Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
A A A

Ustawa o Ochronie Zwierząt


Zwierzęta domowe
 
Art. 9. 1. Kto utrzymuje zwierzę domowe, ma obowiązek zapewnić mu pomieszczenie chroniące je przed zimnem, upałami i opadami atmosferycznymi, z dostępem do światła dziennego, umożliwiające swobodną zmianę pozycji ciała, odpowiednią karmę i stały dostęp do wody.
2.  Zabrania się trzymania zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały dłużej niż 12 godzin w ciągu doby lub powodujący u nich uszkodzenie ciała lub cierpienie oraz niezapewniający możliwości niezbędnego ruchu. Długość uwięzi nie może być krótsza niż 3 m.


Art. 9a.  Osoba, która napotka porzuconego psa lub kota, w szczególności pozostawionego na uwięzi, ma obowiązek powiadomić o tym najbliższe schronisko dla zwierząt, straż gminną lub Policję.
 
Art. 10.  1. Prowadzenie hodowli lub utrzymywanie psa rasy uznawanej za agresywną wymaga zezwolenia wydanego przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta) właściwego ze względu na planowane miejsce prowadzenia hodowli lub utrzymywania psa na wniosek osoby zamierzającej prowadzić taką hodowlę lub utrzymywać takiego psa.
2. Zezwolenia, o którym mowa w ust. 1, nie wydaje się, a wydane cofa się, jeżeli pies będzie lub jest utrzymywany w warunkach i w sposób, które stanowią zagrożenie dla ludzi lub zwierząt.
2a. Organem właściwym w sprawie cofnięcia zezwolenia, o którym mowa w ust. 1, jest wójt (burmistrz, prezydent miasta) właściwy ze względu na miejsce prowadzenia hodowli lub utrzymywania psa.
2b. W razie zmiany miejsca prowadzenia hodowli lub utrzymywania psa właściwy organ dokonuje zmiany zezwolenia, o którym mowa w ust. 1.
2c. Rozstrzygnięcia w sprawie wydania zezwolenia oraz cofnięcia zezwolenia, o którym mowa w ust. 1, są podejmowane w formie decyzji administracyjnej.
3. Minister właściwy do spraw administracji publicznej, po zasięgnięciu opinii Związku Kynologicznego w Polsce, ustala, w drodze rozporządzenia, wykaz ras psów uznawanych za agresywne, biorąc pod uwagę konieczność zapewnienia bezpieczeństwa ludzi i zwierząt.
 
 
Zwierzęta gospodarskie
 
Art. 12. 1. Kto utrzymuje zwierzęta gospodarskie jest obowiązany do zapewnienia im opieki i właściwych warunków bytowania.
2. Warunki chowu lub hodowli zwierząt nie mogą powodować urazów i uszkodzeń ciała lub innych cierpień.
 
Art. 14. 1. Sposób i warunki używania zwierząt do pracy nie mogą stwarzać nieuzasadnionego zagrożenia dla ich życia i zdrowia ani zadawać im cierpienia.
2. Zabrania się w szczególności:
1) przeciążania zwierząt;
2) używania do pracy zwierząt chorych lub niedożywionych;
3) używania uprzęży, wędzideł, rzędów wierzchowych, juków, podków, pojazdów lub narzędzi mogących, ze względu na zły stan techniczny lub niewłaściwą konstrukcję, spowodować obrażenia ciała lub śmierć zwierzęcia;
4) używania do popędzania zwierząt przedmiotów lub narzędzi, które mogą spowodować okaleczenie zwierzęcia;
5) zmuszania do wyczerpującego kłusu lub galopu zwierząt ciągnących ładunek;
6) używania do zrywki drewna koni poniżej piątego roku życia.
3. Osoba wykorzystująca zwierzęta do pracy ma obowiązek zapewnić im, w ciągu każdej doby, wypoczynek dla regeneracji sił, właściwy dla danego gatunku.
 
Zwierzęta wykorzystywane do celów rozrywkowych, widowiskowych, filmowych, sportowych i specjalnych
 
Art. 15. 1. Warunki występów, treningów i tresury oraz metody postępowania ze zwierzętami wykorzystywanymi do celów rozrywkowych, widowiskowych, filmowych, sportowych i specjalnych nie mogą zagrażać ich życiu i zdrowiu ani powodować cierpienia.
2. Warunki występów zwierząt, o których mowa w ust. 1, muszą być określone w przygotowanym przez organizatora występu scenariuszu lub odpowiednim programie zatwierdzonym przez Głównego Lekarza Weterynarii albo wskazaną przez niego osobę.
3. Zabrania się stosowania wobec zwierząt farmakologicznych i mechanicznych metod i środków dopingujących.
4. Zwierzęta, o których mowa w ust. 1, powinny mieć zapewniony właściwy wypoczynek. Zabrania się w szczególności wykorzystywania tych zwierząt bezpośrednio po transporcie, bez regeneracji wypoczynkowo-ruchowej.
5. Zwierzętom, o których mowa w ust. 1, należy zapewnić opiekę lekarsko-weterynaryjną.
 
