Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
  • Pomoc zwierzętom

    Straż Miejska w Koninie wielokrotnie służy pomocą i wsparciem w zakresie niesienia pomocy zwierzętom

    więcej
  • Pomoc zwierzętom

    Straż Miejska w Koninie wielokrotnie służy pomocą i wsparciem w zakresie niesienia pomocy zwierzętom

    więcej
  • Wykroczenia drogowe

    Wykroczenia drogowe to jeden z rodzajów interencji jakie podejmuje Straż Miejska w Koninie.

    więcej
  • Utrudnienia w ruchu
    Utrudnienia w ruchu

    Straż Miejska w Koninie zapewnia pomoc w przypadku wystąpienia różnego rodzaju utrudnień spowodowanych chociażby skutkami nawałnic i burz.

  • ODBLASK TO NIE OBCIACH

    Straż Miejska w Koninie partnerem akcji ODBLASK TO NIE OBCIACH

    więcej
A A A

POWOŁANIE STRAŻY MIEJSKIEJ, KIERUNKI DZIAŁAŃ I ZADANIA

                Straż Miejska w Koninie pracuje nieprzerwanie od 1992 roku. Funkcjonuje w oparciu o Zarządzenia Prezydenta Miasta Konina w sprawie nadania Regulaminu Organizacyjnego Urzędowi Miejskiemu w Koninie oraz Zarządzenie Nr 11/2010 Prezydenta Miasta Konina w sprawie nadania Regulaminu Straży Miejskiej w Koninie. Liczy 37 osób w tym 6 niepełnosprawnych (obsługa monitoringu) oraz 3 kontrolerów Strefy Płatnego Parkowania. Wszyscy funkcjonariusze posiadają odpowiednie przygotowanie zawodowe i są przeszkoleni zgodnie z wymogami Ustawy o strażach gminnych (miejskich).

                Czas pracy określa Zarządzenie Prezydenta Miasta Konina. Jest to 6 dni w tygodniu od poniedziałku do soboty w godzinach od 6 do 22 w systemie dwuzmianowym. Dodatkowo w niedziele w godzinach od 6 do 14 (zabezpieczenie porządku na terenie giełdy towarowo-samochodowej).

                Teren gminy jest podzielony na rejony służbowe przyporządkowane strażnikom – dzielnicowym. Każdy z nich odpowiada za powierzoną dzielnicę miasta. Ma obowiązek i bezpośrednio współpracuje z dzielnicowym Policjantem(wspólne patrole, ciągła wymiana informacji na temat zagrożeń i niebezpiecznych rejonów, organizowane we współdziałaniu akcje doraźne) oraz przedstawicielami instytucji i firm działających w jego zasięgu działania. Utrzymuje bezpośredni kontakt z właścicielami nieruchomości, administratorami i użytkownikami oraz z mieszkańcami w formie spotkań i dyżurów w spółdzielniach mieszkaniowych i w zależności od potrzeb z konkretnymi osobami.

                W skład wyposażenia technicznego Straży Miejskiej wchodzą trzy samochody osobowe, motocykl i 6 rowerów(od 2003r 8 szt.). Uzupełnia to zestaw urządzeń do blokowania kół, chwytaki do bezpiecznego łapania zwierząt. Każdy z funkcjonariuszy może używać środków przymusu bezpośredniego w postaci pałki wielofunkcyjnej typu Tonfa (od 2002r., wcześniej pałka służbowa), RMG i kajdanek(w 2001 i 2002r. Łączność utrzymywana jest za pomocą 2 stacji bazowych i 9 nasobnych oraz 2 telefonów komórkowych. Pozwala to na działania w szerokim zakresie i podejmowanie interwencji w każdej wymagającej tego sytuacji.

