Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
A A A

Ważną rolę w systemie bezpieczeństwa miasta odgrywa elektroniczny monitoring wizyjny. Jego budowę rozpoczęto w 2000 r. od zainstalowania 1 kamery obrotowej i 7 kamer stacjonarnych do czego położono 5 504 mb kabla światłowodowego.

Operatorzy monitoringu miejskiego mają bezpośrednią łączność z oficerem dyżurnym KMP w Koninie, którego informują o wszelkich zauważonych nieprawidłościach oraz korzystają z połączenia światłowodowego, dzięki któremu na monitorze dyżurnego KMP w Koninie wyświetlają obraz na żywo z wszelkich nieprawidłości jakie zauważą.

W 2015 roku w skład systemu telewizji dozorowanej wchodziły 43 kamery, w tym 18 kamer z głowicami obrotowymi i 25 kamer stacjonarnych. Ponadto do sieci monitoringu włączonych zostało 14 kamer stacjonarnych na obiekcie miejskim ul. Chopina 14 B oraz dwie kamery zabezpieczające Wydział Komunikacji. Obsługę stanowi 6 pracowników cywilnych (niepełnosprawni , którzy zapewniają ciągłą pracę systemu przez 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu. Mając kontakt z Dyżurnym Straży Miejskiej (stanowisko obsługi wraz z monitorami znajduje się w siedzibie Straży) i bezpośrednie połączenie telefoniczne z Oficerem Dyżurnym KMP Konin na bieżąco przekazują informacje o zauważonych nieprawidłowościach. Kamery zostały usytuowane w miejscach uznanych za szczególnie niebezpieczne i zagrożone przestępczością ze względu na duże ilości osób tam przebywających bądź przemieszczających się i znajdujące się w pobliżu obiekty i instytucje. Ich umieszczenie poprzedziły konsultacje ze służbami odpowiedzialnymi za porządek publiczny i bezpieczeństwo obywateli.

Do podstawowych celów monitoringu wizyjnego miasta można zaliczyć:

  • Ochronę bezpieczeństwa osób i mienia.
  • Ochronę porządku publicznego.
  • Pozyskiwanie materiałów dowodowych.

Cele te realizowane są poprzez ukierunkowanie pracy zespołu operatorów monitoringu na stałą obserwację oraz reagowanie na sytuacje niosące zagrożenie dla życia i zdrowia ludzkiego oraz mienia znajdującego się w obszarze objętym dozorem kamer.