Art. 18. 1. Zwierzęta wykorzystywane do celów rozrywkowych, widowiskowych, filmowych, sportowych i specjalnych mogą być przetrzymywane, hodowane i prezentowane jedynie w stadninach, cyrkach lub bazach cyrkowych oraz w miejscach przeznaczonych dla zwierząt wykorzystywanych do celów specjalnych, pod nadzorem Inspekcji Weterynaryjnej.
2. Przetrzymywanie, hodowla lub prezentacja zwierząt, o których mowa w ust. 1, musi być wykonywana w sposób gwarantujący bezpieczeństwo ludzi i zwierząt.

 
 

Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie Miasta Konin - pobierz

 

ROZDZIAŁ VI

Obowiązki osób utrzymujących zwierzęta domowe, mające na celu ochronęprzed zagrożeniem lub uciążiwością dla ludzi oraz przed zanieczyszczeniem terenów przeznaczonych do wspólnego użytku

§ 22

1. Utrzymywanie zwierząt domowych nie może stanowićzagrożenia lub uciążliwości dla ludzi.

2. Osoby utrzymujące lub sprawujące opiekę nad zwierzętami domowymi ponosząpełną odpowiedzialnośćza ich zachowanie.

3. Osoby utrzymujące lub sprawujące opiekęnad zwierzętami domowymi, w szczególności psy, zobowiązane są trzymać je na terenie swojej nieruchomości.

§ 23

1. Wyprowadzanie psa w miejsca publiczne przez osoby utrzymujące lub sprawujące opiekę jest możliwe po spełnieniu następujących warunków:

1) wyprowadzanie psa na smyczy, a psów ras dużych i olbrzymich bądźuznanych za agresywne lub zachowujące się w sposób agresywny – na smyczy i w kagańcu oraz wyłącznie przez osoby dorosłe;

2) zwolnienie psa ze smyczy dozwolone jest w miejscach mało uczęszczanych przezludzi i tylko wtedy, gdy opiekun psa ma możliwość sprawowania bezpośredniej kontroli nad jego zachowaniem.

2. Zabronione jest:

1) pozostawianie psa bez dozoru, jeżeli nie jest on należycie uwiązany lub nie znajduje się w pomieszczeniu zamkniętym albo na terenie ogrodzonym w sposób uniemożliwiający wydostanie się psa na zewnątrz;

2) wprowadzania zwierząt domowych (w szczególności psów i kotów) do piaskownic i na place zabaw dla dzieci oraz na tereny przeznaczone do uprawiania sportu;

3) wprowadzanie psów do sklepów, zakładów produkcji spożywczej, zakładówusługowych, lokali gastronomicznych, aptek, szpitali, obiektów użytecznościpublicznej oraz innych obiektów, których administracje wprowadziły ten zakaz.

3. Zakazy określone w § 23 ust. 2 nie dotyczą psów przewodników osób niewidomych.

§ 24

1. Właściciele lub opiekunowie psów mają obowiązek przedstawić do wglądu funkcjonariuszom Straży Miejskiej lub innym osobom upoważnionym przez Prezydenta Miasta Konina aktualne świadectwo szczepienia zwierzęcia przeciwko wściekliźnie, aktualny dowód uiszczenia opłaty z tytułu posiadania psa, a w przypadku posiadania psa rasy uznawanej za agresywną stosowne zezwolenie Prezydenta Miasta Konina.

2. Właściciele psów zobowiązani sądo oznakowania psa identyfikatorem, który nabyli przyrejestracji lub elektronicznym identyfikatorem wszczepionym pod skórę (czipem).

§ 25

1. Osoby utrzymujące lub sprawujące opiekęnad zwierzętami domowymi zobowiązane są do usuwania zanieczyszczeń spowodowanych przez te zwierzęta w miejscach publicznych oraz w innych miejscach przeznaczonych do wspólnego użytku,a w szczególności na chodnikach, jezdniach, placach, parkingach, terenach zielonych,itp., a zebrane zanieczyszczenia winny być wyrzucane do specjalnie oznakowanych koszy lub koszy ulicznych na odpady zmieszane. Postanowienie to nie dotyczy osób niewidomych korzystających z psów przewodników.

2. Osoby utrzymujące lub sprawujące opiekęnad zwierzętami domowymi zobowiązane są do zlecania na własny koszt usunięcia padłych zwierząt przez przedsiębiorcę posiadającego zezwolenie na transport tego typu odpadów lub prowadzącego działalność w zakresie prowadzenia grzebowisk i spalarni zwłok zwierzęcych i ich części.

§ 26

1. Postanowienia niniejszego Rozdziału dotyczątakże zwierząt nieudomowionych, utrzymywanych w charakterze zwierząt domowych.

2. Zasady postępowania z bezdomnymi zwierzętami na terenie miasta Konina reguluje Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobieganiu bezdomności zwierząt na terenie miasta Konina, uchwalany corocznie do dnia 31 marca przez Radę Miasta Konina.

 

Wybrane artykuły Kodeksu Wykroczeń

Art. 77. Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia,
podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany.
 
Art. 78. Kto przez drażnienie lub płoszenie doprowadza zwierzę do tego, że staje się niebezpieczne,
podlega karze grzywny do 1.000 złotych albo karze nagany.
 
Art. 108. Kto szczuje psem człowieka,
       podlega karze grzywny do 1.000 złotych albo karze nagany.
 
 
Akty prawne:

Ustawa o Ochronie Zwierząt - tekst jednolity

Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie Miasta Konin - pobierz