                W ramach zadań wynikających z Ustawy o strażach gminnych(miejskich), Uchwał Rady Miasta i Zarządzeń Prezydenta Konina oraz realizacji programów profilaktycznych, Straż Miejska współpracuje ze wszystkimi wydziałami Urzędu Miejskiego, w którego skład wchodzi. Współpracuje również ze wszystkimi instytucjami funkcjonującymi na terenie gminy. Podzielić je można na dwie grupy: prowadzące czynności kontrolno-sprawdzające (udzielana jest pomoc w postaci asyst i wspólnych akcji) oraz druga, w stosunku do której prowadzone są działania kontrolno-sprawdzające lub udzielana pomoc w zakresie porządku publicznego, bezpieczeństwa fizycznego osób i mienia. Do pierwszej grupy należą m.in.: wydziały Urzędu Miejskiego w Koninie, Inspektorat Nadzoru Budowlanego, NIK, Urząd Skarbowy, Inspektorat Ochrony Środowiska, Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami itp. W skład drugiej należy zaliczyć wszystkie działające    w gminie firmy produkcyjno – usługowe(kontrolowane pod względem porządku, posiadania umów na wywóz nieczystości i pojemników), instytucje i firmy organizujące imprezy o charakterze masowym(pomoc przy zabezpieczeniu ładu i porządku publicznego).

                               W ramach prowadzonych czynności jedną z ważniejszych spraw jest ścisła współpraca z Policją. Na podstawie POROZUMIENIA podpisanego przez Prezydenta Miasta Konina z Komendantem Miejskim Policji w Koninie, zawartym w dniu 10 października 2000r. ustalono płaszczyzny wspólnych działań dla Policji i Straży Miejskiej. Za podstawowe przyjęto: ochronę porządku i bezpieczeństwa publicznego oraz ochronę mienia, zapewnienie porządku i bezpieczeństwa podczas zgromadzeń i imprez masowych, udział w działaniach mających na celu zapobieganie popełniania przestępstw i wykroczeń oraz zjawiskom kryminogennym i angażowanie do współpracy organów państwowych, samorządowych i organizacji społecznych, zabezpieczanie miejsc przestępstw, katastrof lub innych podobnych zdarzeń. W dokumencie zawarto również zakres działań o mniejszym znaczeniu jak: ujawnianie i represjonowanie wykroczeń z uwzględnieniem przepisów sanitarnych, porządkowych i ekologicznych, zwalczanie nielegalnego i nieprawidłowo prowadzonego handlu, kontrolę prawidłowości i aktualności oznakowania ulic, w tym znaków drogowych, oświetlenia ulic i posesji oraz stanu ich czystości, egzekwowanie przestrzegania przepisów związanych z ruchem drogowym z uwzględnieniem zakresu kompetencji Policji i Straży Miejskiej, dowożenie lub doprowadzanie osób nietrzeźwych do Izby Wytrzeźwień lub miejsca ich zamieszkania w przypadkach kwalifikujących się do takiego działania. Dla sprawnego zorganizowania bieżącej współpracy przyjęto i wdrożono następujące zasady: Naczelnik Wydziału Prewencji opracowuje wraz z Komendantem Straży Miejskiej harmonogram wspólnych przedsięwzięć, w układzie dekadowym oraz miesięcznym planowane są wspólne służby i działania w rejonach wytypowanych jako zagrożone. Policja korzysta z pomocy Straży Miejskiej przy organizowaniu zabezpieczeń imprez masowych i uroczystości publicznych.

                Ważną rolę w systemie bezpieczeństwa miasta odgrywa elektroniczny monitoring wizyjny. Jego budowę rozpoczęto w 2000r. od zainstalowania 1 kamery obrotowej i 7 kamer stacjonarnych do czego położono 5 504 mb kabla światłowodowego. Obecnie działa 33 kamer w tym: 17 obrotowych,  16 stacjonarnych i ułożonych jest 11 949 mb kabla światłowodowego. Obsługę stanowi 6 pracowników cywilnych(niepełnosprawni , którzy zapewniają ciągłą pracę systemu przez 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu. Mając kontakt z Dyżurnym Straży Miejskiej(stanowisko obsługi wraz z monitorami znajduje się w siedzibie Straży) i bezpośrednie połączenie telefoniczne z Oficerem Dyżurnym KMP Konin na bieżąco przekazują informacje o zauważonych nieprawidłowościach. Kamery zostały usytuowane w miejscach uznanych za szczególnie niebezpieczne i zagrożone przestępczością ze względu na duże ilości osób tam przebywających bądź przemieszczających się i znajdujące się w pobliżu obiekty i instytucje. Ich umieszczenie poprzedziły konsultacje ze służbami odpowiedzialnymi za porządek publiczny i bezpieczeństwo obywateli.