudnień spowodowanych chociażby skutkami nawałnic i burz.

  • ODBLASK TO NIE OBCIACH

    Straż Miejska w Koninie partnerem akcji ODBLASK TO NIE OBCIACH

    więcej
A A A

W dniach 27-28.05.2024 r. funkcjonariuszki Straży Miejskiej w Koninie starszy inspektor Katarzyna Maciejewska oraz młodszy strażnik Hanna Śliwa prowadziły warsztaty profilaktyczno-edukacyjne dla uczniów Szkoły Podstawowej Nr 3 im. "Kawalerów Orderu Uśmiechu" z siedzibą na ul. Sosnowej 16 w Koninie. W tym dniu uczniowie zamiast tradycyjnych lekcji, brali udział w Festiwalu Nauki pod nazwą "Przystanek Trójka".

Podczas tego wydarzenia dzieci i młodzież uczestniczyli w wielu zajęciach, prelekcjach, warsztatach, wykładach, pokazach, czy laboratoriach kulinarnych przygotowanych przez zaproszonych gości różnych profesji, czy reprezentujących organizacje lub instytucje działające na terenie naszego miasta. "Przystanki" rozmieszczone były w różnych miejscach na terenie szkoły, gdzie na utworzonych stanowiskach o różnych blokach tematycznych, ucznowie brali udział w interesujących i pouczających zajęciach. Straż Miejska w Koninie także włączyła się w organizację wydarzenia między innymi poprzez przygotowanie swojego stanowiska. "Strażniczy przystanek" odwiedzali uczniowie klas od jeden do osiem. Krótkie półgodzinne prelekcje podzielone były na dwa bloki tematyczne: "Bezpieczeństwo w ruchu drogowym" oraz "Ekologia, ochrona środowiska i recykling". W ramach zajęć uczniowie mieli możliwość przypomnieć sobie podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się w ruchu ulicznym, a więc na chodniku, poboczu, a także podczas jazdy rowerem czy na hulajnodze. Prezentacja „Magicznej Tuby” przypomniała, jak ważne jest noszenie elementów odblaskowch. Zajęcia dotyczące ekologii i ochrony środowiska opierały się głównie na ćwiczeniach, co zachęcało uczestników do aktywaności. Recykling i segregacja odpadów są dziś koniecznością, podobnie jak ograniczenie ilości rzeczy które kupujemy. Wiedzą o tym wszyscy, jednak z praktyką bywa trudniej. Są odpady, które sprawiają nam wszyskim sporo trudności często są to te tzw. wielomateriałowe, wykonane co najmniej z dwóch różnych materiałów, takich jak papier, tworzywa sztuczne i aluminium, których nie można w prosty sposób rozdzielić. Podczas tej "żywej lekcji" strażniczki prezentowały na konkretnych przykładach, jak prawidłowo segregować śmieci, jaki jest cel tych działań i jakie korzyści z tego płyną dla nas wszystkich i dla naszej planety. Obalały mity na temat odpadów i śmieciarek. Wyjaśniały gdzie dalej trafiają wszystkie zebrane odpady komunalne, czym są te drobne, a czym wielogabarytowe, co to są elektrośmieci i odpady niebezpieczne. Rzeczy recyklingowane mogą być inspirujące, pożyteczne, wygodne. Mogą stać się meblem, ubraniem, śpiworem. Uczniowie z ciekawością słuchali, jak może wyglądać kilka żywotów zwykłej plasikowej butelki, którą prawie każdy z uczestników miał przy sobie. Podczas zajęć dzieci i młodzież mieli możliwość zadawania pytań, z czego chętnie korzystali. Mamy nadzieję, że organizatorzy, a także wszyscy Ci którzy prowadzili warsztaty, prelekcje i wykłady udowodnili, że nauka wcale nie musi być nudna, a uczestnicy wrócili do swoich domów zadowoleni z głowami pełnymi wiedzy, a także z rozbudzonymi nowymi zainteresowaniami.

images/27-28.05.2024/640_1.jpgimages/27-28.05.2024/640_2.jpgimages/27-28.05.2024/640_21.jpgimages/27-28.05.2024/640_3.jpgimages/27-28.05.2024/640_4.jpgimages/27-28.05.2024/640_5.jpgimages/27-28.05.2024/640_6.jpgimages/27-28.05.2024/640_7.jpg